אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בג"ץ סירב להוציא לנובל ודלק קידוחים צו מניעה נגד שר האנרגיה שטייניץ צילום: עמית שעל

פרסום ראשון

בג"ץ סירב להוציא לנובל ודלק קידוחים צו מניעה נגד שר האנרגיה שטייניץ

החברות עתרו לבג"ץ נגד שטייניץ בטענה שהפקיע להם רישיון גז ימי (אלון D) בלי סמכות ולאחר שמדינה בעצמה אסרה על החברות לקדוח שם. השופט נעם סולברג, "בהחלטת השר הובהר לעותרות כי לא תהיה הצדקה להקפאה נוספת של הרישיון במידה ונסיבות העבר תחזורנה על עצמן בשנים הקרובות"

07.07.2020, 18:47 | ליאור גוטמן
בית המשפט העליון, בשבתו כבג"ץ, סירב להעניק היום (ג') צו מניעה כנגד שר האנרגיה יובל שטייניץ, זאת לבקשת דלק קידוחים ונובל אנרג'י. כפי שנחשף בכלכליסט החברות עתרו לבג"ץ נגד שטייניץ בטענה שהוא הפקיע להם רישיון גז ימי (אלון D) בלי סמכות ולאחר שמדינה בעצמה אסרה על החברות לקדוח שם.

קראו עוד בכלכליסט

יובל שטייניץ יובל שטייניץ יובל שטייניץ

רישיון אלון D ממוקם כ־60 ק"מ מערבית לראש הנקרה, בשטח שגובל במים הכלכליים של לבנון. קידוחי ניסיון מעולם לא בוצעו בו, אולם לפי ההערכות יש סיכוי שיימצא שם מאגר בהיקף של 100 מיליארד מ"ק - שליש ממאגר תמר ושישית ממאגר לווייתן. הרישיון הופקע ויצא למכרז, אולם דלק קידוחים ונובל אנרג'י טענו שיש להחזיר את השטח לידיהן לאחר שהמדינה עצמה מנעה מהם מלקדוח שם.

עיון בדברי השופט נעם סולברג מעניקים רמז על עתידה של העתירה. לפי סולברג, "על פני הדברים, ובזהירות המתחייבת, דומני כי סיכויי העתירה להתקבל, אינם מן המשופרים". סולברג טוען שגם אם הוא יניח לטובת העותרות שמשרד האנרגיה השתהה במתן הנחיות לביצוע הסקר הסביבתי, וגם אם יניח שלא היה ניתן לקיימו, אין בכך כדי לסייע לעותרות.

"החלטת השר משנת 2017 (לתת לעותרות הזדמנות נוספת לקדוח שם - ל"ג), והתחייבות העותרות שניתנה בעקבותיה, מדברות בעד עצמן, ולחובת העותרות. בהחלטת השר הובהר לעותרות הבהר היטב, כי לא תהיה הצדקה להקפאה נוספת של הרישיון במידה ונסיבות העבר תחזורנה על עצמן במהלך השנים הקרובות", אמר סולברג, ומסכם שדלק ונובל אנרג'י תוקפות את החלטת השר שלוש שנים מיום נתינתה, תוך שהן מתנערות לכאורה מן ההתחייבות המפורשת שניתנה על-ידן זו לקדוח שם.

עוד קבע סולברג הוצאות משפט ע"ס 15 אלף שקל לטובת המדינה.

נובל אנרג׳י מסרה כי "תלמד את ההחלטה ותמשיך לפעול למימוש זכויותיה". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות