אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביהמ"ש אסר על טיסת קטינים לאביהם בניו יורק בשל הקורונה צילום: Shutterstock

בלעדי לכלכליסט

ביהמ"ש אסר על טיסת קטינים לאביהם בניו יורק בשל הקורונה

זאת למרות שעל פי ההסכם בין ההורים הגרושים, האב המתגורר בארה"ב זכאי לקבל את ילדיו לתקופה של שישה שבועות בקיץ; האם טענה כי היא חוששת שידבקו בקורונה; ביהמ"ש פסק: "ברור שגם מושל מדינת ניו יורק רואה סיכון בהיעדר ריחוק חברתי, ריחוק שלא ניתן לשמור עליו, בוודאי לא בגיל 8 בזמן טיסה"

03.07.2020, 10:37 | ליטל דוברוביצקי

משבר הקורונה מוביל גם זוגות גרושים שהסתדרו עד עתה כשורה למפתן בית המשפט: השופט ארז שני מבית המשפט לענייני משפחה בתל אביב התיר לפרסם כי הוא הוציא צו המונע מילדים לזוג הורים גרושים לצאת את ישראל. זאת לאחר שהיו אמורים על פי ההסכם בין האב והאם לטוס במהלך חודש יולי לשישה שבועות לניו יורק על מנת לשהות עם אביהם המתגורר שם.

קראו עוד בכלכליסט

בני הזוג שהתגרשו הסכימו על זמני השהות של האב עם ילדיו, ונקבע כי בחופשת הקיץ הם יחולו מהשבוע השני בחודש יולי ועד לשבוע מתחילת לימודיהם של הקטינים בשנת הלימודים הבאה. האם , המיוצגת על ידי עוה"ד רות דיין-וולפנר, בעלת משרד המתמחה בדיני משפחה ועו"ד טלי סיוון-להב ממשרדה, טענה כי כל ניסיונותיה להסביר לאב כי במצב הדברים הנוכחי, ולאור מגפת הקורונה המשתוללת, ובעיקר בארה"ב, מעמיד את הקטינים בסיכון, לא זכו לכל התגמשות או הבנה מצידו.

השופט ארז שני, צילום: דודו שמואלי השופט ארז שני | צילום: דודו שמואלי השופט ארז שני, צילום: דודו שמואלי

לפיכך, האם פנתה לבית המשפט. יודגש כי האב לא היה מיוצג ולא הגיע עורך דין מטעמו לדיון, כך שעמדתו לא נשמעה. השופט קבע בהחלטתו כי "משתונח לפניי עמדת האב, שמא יבחר הוא לבחור מייצג או להגיע - כטוב בעיניו - ניתן יהא לשקול גם את עמדתו".

כאמור השופט קיבל בשלב זה את עמדת האם ואסר על יציאת הילדים הקטינים לניו יורק בחודש הקרוב. הוא כתב כי "מאמין אני לאם כי זמני השהות, עד פרוץ מגפת הקורונה, התקיימו בין הצדדיים כסדרם. האם גם אינה מעצימה את הבעיה, היא אינה חוששת מנסיעת הקטינים במובן שהאב לא יחזירם לישראל. היא סוברת, כאם, כי לא יהא זה מן התבונה לשלוח את הקטינים בטיסה ארוכה למדינת ניו יורק – מחשש שיידבקו בקורונה, תוך שהיא בוודאי אינה מייחסת לאב כוונה רעה של הנזנחת שלום הקטינים". עוד קבע השופט כי האם סוברת שמדובר בסיכון מוגבר והיא בוודאי אינה מתכוונת למנוע מן האב לפגוש בילדיו ככל שיגיע לישראל או להבטיח את טיסת הקטינים כאשר יפחת הסיכון.

עו"ד רות דיין וולפנר, צילום: ענבל מרמרי עו"ד רות דיין וולפנר | צילום: ענבל מרמרי עו"ד רות דיין וולפנר, צילום: ענבל מרמרי

למעשה, האם ביקשה כי בית משפט, באין הסכמה בין ההורים, לא יכפה את קיום זמני השהות על דרך טיסת הקטינים לשישה שבועות לניו יורק. האם גם מדגישה כי טיסת הקטינים תחייב אותם לכניסה לבידוד עם חזרתם. בהקשר זה קבע השופט כי "איש לא יכחיש כי מגפת הקורונה 'טרפה' מערכות וחברות שונות. מבלי שאיש יידע זאת מראש כלכלות שינו את פניהן, חברות אנושיות שינו התנהגותן, תוצאות המחלה עצמה עדיין אינן ידועות . איש לא יכפור בכך שהעיר ניו יורק אליה מיועדים הקטינים לנסוע, נפגעה קשה מאוד ממגפת הקורונה, הרבה יותר ממקומות אחרים בארצות הברית. לעת הזו, כאשר מושל מדינת ניו יורק מציע ריחוק חברתי, מיעוט טיסות ומגביל גם את השהייה בבתי עסק, ברור שגם הוא רואה סיכון בהיעדר ריחוק חברתי - ריחוק שלא ניתן לשמור עליו, בוודאי לא בגיל 8 בזמן טיסה".

השופט הדגיש כי החזקה היא ששני ההורים דואגים לטובת ילדיהם תוך הנחה "שגם האב לא רק מתגעגע לילדיו אלא ידאג לשלומם כמיטב יכולתו". אולם, השופט קובע כי "לא ניתן לומר כי דאגתה של האם לעת הזו היא מופרכת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות