אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אוטובוס ללא מזגן והגבלה במסעדות: המדריך לתקנות הקורונה צילום: יריב כץ

שאלות ותשובות

אוטובוס ללא מזגן והגבלה במסעדות: המדריך לתקנות הקורונה

ממתי האוטובוסים יהיו ללא מזגן ועם חלונות פתוחים? כמה סועדים מותר במסעדה? מה קורה עם חדרי הכושר והקייטנות לילדים? כל התשובות לקראת ההגבלות החדשות שאושרו בממשלה

06.07.2020, 18:47 | איתמר אייכנר, ynet
הממשלה אישרה היום (ה') הגבלות נוספות על המשק הישראלי, שחלקן ייכנסו לתוקף כבר הערב, וחלקן אחרי הליך חקיקה. איזה עסקים ייסגרו? מתי ההגבלות ייכנסו לתוקף ובאיזה תנאים ניתן יהיה להתכנס או להגיע למסעדה? המדריך להגבלות החדשות.

 

אילו הגבלות ייכנסו לתוקף בהקדם?

 

בהתאם להחלטת הממשלה, כבר הערב צפוי מנכ"ל משרד הבריאות לחתום על צו שאוסר על התקהלויות והתכנסויות של יותר מ-20 בני אדם. התקהלות עד ל-20 אנשים מותרת בתנאי שהם עוטים מסכות ושומרים על מרחק של שני מטרים אחד מהשני. כמו כן הוחלט להגביל את כמות המתפללים בבתי התפילה ל-19 בלבד.

בית קפה ריק בזמן משבר הקורונה, צילום: ריאן פרויס בית קפה ריק בזמן משבר הקורונה | צילום: ריאן פרויס בית קפה ריק בזמן משבר הקורונה, צילום: ריאן פרויס

אילו השפעות יהיו לתקונת החדשות על התחבורה הציבורית?

הממשלה החליטה להגביל את מספר הנוסעים באוטובוסים - 20 נוסעים בלבד על כל אוטובוס, זאת בתנאי שהחלונות פתוחים והמזגן אינו עובד. השרים לא דנו בנוגע להטלת מגבלות על הרכבת. ההגבלה הזאת תחול גם כן מיד עם פרסום הצו המיוחד של מנכ"ל משרד הבריאות.

 

עם זאת, הממשלה הסמיכה את שרת התחבורה מירי רגב לקבוע מספר אחר של נוסעים באוטובוסים, בתנאי שיהיה מוסכם גם על אנשי משרד הבריאות.

מתי ההגבלות נכנסות לתוקף?

 

חלק מההגבלות ייכנסו לתוקף בהקדם, מיד לאחר שמנכ"ל משרד הבריאות יחתום על צו בריאות העם שמיישם אותן.

שאר ההגבלות יצטרכו לקבל את אישור הכנסת לפני שייכנסו לתוקף. הערב מקדמים בכנסת את "חוק המסגרת" שלפיו הממשלה יכולה להכריז על מצב חירום בגלל הקורונה ללא קבלת אישור הכנסת. המשמעות היא שניתן יהיה לקבוע הגבלות נוספות ללא אישור הכנסת. הכנסת תוכל לבטל את מצב החירום בהצבעה במליאה, ועל הממשלה לבטל אותו אם חדלו להתקיים הנסיבות שמצדיקות מצב חירום.

מה עם החתונות והמופעים?

 

לפי החלטת הממשלה, אולמות האירועים ייסגרו ולא ניתן יהיה לערוך חתונות וחגיגות אחרות. הסיבה לכך, בין היתר, היא שהריקודים באירועים היו מקדם הדבקה גבוהה בגל השני.

כמו כן, הוחלט לסגור את הברים, המועדונים ולבטל את מתווה התרבות שאפשר את קיום המופעים בהגבלות מסוימות.

 

פאב המנזר בת"א לפני משבר הקורונה. תגידו שלום לברים, צילום: יובל חן פאב המנזר בת"א לפני משבר הקורונה. תגידו שלום לברים | צילום: יובל חן פאב המנזר בת"א לפני משבר הקורונה. תגידו שלום לברים, צילום: יובל חן

 

אילו הגבלות יחולו על ספורט?

 

לפי החלטת הממשלה, לאחר אישור הכנסת, ייסגרו הבריכות הציבורית וחדרי הכושר. ככל הנראה, גם אולמות הפילאטיס וחדרי הסטודיו ייסגרו. עם זאת, פעילות ספורט מאורגן תמשיך כמו היום, ללא נוכחות קהל.

האם יש קייטנה לילדים?

 

הממשלה החליטה לאסור על קיום קייטנות, פעילות "בית הספר של החופש הגדול" ופעילויות של תנועות הנוער לילדים מעל כיתה ד'. ההגבלה תיכנס לתוקף מיד עם חתימת מנכ"ל משרד הבריאות על הצו.

 

עם זאת, "בית הספר של החופש הגדול" והקייטנות לילדים שלומדים בגנים ובכיתות א'-ד' יימשכו כרגיל, לפי הגבלות הקורונה הנוכחיות. בנוסף, הממשלה הסמיכה את מנכ"ל משרד הבריאות לקבוע מתכונת אחרת של פעילות לילדים בכיתה ה' ומעלה, בתיאום עם השר להשכלה גבוהה זאב אלקין. 

 

בית מלון באילת. הבריכות במלונות יישארו פתוחות בניגוד לבריכות ציבוריות רגילות, צילום: ג בית מלון באילת. הבריכות במלונות יישארו פתוחות בניגוד לבריכות ציבוריות רגילות | צילום: ג'ו קוט בית מלון באילת. הבריכות במלונות יישארו פתוחות בניגוד לבריכות ציבוריות רגילות, צילום: ג

אפשר לצאת לחופשה במלון?

הממשלה אסרה על פעילות מועדונים וברים בשטח בתי מלון, אך כן ניתן יהיה לבוא ולהתארח. בניגוד לבריכות הציבורית, נקבע שניתן יהיה לשחות בבריכת המלון. לגבי המסעדות וחדר האוכל, הממשלה קבעה שניתן יהיה לארח עד סועדים בשטח סגור, כמו במסעדות רגילות.

 

בישיבת הממשלה נקבע כי משרדי התיירות והאוצר ישוחחו ביניהם ויקבעו "תו סגול מחמיר" להפעלת בתי המלון, שככל הנראה יקבע הגבלה אחרת על כמות האנשים שיכולים לסעוד בחדרי האוכל של המלונות.

האם יפצו את בעלי העסקים?

במהלך ישיבת הממשלה הועלתה הדרישה להחליט מראש על מתווה פיצוי לבעלי העסקים שנסגרו בשל הגבלות הקורונה. בעקבות כך, הוחלט שבתוך שתי יממות תודיע הממשלה כיצד תפצה את הענפים שנפגעו בעקבות ההנחיות החדשות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות