אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הנציבות האירופית צופה התכווצות של 8.3% בכלכלות האיחוד השנה בשל הקורונה צילום: שאטרסטוק

הנציבות האירופית צופה התכווצות של 8.3% בכלכלות האיחוד השנה בשל הקורונה

הכלכלה האיטלקית תחווה השנה את המכה הקשה ביותר ותתכווץ ב-11.2%, ספרד ב-10.9%, צרפת ב-10.6% וגרמניה לעומת זאת - עד 6.5%. עפ"י התחזית, בשנה הבאה הכלכלות של 27 מדינות האיחוד האירופי ירשמו התאוששות של 5.8%

07.07.2020, 13:50 | שירות כלכליסט
הנציבות האירופית הורידה היום (ג') את התחזית לשנה הנוכחית ולשנה הבאה, על רקע המשך התפשטות הקורונה.

קראו עוד בכלכליסט

לפי התחזית המעודכנת, הכלכלות של 27 המדינות החברות באיחוד האירופי יתכווצו השנה ב-8.3% ובשנה הבאה תרשם התאוששות של 5.8%. לשם השוואה, בתחזית שפורסמה במאי חזו בנציבות התכווצות השנה של 7.4%, והתרחבות של 6.1% ב-2021.

"ההשפעה הכלכלית של הסגר חמורה יותר מכפי שהערכנו בתחילה. אנחנו ממשיכים לנווט במים הסוערים ועומדים בפני סיכונים רבים, כולל גל משמעותי נוסף של הדבקות", מסר ולאדיס דומברובסקיס, סגן נשיא הנציבות.

התחזית הוחמרה בחודשיים האחרונים על אף הצעדים שנקטו מדינות רבות לפתיחה מחודשת של הכלכלות שלהן. לפי הנציבות, הפעילות הכלכלית צפויה להתאושש במחצית השנייה של השנה, אך היא תישאר "לא שלמה" ו"לא מאוזנת" בשל הנחיות הריחוק החברתי.

מילאנו בקורונה, צילום: איי אף פי מילאנו בקורונה | צילום: איי אף פי מילאנו בקורונה, צילום: איי אף פי

בימים האחרונים עלה החשש מהתפרצויות חדשות. כך למשל, הרשויות בספרד הטילו מחדש סגר במחוז גליציה, ובפורטוגל החזירו חלק מההגבלות בליסבון.

לפי התחזית הנוכחית, הכלכלה האיטלקית תחווה את המכה הקשה ביותר מקרב מדינות האיחוד האירופי ותתכווץ השנה ב-11.2%. המדינה אמנם החלה בהסרת ההגבלות כבר במאי, אך ההערכה היא שהתיירות וסקטורים נוספים המבוססים על צריכה ימשיכו לקרטע. עם זאת, התחזית היא להתרחבות של 6.1% בתמ"ג של איטליה בשנה הבאה.

 מחאה תעשיית החתונות בברלין , צילום: אי. פי. איי מחאה תעשיית החתונות בברלין | צילום: אי. פי. איי  מחאה תעשיית החתונות בברלין , צילום: אי. פי. איי

גם צרפת וספרד יספגו התכווצות משמעותית השנה של 10.6% ו-10.9%, בהתאמה. גם פה מדובר בהחמרה של התחזית הקודמת שדיברה על התכווצות של 8.2% ו-9.4%.

לעומת זאת, גרמניה היא המדינה היחידה בגוש היורו שהתחזית שלה עודכנה כלפי מעלה. לפי ההערכה הנוכחית, הכלכלה תתכווץ השנה ב-6.3% ולא 6.5% כפי שהעריכו לפני חודשיים. הסיבה לכך נובעת מתכניות התמריצים עליהן הכריזה הממשלה הגרמנית בחודש שעבר. "הממשלה הגרמנית נקטה בצעדים משמעותיים לייצב את הכלכלה לנוכח התפרצות המגיפה", נכתב בדו"ח של הנציבות. בנוסף לצעדים הראשוניים שננקטו, שכללו הלוואות ומענקים לעסקים קטנים "בתחילת יוני הממשלה הכריזה על תכנית תמריצים פיסקאליים בגובה 130 מיליארד יורו".

בדומה, באיחוד האירופי מקווים להשיק תכנית תמריצים פיסקאלית חסרת תקדים בהיקפה. אולם, חילוקי דעות בין המדינות מעכבות את ההחלטה הסופית. בשבוע הבא יפגשו ראשי המדינות בבריסל כדי לדון בקרן חילוץ בגובה 750 מיליארד יורו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות