אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרופ' סדצקי מתפטרת: "הטיפול במגפה איבד כיוון" צילום: משרד רה"מ

פרופ' סדצקי מתפטרת: "הטיפול במגפה איבד כיוון"

אחרי שהמנכ"ל בר סימן טוב החליט לעזוב את התפקיד ויום לאחר שאדלשטיין הודיע שימנה מנהל מעליה, ראש שירותי בריאות הציבור מתחה ביקורת חריפה על ההתנהלות בין שני גלי התחלואה - והודיעה למנכ"ל חזי לוי על התפטרותה

07.07.2020, 10:29 | ynet

ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופ' סיגל סדצקי, פרסמה היום (שלישי) בפייסבוק את מכתב ההתפטרות שהגישה למנכ"ל המשרד חזי לוי - ומתחה ביקורת קשה על פתיחת הענפים השונים אחרי הגל הראשון. שר הבריאות, יולי אדלשטיין, גילה על התפטרותה במהלך ריאיון לאולפן ynet. סדצקי פרסמה מכתב ארוך במיוחד, שבו פירטה כיצד לדעתה ניתן לבלום את המשך התפשטות המגפה ומה היו הטעויות שנעשו.

 

קראו עוד בכלכליסט

"הישגי ההתמודדות של הגל הראשון הלכו והתבטלו עם הפתיחה הנרחבת והמהירה של המשק", כתבה סדצקי. "מהלך המעבר לשלב השני בישראל היה הרבה יותר נרחב ומהיר בהשוואה למדינות מערביות אחרות. אווירת הטיפול במחלה ואופן קבלת ההחלטות השתנו באופן יסודי, והתוצאות ניכרו בנסיקת עקומת התחלואה".

"לשינוי זה, לצערי, התלוו הכחשה ניכרת בנוגע למגמות התחלואה שנצפו ובנוגע למשמעות ההחלטות שהתקבלו. בעוד שבהצהרת הפתיחה הוכרז כי ההחלטות ישונו והמהלכים יהיו כפופים להשפעת הצעדים בשטח, בפועל, הפתיחה התקדמה תוך קיצור משמעותי בלוחות הזמנים וללא צעדי 'הליכה אחורנית' - וזאת למרות שגרף התחלואה הצביע שהמצב הלך והחמיר. למעשה, רק בסוף השבוע שעבר, החלו ניצני מוכנות לחזרה לפעילות מניעה כשלהי שהיא להערכתי מעטה מידי ומאוחרת".

 

 

"כולי תקווה שאתבדה, הלוואי שההתרעות שלי בשבועות האחרונים בפורומים שונים היו מיותרות, שהשיחות שקיימתי לתוך הלילה לא היו דרושות, ושהערכתי את מצב התחלואה בקורונה בישראל תתברר כשגויה. הלוואי שאני טועה.

 

לטענת סדצקי, "את הגל הראשון אפיינה מנהיגות מקצועית וערכית, ששמה את חיי האדם בראש ומעל לכל שיקול אחר. תחושתי היא שעם הזמן הפכנו מאנשי מקצוע המגיבים לאירועים בצורה פרואקטיבית לבעלי אחריות נטולי סמכות המגיבים באיחור אחר האירועים".

   
פרופ פרופ' סיגל סדצקי | צילום: יואב דודקביץ פרופ

 לדבריה, "תוצאות השינוי ניכרות. מהניסיון העולמי בהתמודדות עם מגפות עולה מעשים ומהלכים שנמנעים מהם בשל החשש מהחלטות קשות וכואבות יעלו בהמשך במחיר קשה כפל מונים. מזה מספר שבועות מצפן הטיפול במגיפה איבד כיוון. למרות התרעות שיטתיות וסדורות במערכות השונות, ובדיונים בפורומים שונים, אנו צופים בתסכול בשעון החול של ההזדמנויות הולך ואוזל.

"על רקע זה הגעתי למסקנה שבתנאים החדשים שנוצרו ובהם דעתי המקצועית לא מתקבלת - אין ביכולתי עוד לסייע להתמודדות אפקטיבית לבלימת התפשטות הנגיף".

בהמשך המכתב, שתוכנו המלא צורף למעלה, פירטה פרופ' סדצקי מה לדעתה יש לעשות כדי להתמודד עם התפשטות הנגיף בישראל.

אדלשטיין: "לא קיבלתי מכתב התפטרות"

שר הבריאות, יולי אדלשטיין, גילה על התפטרותה של סדצקי במהלך ריאיון לאולפן ynet ואמר: "לא קיבלתי שום מכתב התפטרות רשמי ממנה. אני מעריך את פועלה וער לשמועות האלה. אני רוצה לחזור ולומר שהיא עושה עבודה מקצועית וטובה. היא במצב לא פשוט כבר חצי שנה".

אתה לא יודע שהיא מתפטרת?

"לא קיבלתי שום מכתב התפטרות רשמי ממנה. הייתי בהערכת מצב של המשרד עד לפני השידור הזה. שום דבר לא נאמר בנושא הזה".

תנסה לשכנע אותה להישאר?

"אני לא מבין למה צריך להפוך את העניין הזה לאישי. היא עובדת מסורה שעבדה במצב מאוד מאוד קשה. אפגש איתה אם היא אכן הגישה את מכתב ההתפטרות, ואנסה להבין את הנסיבות לצעד הזה".

מאוחר יותר מסר השר: "פרופ' סיגל סדצקי היא עובדת מסורה שפעלה לילות כימים למען בריאותם של אזרחי ישראל. אני מבקש להודות לה על עשייתה ומאחל לה הצלחה בהמשך הדרך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות