אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המירוץ לוועדה לבחירת שופטים: עו"ד דוד פורר הסיר מועמדותו לטובת עו"ד מאיר מזרחי צילום: נמרוד גליקמן

המירוץ לוועדה לבחירת שופטים: עו"ד דוד פורר הסיר מועמדותו לטובת עו"ד מאיר מזרחי

לראש הלשכה אבי חימי אין עמדה; יו"ר מחוז מרכז רומי קנבל תפסה את מקומו ומובילה התמיכה בנעמנה ואילו המחנה הנגדי בלשכה מתקשה עדיין להתאחד סביב מועמד אחד

06.07.2020, 16:50 | ענת רואה

המירוץ לאחור בלשכת עורכי הדין החל: בעוד 8 ימים תסגר רשימת המועמדים לכהן כנציג לשכת עורכי הדין בוועדה לבחירות שופטים. בשלב זה מפוצלת הלשכה בין שני מחנות מרכזיים: האחד מובל בידי עו"ד רומי קנבל, יו"ר מחוז מרכז, ותומך במועמדות עו"ד מוחמד נעמנה, יו"ר מחוז הצפון לוועדה.

קראו עוד בכלכליסט

ואילו המחנה השני מפוצל בין כמה מועמדים, שחלקם כבר מוכנים להסיר את מועמדותם ולהתאחד סביב מועמד מוסכם אחד, אך אחרים עדיין לא. בראש מחנה זה מסתמנים בשלב זה עו"ד מאיר מזרחי ועו"ד אברהם ללום.

הבוקר הודיע עו"ד דוד פורר, מקורבו של אבי חימי, שהוא תומך במועמדותו של עו"ד מאיר מזרחי. פורר שהתמודד למחוז ת"א והפסיד איננו חבר במועצה הארצית ולכן אין לו קול להציע בהצבעה, ובכל זאת הודעתו הכניסה חלק מחברי המועצה הארצית לקדחת שיחות וספקולציות וכן ניסיונות לשכנע חלק מהאנשים שרואים עצמם מועמדים – להסיר את מועמדותם בכדי לאפשר להתרכז במספר המינימלי של המועמדים.

עו״ד רומי קנבל, צילום: ראובן קפוצ׳ינסקי עו״ד רומי קנבל | צילום: ראובן קפוצ׳ינסקי עו״ד רומי קנבל, צילום: ראובן קפוצ׳ינסקי

עד לאחרונה גם פורר ראה עצמו מועמד ראוי לוועדה, אך כפי שנחשף בכלכליסט הוא איבד את תמיכת חימי בסמיכות לאחר שהאחרון גילה כי פורר נמצא ביחסי ידידות עם עו"ד רועי אברהמוביץ, חבר המועצה הארצית.

על מנת להגיש מועמדות נדרשות חתימות של 3 חברי מועצה ארצית בלשכה, כאשר לכל חבר מועצה מותר לתמוך במועמד אחד בלבד. שבועיים לאחר מכן, תערך הצבעה חשאית בקרב 44 חברי מועצה.

על אף שבמועצה הארצית מתכוננים מזה זמן למרוץ, רק אתמול נורתה יריית הפתיחה בעת שראש הלשכה נענה לפנייה של עו"ד ללום וקבע מועד להצבעה בנושא. ללום שימש עד לאחרונה יו"ר המנגנון בלשכה והוא הכריז על מועמדותו לתפקיד וגם ציפה שחימי יתמוך בו. ללום פנה אתמול בבוקר לחימי וביקש ממנו לפעול בהקדם האפשרי להכריז על מועד לכינוס המועצה הארצית ובחירת מועמד הלשכה לועדה לבחירת שופטים וגם לוועדה לבחירת שופטים צבאיים, מאחר שגם שם אין נציג ללשכה כבר למעלה משנה.

"חוסר הודאות בחודשים האחרונים אינו מטיב עם לשכת עורכי הדין שצריכה בין שאר משימותיה גם לסייע בבחירת השופטים בישראל", כתב ללום והוסיף כי תפקידם של שני נציגי הלשכה בועדה "למנוע פוליטיזציה ונפוטיזם ושהליך בחירת השופטים יהיה מקצועי גרידא".

מספר שעות לאחר מכן הודיע חימי בפומבי כי בחירת שני הנציגים תתקיים ב28 ביולי, כאשר שבועיים קודם לכן יחול המועד להגשת המועמדים. בניגוד לראשי לשכה קודמים שתמיד הובילו בחירת נציג שהיה מקובל עליהם, חימי הודיע כי "אין בכוונתי לקדם מועמד מטעמי לוועדה". לדבריו, לאחר שתיסגר רשימת המועמדים, הוא יחליט במי הוא בוחר לתפקיד.

עורך דין דוד פורר, צילום: נמרוד גליקמן עורך דין דוד פורר | צילום: נמרוד גליקמן עורך דין דוד פורר, צילום: נמרוד גליקמן

הימנעותו של חימי מלהודיע במי הוא תומך עוררה אתמול ביקורת נגדו בקרב חברי מועצה שטוענים כי הדבר מעיד על חולשתו. בפועל מי שממלאים את הוואקום שמותיר אחריו חימי בנושא זה הם ראשי המחוזות בלשכה ובראשם עו"ד רומי קנבל, יו"ר מחוז מרכז. קנבל תומכת במועמדותו לוועדה של עו"ד מוחמד נעמנה, יו"ר מחוז הצפון.

מקורות במועצה הארצית טוענים שהתמיכה מקורה גם בחשיבה אסטרטגית מצידה של קנבל, שרואה את עצמה בטווח הארוך מתמודדת לראשות הלשכה ורוצה לרכוש כבר היום את אהדתם של המגזר הערבי. לפי המקורות, ראש הלשכה חימי מתואם עם קנבל ותומך בה ואין לו עניין או כוונה להתמודד על קדנציה נוספת בראשות לשכת עורכי הדין. קנבל גם זוכה ל'אור ירוק' מהעוזרת של חימי, עו"ד ורד כהן, אותה הכתיר חימי כ"ראש הסגל" והשתיים נחשבות מקורבות מאוד.

מול המחנה המסתמן שיתמוך בנעמנה וכולל אנשים של חימי וכן את רוב ראשי המחוזות, עומדים כרגע מספר מועמדים אך החזק שבהם הוא ככל הנראה עו"ד מאיר מזרחי, שנחשב בעל הסיכוי הגבוה ביותר, בעיקר לאור העובדה שהוא אינו מזוהה פוליטית וגם אינו חלק מהמועצה הארצית או הפוליטיקה בלשכה. מזרחי הוא עו"ד בכיר ומוכר מתחום המסים, ששמו אף עלה בעבר כמועמד לבית המשפט העליון. מי שהעלה בפניו את רעיון ההתמודדות היה חימי שנחשב מקורב אליו אך חימי כעת כאמור אינו תומך במזרחי בגלוי.

מועמדים נוספים הם יצי גורדון, יצחק נטוביץ, דורון ברזילי וערן גולן. על כך אחד מאלו מופעלים לחצים להסיר את מועמדותם על מנת להתרכז סביב מועמד מוביל אחד בלבד ולא לפצל את הקולות ולהסתכן בהפסד. לפחות אחד מהארבעה כבר הסכים להסרת מועמדותו.

כרגע המקום הפנוי בוועדה לבחירת שופטים הוא של עו"ד אפי נוה שהתפטר מהועדה לפני כשנה וחצי. בעוד כשנה יתפנה מקום נוסף של עו"ד אילנה סאקר. מקורות במועצה אמרו לכלכליסט כי עו"ד ברוריה לקנר, אף היא חברה במועצה הארצית, רואה עצמה מועמדת לתפקיד.

בנוסף תערך בחירה בנציג הלשכה לוועדה לבחירת שופטים צבאיים. מקורות בלשכה אומרים שהמועמד המוביל הוא עו"ד טל אבריאל, ממחוז חיפה בראשותה של עו"ד תמי אולמן. מועמד נוסף שידוע כי מעוניין בתפקיד הוא חבר המועצה עו"ד נועם לאור.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות