אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איך נדבקים בקורונה: אלה הממצאים המדעיים העדכניים ביותר צילום: גטי אימג'ס

איך נדבקים בקורונה: אלה הממצאים המדעיים העדכניים ביותר

על פי העדכונים האחרונים של המרכז האמריקאי לבקרת מחלות, עיקר הסכנה בנגיף היא בקרבה פיזית של יותר מ-8 דקות לאדם שנמצא במרחק של 1.8 מטרים. הנגיף עלול לעבור בשיעול והתעטשות, אך גם בדיבור. אחזתם בידית אחיזה באוטובוס, בצעצוע או בטלפון נייד? זהירות, הקורונה מסוגלת לשרוד עליהם עד 72 שעות. וגם: היזהרו מלנער בגדים מלוכלכים

06.07.2020, 22:16 | נועם אוסטפלד

חצי שנה לאחר פרוץ המגפה העולמית, צוותי רפואה ומדענים ברחבי העולם עדיין חוקרים את דרכי התפשטותו של נגיף הקורונה ואת חומרת המחלה שהוא גורם לה. עם זאת, על פי העדכונים האחרונים שמתפרסמים באתר של המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) ידוע כי הנגיף עובר בעיקר בין אדם לאדם, ופחות ממשטח לאדם.

קראו עוד בכלכליסט

על פי נתונים שאספו מערכות בריאות עד כה, נגיף הקורונה הוא בעל יכולת הדבקה גבוהה יותר מנגיף של שפעת רגילה, אבל מידבק פחות מנגיפי חצבת למשל. בשורה התחתונה, ככל שאדם יקיים קשרים פיזיים קרובים וממושכים יותר עם אדם אחר, כך יגדל הסיכוי להפצת המחלה.

בדיקת קורונה, צילום: גטי בדיקת קורונה | צילום: גטי בדיקת קורונה, צילום: גטי

עיקר הסכנה היא בקרבה פיזית של 15-8 דקות ומעלה בטווח של 1.8 מטרים ומטה. הקרבה הפיזית תגרום להעברת המחלה דרך שיעול, התעטשות אך גם דיבור של נשא קורונה א-סימפטומטי. ההדבקה מתרחשת לאחר שהרסס המופק מפעולות אלה נוחת בפה או באף של הנמצאים בקרבתו של הנשא. עם זאת, ג'ון ברוקס, קצין הרפואה הראשי של ה-CDC, מזהיר כי פרק הזמן המדובר הוא בבחינת כלל אצבע בלבד, וכי עיטוש עלול להביא להדבקה גם במגע קרוב של פחות מ-8 דקות.

ממצאים אלה של ה-CDC, שעודכנו לאחרונה ב-16 ביוני, ממחישים את החשיבות הרבה בעטיית מסכה, שמירה על ריחוק חברתי ושטיפה קפדנית של הידיים במים ובסבון.

בה בעת, הדבקה תיתכן גם באמצעות מגע במשטח או בחפץ שעליו נמצא עדיין נגיף חי, ולאחר מכן מגע ישיר בפה, באף או בעיניים. אף שזו ככל הנראה לא הדרך העיקרית שבה מתפשט הנגיף, ה-CDC שבים ומדגישים כי הם עדיין חוקרים את דרכי ההפצה. בשלב זה ידוע כי הנגיף מסוגל לשרוד עד 24 שעות על קרטון, נייר או בד. כך לפי מאמר שפרסם כתב העת "נייצ'ר" עוד בחודש מאי. נחושת התבררה כמשטח הבטיחותי וההיגייני ביותר בימי קורונה, כאשר יכולת ההישרדות של הנגיף על משטחים כאלה היא ארבע שעות לכל היותר.

המשטחים המסוכנים ביותר, שעליהם מסוגל הנגיף לשרוד עד 72 שעות, הם פלדת אל-חלד, פלסטיק ומשטחי עבודה במטבח. לפי נייצ'ר, זהו גם משך הזמן שיש לקחת בחשבון לגבי כלל המשטחים הקשים והמבריקים, ובהם ידיות אחיזה בתחבורה הציבורית, צעצועים ומשחקים ומכשירי טלפון.

ההמלצה של ה-CDC היא לנקות באופן תדיר משטחים שעמם באים במגע תכוף, כמו שולחנות, טלפונים, מתגים, ידיות ומקלדות. בנוגע לכביסה, ההמלצה היא לא לנער בגדים מלוכלכים, ואם ידוע שלבש אותם חולה קורונה, יש לטפל בהם בכפפות חד-פעמיות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות