אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רואי החשבון: הפועלים דורש אישור משכנתא לא חוקי צילום: ניב קנטור

רואי החשבון: הפועלים דורש אישור משכנתא לא חוקי

לשכת רואי החשבון קוראת לחבריה להימנע מחתימה על אישורים שניסחו בנק ירושלים והפועלים ושחושפים רו"ח לתביעות

05.07.2020, 08:11 | עירית אבישר

לשכת רואי החשבון קוראת לחבריה לא לשתף פעולה עם אישורי המשכנתא של בנק הפועלים ובנק ירושלים, כך נודע ל"כלכליסט".  

קראו עוד בכלכליסט

עצמאים ובעלי שליטה בחברות שמעוניינים במשכנתא מציגים לבנק דו"ח הכנסות של העסק, ולרוב הבנקים דורשים אישורים מצד רואה חשבון. אישורים אלה חושפים את רואה החשבון לתביעות במקרה שמתגלה שהמסמכים אינם משקפים את האמת.  

נשיאת לשכת רואיהחשבון איריס שטרק, צילום:  ניב קנטור נשיאת לשכת רואיהחשבון איריס שטרק | צילום: ניב קנטור נשיאת לשכת רואיהחשבון איריס שטרק, צילום:  ניב קנטור

באפריל האחרון מועצת רואי חשבון הבהירה כי יש לחתום אך ורק על נוסחי אישורים שהכינה לשכת רואי החשבון. אולם לדברי הלשכה, בנק הפועלים ובנק ירושלים עדיין דורשים נוסחים משל עצמם, שאינם תואמים את אלה של הלשכה: "נוסחי אישורי רואי חשבון הנדרשים על ידי בנק ירושלים ובנק הפועלים לצורך קבלת משכנתא עומדים בסתירה לחוק רואי חשבון. הנחיות הלשכה לחברים הן כי עליהם להימנע מלחתום על האישורים האמורים".

רו"ח איריס שטרק, נשיאת לשכת רואי חשבון: "אנו מקבלים עשרות פניות ביום של רואי חשבון שנתקלים בנוסחים לא ברורים ולא אחידים מאותם בנקים. לחתימות אלה יש אחריות גדולה, רואה חשבון יכול להיתבע אם יחתום על נוסח שהוא לא באמת יכול לעמוד מאחוריו. אני מצפה שקציני הציות בבנקים יתוו את האישורים המקובלים פעם אחת ולתמיד, ולא שכל סניף יוציא מסמך מימים עברו".

בנק הפועלים: "הנושא מצוי בדיונים מתקדמים מול לשכת רואי החשבון".

בנק ירושלים: "הבנק קיבל את פניית לשכת רואי החשבון וניהל איתה שיח לגבי נוסח האישור, אך טרם הגענו להסכמות על הנוסח".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות