אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי ההקלה לבזק: משרד התקשורת מחזק גם את כוחה של HOT בשוק האינטרנט צילום: HOT

אחרי ההקלה לבזק: משרד התקשורת מחזק גם את כוחה של HOT בשוק האינטרנט

בתמורה להפחתת תעריפיה הסיטונאיים, המשרד יאפשר לחברה לשווק בחבילות המשולבות את ספק האינטרנט שלה HOT נט. החלטה זו עתידה לפגוע בספקיות המתחרות

05.07.2020, 14:14 | אביאור אבו
משרד התקשורת הודיע היום (א') כי הגיע להבנות מול חברת HOT: החברה תפחית וולנטרית את תעריפיה הסיטונאיים בשוק האינטרנט והמשרד יאפשר לה לשווק בחבילות המשולבות את ספק האינטרנט שלה HOT נט.

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת רפורמת השוק הסיטונאי שנכנסה לתוקף בתחילת 2015, נדרשות ספקיות האינטרנט לשלם לבזק ו-HOT דמי תיווך עבור השכרת התשתית שלהן. הספקיות טענו כי המחיר הקמעונאי שגובה HOT מהצרכן, נמוך ביחס למחיר הסיטונאי הגבוה אותו הן משלמות לה, מה שמשאיר להן רווח זעיר עד אפסי ובמקרים מסוימים אף שלילי. בעקבות כך, השוק הסיטונאי ברשת HOT כמעט ולא פועל בשנים האחרונות וכיום נמצאים בו כ-50 אלף לקוחות בלבד. משרד התקשורת ציין בעבר כי "HOT בחרה לשווק באופן אגרסיבי שירותים במחירים קמעונאיים שנמוכים מהמחירים הסיטונאיים. פרקטיקות התמחור של HOT, המכונות צמצום מרווחים, מובילות לפגיעה משמעותית בתחרות ומעלות את הצורך לבצע עדכון תעריפים".

טל גרנות גולדשטיין מנכ"לית הוט , צילום: רפי דלויה טל גרנות גולדשטיין מנכ"לית הוט | צילום: רפי דלויה טל גרנות גולדשטיין מנכ"לית הוט , צילום: רפי דלויה

עתה, הודיע המשרד כי HOT תפחית וולונטרית את תעריפיה הסיטונאיים החל מה-15 ביולי, כלומר, ההפחתה לא תגובה בחקיקה וברשיון החברה ותסתמך על הבטחה של החברה. לדוגמה, עבור מהירות 100 מגה גבתה החברה מהספקיות 41.60 שקל (ללא מע"מ) לקו לחודש, ועתה תגבה 39 שקל. לסכום זה מתווסף תשלום גמיש התלוי בשימושי הלקוח. כלומר, עבור צרכן הצופה בטלוויזיה על גבי האינטרנט כמו השירותים של סלקום ופרטנר, HOT תקבל סכום גבוה יותר. בנוסף, התחייבה HOT לעדכן באופן שנתי תעריפים אלו בהתאם לתחזיות הביקושים ולהיקף התנועה ברשת.

"בעקבות כך" מציין המשרד, "תוכל HOT לשווק סלי שירותים משותפים הכוללים שירות שידורים, אינטרנט וטלפוניה יחד עם ספק גישה מקבוצת HOT". ההפרדה בין תשתית לספק החלה מאז הוטלה חובת ההפרדה המבנית על בזק ו-HOT, על מנת לאפשר פתיחת מגזרים שונים של השוק לתחרות. לאור כך, נדרש כיום לקוח של HOT להתקשר עם ספקית אינטרנט בחשבונית נפרדת. בסוף מאי המשרד הטיל על HOT קנס של כ-1.4 מיליון שקל, על כך ששיווקה את ספקית האינטרנט שלה בחבילות המשותפות, בניגוד לרישיונה.

עתה, המשרד מעניק לחברה הקלה כך שתוכל להציע את ספקית האינטרנט שלה HOT נט באותה חשבונית, אך במחיר זהה למה שמציעה HOT נט בנפרד. המהלך מהווה פגיעה בספקיות המתחרות, שכן עתה יעדיפו הצרכנים שכל שירותיהם יהיו דרך HOT, בחשבונית אחת. ההפרדה המבנית אמנם תישאר על כנה, אך המשרד למעשה מבטל את המהות שלמה נוצרה.

שר התקשורת יועז הנדל שר התקשורת יועז הנדל שר התקשורת יועז הנדל

רק לפני שבועיים המשרד נתן הקלה בעניין דומה לבזק. בשונה מ-HOT, לחברה אושר כבר לפני מספר שנים לשווק תשתית וספק בחשבונית אחת, אך זמן החבילה הוגבל לשנה על מנת לאפשר למתחרות להעביר אליהן את הלקוח. המשרד החליט לא להגביל בזמן את סיום החבילה, במהלך שיוביל לחיזוק כוחה של בזק בשוק ולפגיעה בספקיות האינטרנט הקטנות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות