אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניצחון זמני לאוניברסיטאות על אלקין: רקטור אוני' אריאל הסיר מועמדותו לות"ת צילום: יואב דודקביץ

ניצחון זמני לאוניברסיטאות על אלקין: רקטור אוני' אריאל הסיר מועמדותו לות"ת

השר להשכלה גבוהה תכנן למנות את הפרופ' לפיזיקה מיכאל זיניגרד לוועדה החשובה, אבל ועד ראשי האוניברסיטאות התנגד בטענה שזהו מינוי פוליטי של 'יסמן' וכי זיניגרד לא היה מקבל קביעות בשום אוניברסיטה אחרת בארץ

05.07.2020, 23:22 | שחר אילן

רקטור אוניברסיטת אריאל פרופ' מיכאל זיניגרד הודיע הערב (א') על הסרת מועמדותו לחברות בוועדה לתכנון ולתקצוב (ות"ת) של המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג). משמעות הדבר היא כי יתחדש המאבק בין השר להשכלה גבוהה זאב אלקין שינסה למנות מועמד אחר מאוניברסיטת אריאל לוועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) שינסה לקדם מועמד מאוניברסיטת בן גוריון או חיפה.

קראו עוד בכלכליסט

המסורת היא שנציגי האוניברסיטאות בות"ת הם מומלצים של ועד ראשי האוניברסיטאות, שאוניברסיטת אריאל כלל לא חברה בו. אלקין רוצה שהם יצרפו אותה לור"ה. בינתיים הוא מנסה למנות את רקטור אוניברסיטת אריאל הפרופ' לפיזיקה מיכאל זיניגרד לחבר בות"ת. זהו רק אחד העימותים שנפתחו לאחרונה בין אלקין לאוניברסיטאות.

במכתב ששלח יו"ר ועדת ראשי האוניברסיטאות, נשיא אוניברסיטת חיפה פרופ' רון רובין לאלקין, הוא כתב ש"אתה נחוש בדעתך למנות לנציג האוניברסיטאות בות״ת 'נציג מטעמך', מינוי של יסמן' המחויב לשר הממנה, וזאת למרות שאינו עומד בתנאי הסף המקובלים. המשמעות היא פוליטיזציה של הוועדה המקצועית והבלתי תלויה העוסקת בחלוקת תקציבי המוסדות". רובין כתב שהרקורד האקדמי של זיניגרד "לא היה מזכה אותו בקביעות באף אוניברסיטת מחקר אחרת בארץ".

הוא גם הזהיר ש"למינוי כזה, עלולה להיות השפעה הרסנית ממש, על המו"מ המתנהל בחודשים אלה על תקציבי מחקר אדירים של מיליארדי שקלים, שאמורים להגיע למדינת ישראל במסגרת הסכם הורייזן אירופה. מדובר באחד ההסכמים החשובים ביותר לאקדמיה הישראלית". עוד טוענים באוניברסיטאות שכבר 14 שנה לא היה נציג לאוניברסיטת בן גוריון בות"ת והם מתכוונים להגיש לאלקין רשימה של מועמדים.

מימין: השר אלקין ופרופ מימין: השר אלקין ופרופ' רובין | צילום: יואב דודקביץ מימין: השר אלקין ופרופ

השר אלקין אמר בתגובה ש"בגישה של האוניברסיטאות יש המון התנשאות. יש להן 4 נציגים בות"ת אז אחד מהם יכול להיות מאריאל. זה לא פוליטיקה וזה לא אומר שהוא יהיה יותר 'יס מן' מאחרים". עוד אמר אלקין ש"יש נטיה לאוניברסיטאות הגדולות לחנוק את הקטנות. פעם זה היה בן גוריון וחיפה, ועכשיו זו אריאל. זו התנהגות קרטלית שלא מוכנה לקבל שינוי". אלקין מציין שוועד ראשי האוניברסיטאות אינו מייצג את אוניברסיטת אריאל ולכן חשוב לו למנות נציג של אריאל לות"ת. לדבריו, זה לא חייב להיות זיניגרד, אבל זה חייב להיות איש מדעי הטבע ואיש אריאל.

זיניגרד מסר כי "כפי שעשיתי בפעילותי ב-27 השנים האחרונות. אין בכוונתי להיכנס לעימותים פוליטיים לא עניינים ועל כן אני מוריד את התמודדותי למטרת בחירת נציג אחר מאוניברסיטת אריאל לות"ת".

מאוניברסיטת אריאל נמסר כי "אנו מצטערים על ההתנגדות הפולטית למינוי פרופ' זיניגרד. ב-30 השנים האחרנות ביצע פרופ זיניגרד שורה של תפקידים מרכזיים באוניברסיטת אריאל והפך להיות אחד ממובילי המחקר בהנדסת חומרים ומטלורגיה בישראל. האוניברסיטה תעשה מאמץ למצוא איש אקדמיה מתאים מבין אנשי הסגל של האוניברסיטה למועמדות לחברות בות"ת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות