אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ממחר - השבתה כללית של השירותים החברתיים צילום: מוטי קמחי ויינט

ממחר - השבתה כללית של השירותים החברתיים

14 אלף עובדים ועובדות סוציאליים ישבתו בדרישה להעלאות שכר, שיפור תנאי העבודה הקמת מערך הגנה עליהם ותגבור מערך הרווחה. יו"ר האיגוד: "פקידי האוצר רוצים לסגור אתה השירותים החברתיים. לא ניהלו איתנו משא ומתן"

05.07.2020, 19:09 | שחר אילן

14 אלף עובדים ועובדות סוציאליים ישביתו ממחר את כל השירותים החברתיים. זאת, לאחר שהמאבק שניהל איגוד העובדים הסוציאליים בשבועות האחרונים וכלל הפגנות וצעדה לירושלים לא העלה תוצאות. השביתה תכלול את העובדים הסוציאליים במשרדי העבודה והרווחה, החינוך והבריאות, ברשויות המקומיות, בביטוח לאומי ובגופים רבים נוספים.

בין היתר לא יערכו חקירות ילדים, לא ינתנו צווי הגנה לילדים ונוער בסיכון, לא יתקיימו ועדות להפסקת הריון, לא ינתן מענה לפניות קשישים, לא יטופלו מקרי אלימות במשפחה, לא יערכו השמות של קטינים לפנימיות ועוד.

קראו עוד בכלכליסט

העובידם הסוציאליים דורשים "שיפור מיידי ומשמעותי בשכר ותנאי העבודה וכניסה למו"מ מואץ על רפורמה עמוקה במבנה השכר". דרישות נוספות: תקציב להקמת מערך להגנה על העובדים הסוציאליים; החרגת השירותים החברתיים מכל קיצוץ רוחבי ותוספת תקציבית לשירותי הרווחה לשם התמודדות עם השלכות משבר הקורונה.

הפגנת עובדים סוציאליים (ארכיון), צילום: מוטי קמחי ויינט הפגנת עובדים סוציאליים (ארכיון) | צילום: מוטי קמחי ויינט הפגנת עובדים סוציאליים (ארכיון), צילום: מוטי קמחי ויינט

יו"ר איגוד העובדות והעובדים הסוציאליים ענבל חרמוני אמרה ש"אנחנו מותקפות באלימות ובאכזריות ואין מי שיגן עלינו. אנחנו צריכות לסגור את החודש עם משכורות מבישות ועובדות בעומסים בלתי הגיוניים. 1,000 משרות של עו״סים עומדות ריקות כי אף אחד לא מעוניין לאייש אותן בשל העומס, מגיפת האלימות והשכר המביש".

לדבריה, "מערכת שלמה הוזנחה, יובשה וננטשה. פקידי האוצר רוצים לשבור את השירותים החברתיים ולסגור אותם. בלית ברירה נאלץ לצאת מחר לשביתה הגדולה ביותר בשירותים החברתיים, שכמוה לא הייתה עד היום״. בפניה לשר האוצר ישראל כץ אמרה ש"פקידי האוצר מוליכים אותך שולל ומדווחים לך דיווחי כזב על משא ומתן. אף אחד לא קיים ולא מקיים איתנו מו״מ".

בין השירותים שיושבתו:

שירות מבחן מבוגרים, ילדים ונוער - לא יוגשו תסקירים של עובדים סוציאליים, מי שביצע עבירות ונעצר על ידי המשטרה עשוי להשתחרר או להישאר במעצר ללא סיבה מוצדקת. נערים יוחזקו במעצר ללא ליווי של איש מקצוע. עבריינים אלימים עלולים לחזור לקהילה.

הרשות לשיקום האסיר - לא יבנו תוכניות של עובדים סוציאלים לשחרור אסירים שביקשו שחרור מוקדם ובכך יימנע שחרורם.

חקירות ילדים - לא יערכו חקירות ילדים. כל אירוע עברייני שמעורבים בו ילדים מתחת לגיל 14 לא יטופל.

צווי הגנה - לא ינתן מענה של עו"ס לחוק נוער לפניות לצווי הגנה לילדים שעוברים התעללות פיזית, מינית, או הזנחה. הילדים ישארו בבית הפוגע.

חוק החוסים - לא ינתן מענה לחסרי ישע ובעלי עיכוב התפתחותי, קשישים במצב סיכון שעברו התעללות.

שירותי הרווחה - לא ייפתחו תיקים חדשים.

ועדות להפסקת הריון - לא יתקיימו ועדות להפסקת הריון.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה ש"נציגי המשרד נועדו עם נציגי איגוד העובדים הסוציאליים ושמעו את טיעוניהם מספר רב של פעמים לאורך החודשים האחרונים. דלתנו פתוחה ואנו מוכנים להמשיך ולנהל משא ומתן מעמיק בתקווה כי ארגון העובדים הסוציאליים ימנע מאיום ההשבתה, דווקא בעת זו של משבר הקורונה"..

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות