אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בחודש יוני התווספו למשק האמריקאי 4.8 מיליון משרות - מעל הצפי צילום: שאטרסטוק

בחודש יוני התווספו למשק האמריקאי 4.8 מיליון משרות - מעל הצפי

אנליסטים בשוק צפו שדוח התעסוקה יראה תוספת של 2.9 מיליון משרות בשוק העבודה האמריקאי בחודש החולף; שיעור האבטלה ירד ל-11.1% לאחר 13.3% בחודש מאי, בזמן שבשוק צפו ירידה קלה יותר ל-12.3%; מספר האנשים שמקבלים דמי אבטלה עלה בשבוע החולף ב-59 אלף ל-19.29 מיליון

02.07.2020, 15:31 | שירות כלכליסט

הניסיון לחזרה לשגרה לפני הגל השני של הקורונה השפיע לטובה על שוק העבודה האמריקאי בחודש יוני, כשעסקים רבים נפתחו מחדש לאחר ההקלה בסגר ועובדים חזרו לעבודה. 

קראו עוד בכלכליסט

לפי דוח התעסוקה שפורסם היום (ה'), למשק האמריקאי נוספו 4.8 מיליון משרות בחודש החולף, בזמן שאנליסטים צפו שהדו"ח יראה תוספת של 2.9 מיליון משרות. שיעור האבטלה ירד ל-11.1% לאחר 13.3% בחודש מאי, ובשוק צפו ששיעור האבטלה יעמוד על 12.3%.

התוספת של 4.8 מיליון משרות חדשות בחודש היא הגבוהה ביותר מאז החל התיעוד בארה"ב ב-1939, אם כי יש לקחת בחשבון כי באפריל נמחקו 19.7 מיליון משרות.

ניו יורק, צילום: AP ניו יורק | צילום: AP ניו יורק, צילום: AP

עוד לפי הדו"ח, שבוע העבודה הממוצע צומצם ב-12 דקות ועמד ביוני על 34.5 שעות.

תעשיית המלונות והאירוח התרחבה בחודש שעבר והוסיפה 2.1 מיליון משרות חדשות, המייצגות בסביבות 40% מכלל הצמיחה. כמו כן, נרשמה עלייה חדה בשיעור ההשתתפות בכוח העבודה שטיפס ל-61.5% - נמוך ב-1.9 נקודות האחוז מהשיעור שנרשם בפברואר, חודש לפני הטלת הסגר בגלל הקורונה. הסיבה לעלייה בשיעור ההשתתפות היא ככל הנראה שעובדים רבים שהוצאו לחל"ת הוחזרו לעבודה שלהם.

הנתונים עבור חודש מאי עודכנו כלפי מעלה והראו תוספת של 2.7 מיליון משרות, אחרי שבעדכון הקודם הוערכה התוספת ב-2.5 מיליון משרות. 

השיפור בשוק העבודה מייצג את ההחלטה של מרבית המדינות בארה"ב לפתוח מחדש את הכלכלה, אולם הוא לא כולל את הנסיגה של חלק מהן מההחלטה הזו והטלת הגבלות חדשות בעקבות זינוק במקרי ההדבקה.

נתוני הדו"ח מבוססים על סקר שנערך במהלך שבוע אחד בחודש - במקרה הזה השבוע שהסתיים ב-12 ביוני, לפני שמספר החולים החדשים חזר לעלות בחדות עד לרמות השיא הנוכחיות.

מנתוני אוניברסיטת ג'ונס הופקינס עולה כי ביממה האחרונה נרשם שיא נדבקים יומי בארצות הברית. 52,898 בני אדם אובחנו כחולי קורונה ב-24 השעות האחרונות ו-706 חולים מתו. עד כה אובחנו בארה"ב כ-2.7 מיליון נשאים, מתוכם מתו יותר מ-128 אלף בני אדם.

דו"ח התעסוקה של ארה"ב מתפרסם ביום שישי הראשון של כל חודש, אך הוקדם ביום בשל חופשת יום העצמאות האמריקאי שחל מחר.

על פי דוח האבטלה השבועי שפורסם היום, בשבוע שעבר הוגשו בארה"ב 1.43 מיליון בקשות חדשות לקבלת דמי אבטלה. נתון הבקשות החדשות נועד לשקף את מצב הפיטורים במשק. כמו כן, מספר האנשים שמקבלים דמי אבטלה עלה בשבוע החולף ב-59 אלף ל-19.29 מיליון.

מוקדם יותר השבוע התייחס יו"ר הפדרל רזרב ג'רום פאוול להתאוששות הכלכלה האמריקאית, ואמר כי הכלכלה "נכנסה לשלב חדש וחשוב ועשתה זאת מוקדם מהצפוי". אולם הוא הזהיר כי התחזית "אינה ודאית" ותלויה "בהצלחה שלנו בבלימת התפשטות הנגיף".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות