אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גל הירש יועמד לדין בכפוף לשימוע על העלמת מס מהפעילות הביטחונית בגיאורגיה צילום: יריב כץ

גל הירש יועמד לדין בכפוף לשימוע על העלמת מס מהפעילות הביטחונית בגיאורגיה

לפי כתב החשדות בפרשת "דיפנסיב שילד", תא"ל (במיל.) הירש לא דיווח ב-2008 על הכנסה של 6.1 מיליון שקל; ב-2009, במקום להעביר 3.3 מיליון שקל שקיבל לחשבונו האישי, הוא העביר את הסכום בשלוש פעימות לחברת גל הירש בע"מ וכנגד חשבונית שהוצאה לחברה זרה. עורכי דינו: "הוא נחוש להילחם על צדקתו"; עוד נאשמים בכפוף לשימוע בפרשה: עודד שכנאי, מיכאל בנימיני ויניב אדם

07.07.2020, 12:35 | עמרי מילמן

פרקליטות מיסוי וכלכלה הודיעה היום (ג') לעורכי דינו של תא"ל (במיל.) גל הירש כי נשקלת העמדתו לדין בכפוף לשימוע בשל עבירות מס. על פי כתבי החשדות, הירש, עודד שכנאי, מיכאל בנימיני, ויניב אדם (אביו של הזמר עומר אדם) פעלו בין השנים 2009-2007 כשותפים במתן שירות למשרד ההגנה בגיאורגיה ובמקומות אחרים, במסגרת מערך חברות שבשליטתם, בייעוץ בטחוני, אימון צבאי ותיווך בעסקאות למכירת ציוד צבאי. הירש היה בעבר מועמד לתפקיד מפכ"ל המשטרה.

קראו עוד בכלכליסט

על פי החשד, שכנאי והירש ניהלו במשותף את הפעילות בגיאורגיה והרוויחו ממנה יחד מעל ל-40 מיליון שקל. אותה פעילות הוסדרה באמצעות שורה של הסכמים שנחתמו על ידי מערך חברות מסועף בארץ ובחו"ל, כאשר חלוקת הכנסות השותפות נעשתה משבונות החברות אל חשבונותיהם האישיים ואל חשבונות חברות זרות וישראליות שבשליטתם, בבנקים בישראל ובבנקים זרים.

בפרקליטות מאשימים את השניים כי מערך החברות וחשבונות הבנק המורכב והמסועף בחו"ל ובישראל נועד, בין היתר, לסייע להם להעלים את הכנסותיהם מרשויות המס. למרות שהשניים הם תושבי ישראל והתאחדו תחת חברה ישראלית בשם "דיפנסיב שילד", הם לא דיווחו כלל על הכנסותיהם בחברה. 

גל הירש, צילום: יריב כץ גל הירש | צילום: יריב כץ גל הירש, צילום: יריב כץ

לפי חשד הפרקליטות, בשנת 2008 לא דיווח הירש בדוחותיו האישיים על הכנסה בסך של כ-6.1 מיליון שקל. כחלק מהנסיון לרמות את רשות המסים העביר הירש את הכנסותיו לחשבון אישי שלו בשוויץ, ולחשבון בשוויץ על שמה של חברה זרה. חשבון הבנק על שם החברה הזרה שימש את הירש לצורך החזקת הכנסותיו האישיות - למרות שלא היה לה קשר לפעילות בגיאורגיה. הירש לא דיווח בהצהרת ההון שלו על החברה הזרה, ולא דיווח בדוחות השנתיים לרשות המסים על קיומה של השותפות בגיאורגיה.

שנה לאחר מכן, ב-2009, העביר הירש מהחשבון בשוויץ 3.3 מיליון שקל לישראל - אך במקום להעביר את הסכום לחשבונו האישי, העביר אותו בשלוש פעימות לחברת גל הירש בע"מ, כנגד חשבוניות וקבלה שהוצאו לחברה הזרה, למרות שלא ניתן על ידה שום שירות לחברה הישראלית.

בפרקליטות רוצים להעמיד לדין (בכפוף לשימוע) את הירש על השמטה מתוך דו"ח, על פי הפקודה, של הכנסה שיש לכללה בדו"ח, במזיד ובכוונה להתחמק ממס; על מסירה בדו"ח על פי הפקודה אמרה או תרשומת כוזבת במזיד ובכוונה להתחמק ממס; על השבת תשובה כוזבת על שאלה שנשאלה או על דרישת ידיעות שנערכה לפי הפקודה במזיד ובכוונה להתחמק ממס; ועל שימוש במרמה, עורמה ותחבולה במזיד ובכוונה להתחמק ממס.

יניב אדם, צילום: עמית מגל יניב אדם | צילום: עמית מגל יניב אדם, צילום: עמית מגל

בנוגע ליניב אדם החשד הוא כי בשנים 2009-2007 לא דיווח בדוחותיו האישיים על הכנסה אישית בסך של כ-3.8 מיליון שקל. כחלק מפעילותו המרמתית כלפי רשויות המס, הכנסותיו האישיות של אדם הועברו לחשבונותיו האישיים בבנקים שונים בעולם, ביניהם בגיאורגיה ובשוויץ, כמו גם לחשבון על שם חברה זרה בשוויץ, במטרה להתחמק מתשלום מס.

חשבון הבנק על שם החברה הזרה שימש את אדם לצורך החזקת הכנסותיו האישיות, למרות שזו לא סיפקה כל שירות לפעילות בגיאורגיה. אדם גם לא דיווח בדוחות השנתיים לרשות המיסים על קיומה של השותפות בגיאורגיה. לכן הפרקליטות שוקלת להעמידו לדין (בכפוף לשימוע) בשל עבירות של השמטה מתוך דו"ח על פי הפקודה כל הכנסה שיש לכללה בדו"ח במזיד ובכוונה להתחמק ממס (3 עבירות); מסירה בדו"ח על פי הפקודה אמרה או תרשומת כוזבת במזיד ובכוונה להתחמק ממס (3 עבירות); ושימוש במרמה, ערמה ותחבולה במזיד ובכוונה להתחמק ממס (3 עבירות).

החשדות נגד עודד שכנאי 

בנוגע לעודד שכנאי החשד הוא כי בשנים 2009-2007 הוא לא דיווח בדוחותיו על הכנסה אישית בסך של כ-19.5 מיליון שקל. גם הוא החזיק חשבונות בשוויץ, גיאורגיה ובאי ג'רזי במטרה להתחמק מס. בנוסף, שכנאי לא דיווח בהצהרת ההון שלו על החזקותיו בחברות הזרות ועל רכושו בחו"ל, וגם הוא לא דיווח בדו"חות השנתיים לרשות המסים על קיומה של השותפות בגיאורגיה.

לפי החשדות נגדו, עבר שכנאי עבירות של השמטה מתוך דו"ח על פי הפקודה כל הכנסה שיש לכללה בדו"ח במזיד ובכוונה להתחמק ממס - (2 עבירות); מסירה בדו"ח על פי הפקודה אמרה או תרשומת כוזבת במזיד ובכוונה להתחמק ממס -(2 עבירות); השבת תשובה כוזבת על שאלה שנשאלה או על דרישת ידיעות שנערכה לפי הפקודה במזיד ובכוונה להתחמק ממס; ושימוש במרמה, ערמה ותחבולה במזיד ובכוונה להתחמק ממס (3 עבירות).

שכנאי גם חשוד בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות בעקבות מצגים כוזבים שיצר עם עורך דינו, במטרה להניח את דעתו של בנק פורטיס בגרנזי בנוגע לחשבון חברה זרה, ששימש כפלטפורמה לקבלת כספים מהפעילות הביטחונית בגיאורגיה עבור כלל השותפים. לפי אותם מצגים, מקור ההכנסות לא היה קשור לפעילות ביטחונית בגיאורגיה - טענה שאינה נכונה. שכנאי עשה זאת לאחר שידע כי הבנק מערים קשיים על העברות כספים שמקורן בעסקאות ביטחוניות.

מיכאל בנימיני לא דיווח בשנים 2009-2008 על הכנסה אישית של כ-13.6 מיליון שקל. גם הוא לא העביר את ההכנסות לחשבונות שונים בעולם ולא דיווח על הפעילות בגיאורגיה לרשות המסים. הפרקליטות שוקלת להעמידו לדין (בכפוף לשימוע) בגין עבירות שימוש במרמה, ערמה ותחבולה במזיד ובכוונה להתחמק ממס (2 עבירות).

תגובות

 

עורכי הדין של הירש, גיורא אדרת, נבות תל-צור וטל שפירא מסרו: "התקבלה היום אצל תא"ל (במיל.) גל הירש, כ-5 שנים לאחר פתיחת החקירה נגדו, הודעה על קיום שימוע בעניינו כתב החשדות מתייחס לעבירות מס, שנעברו כביכול על ידי הירש לפני למעלה מעשור, בשנים 2008-2007. אין בכתב החשדות זכר לעבירות השוחד בכלל ולעבירה של מתן שוחד לעובד ציבור זר בפרט – העבירות שהיוו את העילה לפתיחת החקירה ולסיכול מינויו של הירש למפכ"ל. כזכור, החקירה כנגד הירש נפתחה מיד לאחר שמונה על ידי השר לבטחון פנים למפכ"ל משטרת ישראל.

"הירש טען מהרגע הראשון כי מדובר בחקירה שערורייתית, בחשדות שאין להם כל בסיס, שכל מטרתה לסכל את מינויו למפכ"ל – מינוי שהיה לצנינים בעיניהם של מספר בכירים במערכת האכיפה. ואכן – החשדות לעבירות השוחד, להן לא היה כל בסיס מלכתחילה, התפוגגו ונמוגו במהלך החקירה. או אז, צצו ועלו לפתע חשדות חדשים, הפעם בתחום המס, שגם להם אין כל בסיס ונועדו אך ורק כדי להצדיק את החקירה וסיכול המינוי, לאחר שתיקי השוחד קרסו. חבל שלגורמי האכיפה לא היה את האומץ לקבל את ההחלטה הנכונה והמתבקשת – גניזת תיק החקירה כנגד הירש בכללותו.

"יצויין כי האמביציה של רשויות החקירה לייחס בכח לגל הירש עבירות מס, הביאה אותן לגיוס עד מדינה מפוקפק מאין כמוהו, אשר גורמי האכיפה מסרבים בתוקף לפרסם את זהותו, ולא בכדי. לטענתנו, אין המדובר כלל ועיקר בעבירות פליליות בתחום המס, אלא לכל היותר, בוויכוח אזרחי לגיטימי שבבסיסו תכנון מס בעסקים בינלאומיים בחו"ל, נושא אותו ניתן וראוי לברר – כפי שהדבר נעשה במקרים מסוג זה – בהליך אזרחי. כפי שאף עולה מכתב החשדות עצמו, כל הכספים להם היה זכאי גל הירש נכנסו על ידו לישראל כנגד חשבונית מס ושולם בגינם מס מלא עוד בשנת 2009, כך שאף מטעם זה לא היה כל מקום לזמן את מר הירש לשימוע. גל הירש נחוש להילחם על צדקתו והוא ינקוט בעניין זה בכל האמצעים העומדים לרשות".

פרקליטיו של שכנאי, עו"ד ז'ק חן ועו"ד משה מזרחי, מסרו: "שנים ארוכות של חקירה הסתיימו בזימון לשימוע בעבירות מס, וגם חשדות אלה יופרכו".

מטעמו של יניב אדם, המיוצג על ידי עו"ד מיכל רוזן עוזר ועו"ד משה מזרחי, נמסר: "לאחר חמש שנים של חקירה שהחלה בטענות לחשדות חמורים, שכולם הופרכו, התקבלה היום הזמנה לשימוע בטענה לעבירות מס שגם היא, כך אנו משוכנעים, תתברר כחסרת בסיס".

 

התיק נחקר על ידי צוות משותף של היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלהב 433 במשטרת ישראל ושל פקיד שומה חקירות תל-אביב ברשות המיסים, ובסיוע הרשות לאיסור הלבנת הון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות