אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסגר החלקי יעלה את מספר המובטלים ב־10% צילום: אלכס קולומויסקי

הסגר החלקי יעלה את מספר המובטלים ב־10%

בענפי המסעדות והתרבות זועמים על המגבלות החדשות: "אנו חרדים ל־150 אלף עובדים שכבר איבדו עבודתם ול־10,000 יזמים שנשארו עם שק של חובות"

08.07.2020, 06:47 | נורית קדוש, מאיה נחום שחל ועמרי מילמן

בענפי התרבות, המסעדות והפנאי זועמים על המגבלות החדשות ומכריזים כי המצב יוביל בלית ברירה לפליטת עשרות אלפי עובדים נוספים למעגל האבטלה. במטה המאבק של תעשיית התרבות והאירועים הלא מתוקצבים מפגינים כבר שבועות מול משרד האוצר ומשרד ראש הממשלה בבקשה להזרים להם חמצן. עופר שטרית, יו"ר חברת כפיים וממובילי המאבק, מסר ל"כלכליסט" כי לפי הערכות, אל 150 אלף מחוסרי העבודה מתחילת משבר הקורונה יצטרפו כעת עוד כ־60־80 אלף מענפי התרבות, האירועים והמסעדנות. עוד כ־140 אלף עובדים יוצאו לחל"ת בעקבות סגירת חדרי הכושר והבריכות, לפי הערכות.

קראו עוד בכלכליסט

בענף התרבות שעובדיו יושבים בבית כבר שלושה חודשים קיבלו את הבשורה על הסגירה המוחלטת של האולמות בתדהמה. לפי הערכות, ההחלטה תוסיף אלפים נוספים למעגל מחוסרי העבודה, רובם אינם זוכים כעת לתמיכה משמעותית. לשם השוואה, רק אתמול הודיעה ממשלת בריטניה על מענק תמיכה של כ־1.57 מיליארד ליש"ט לענף התרבות והאמנות בממלכה המאוחדת.

מחאת עובדי התרבות והאירועים. "זה צו סגירה", צילום: אלכס קולומויסקי מחאת עובדי התרבות והאירועים. "זה צו סגירה" | צילום: אלכס קולומויסקי מחאת עובדי התרבות והאירועים. "זה צו סגירה", צילום: אלכס קולומויסקי

בתיאטרון הקאמרי ייאלצו להחזיר את כל 400 עובדיהם לחל"ת, זאת לאחר שהשיבו כבר 80 עובדים לעבודה בחודש יוני כדי להיערך לפתיחה מחודשת. בהבימה נערכו לפתוח רק בחודש אוגוסט ו־400 עובדיו נותרו בחל"ת, שתתארך כעת. בתיאטרון בית לסין שכבר מכר כרטיסים למחזמר "אפס ביחסי אנוש" נאלצים להוציא שוב את כל 300 העובדים לחל"ת. בתיאטרון גשר מסרו כי חלק מהעובדים חזרו לעבודה בחודש יוני, אך למעלה מ־25 אנשי צוות יוחזרו לחל"ת.

גם בענף המוזיקה הפגיעה צפויה להיות קשה. במועדוני זאפה מסרו, למשל, כי 95% מעובדי הרשת מתוך 900 עובדיה יוצאו לחל"ת באופן מיידי.

"בנו אפשר לזנב"

בענף המסעדות הגיבו בחריפות אתמול לבשורות החדשות מהממשלה. "זו קטסטרופה לענף", אומר רונן נמני, בעלי קבוצת קפה קפה, המונה כ־300 סניפים. "מאות אלפי עובדים חוזרים למעגל האבטלה ואלפי זכיינים מאבדים בשנית את העסק ואת הפרנסה. רוב בתי הקפה והמסעדות שמפעילה הקבוצה לא יוכלו לעבוד תחת מגבלה של 50 איש". להערכתו של נמני, הקבוצה תיאלץ להוציא מאות עובדים לחל"ת, כאשר חלקם גם יפוטרו.

"אנחנו נמצאים בתוך אירוע שמנהל אותנו ולא אנחנו מנהלים אותו", אומר השף חיים כהן. "ברור לנו כבר שמדובר במשבר לטווח ארוך. אני מצפה שייצא ראש הממשלה עם תוכנית לפיצוי וזה עוד לפני שיגיע הגל השלישי בחורף, שצפוי להיות עוד יותר אלים ולהביא לסגר מלא". בצעד דרמטי החליט כהן לסגור את מסעדת דיקסי שבבעלותו. "הסגירה של דיקסי היא תוצאה של זה שלא התייחסו לעסקים לגופם ולקביעת מ"ר פר אדם, כפי שעשו עם קמעונאי המזון. הם נחשבים עסק חיוני, אז לקחו בחשבון את מספר הלקוחות ביחס לשטח החנות. בנו אפשר לזנב".

שי ברמן, מנכ"ל איגוד המסעדות, טוען כי החלטת הממשלה היא למעשה צו סגירה לתעשיית המסעדות. "ממשלת ישראל כשלה ב־3 החודשים האחרונים בהיערכות לגל נוסף של הידבקויות ונכשלה כישלון קולוסאלי בהיבט הכלכלי". ברמן הוסיף כי ההחלטה להגביל את כמות הקהל ל־50 איש, ללא התייחסות לגודל העסק, מבטאת היסטריה ואין לה הצדקה בריאותית לאור נתוני ההידבקות הזעירים במסעדות. "לדאבוננו, אנחנו נאלצים להסיר אחריות לגבי 150 אלף עובדינו שממשלת ישראל תצטרך למצוא עבורם פתרון. אנחנו חרדים לגורלם של מעל ל־10,000 יזמים בתחום, שייצאו בימים הקרובים לרחובות עם שק של חובות וללא כל ביטחון סוציאלי״. ברמן מעריך כי 30 אלף עובדים ייפלטו מהענף כבר בחודש הקרוב בעקבות סגירה מיידית של 4,000־5,000 מסעדות ברים ובתוך חודש יעלו המספרים ל־60 אלף.

גם בענף האירועים רואים בהנחיות החדשות מכת מוות לענף. "החל ממחר כל האולמות וגני הארועים יסגרו ויאלצו להתמודד עם הוצאות קבועות בלתי נמנעות, כמו שכירויות וארנונה מאד גבוהות, לצד המשך הוצאות לתחזוק העסקים שכוללים מדשאות וצמחים. העסקים האלו ידממו אלפי שקלים בחודש ויגיעו לחדלות פירעון", אומר ניר שפר, מנהל מטה מאבק התאחדות האולמות.

גם בעסקי הספורט הביעו אתמול מחאה כלפי המגבלות. קרן שתווי, מנכ"לית הולמס פלייס, זועמת על החלטת הממשלה לסגור את חדרי הכושר ובריכות השחייה: "הממשלה קיבלה החלטה הזויה על בסיס נתונים שלא הוצגו. זאת החלטה פופוליסטית שאינה מבוססת, שהתקבלה רק כי לענף אין אבא ואמא בממשלה". לדברי שתווי ההחלטה תוביל להוצאת כ־140 אלף עובדים לחל"ת.

גם המענקים בסכנה

 

ההגבלות החדשות מסכלות גם את קבלת הסיוע מתוקף המתווה לעידוד תעסוקה, אותו הציג האוצר כ"סוכרייה" לעסקים. אחד התנאים במתווה הוא העסקת העובד במשך ארבעה חודשים, אך כעת עם הסגירה שנכפתה עליהם עסקים רבים לא יוכלו לעמוד בתנאי זה. במשרד האוצר מודים כי עסקים רבים שכבר העסיקו עובדים וציפו לקבל עבורם מענק בגובה של 7,500 שקל לעובד או 3,500 שקל אם החזירו לפני יוני לא יזכו לקבל את מלא המענק. עם זאת, מסבירים שם כי הפעימות הראשונות של המענק כן יעברו למעסיק. כמו כן, ישנו סיכוי כי עסקים שנדרשים להגביל את פעילותם משמעותית יצליחו להנות מהמענקים, שכן גם אם יצמצמו את שעות העבודה והמשכורת של העובדים שלהם, כל עוד שכרו של העובד יהיה גבוה מ-3,300 שקל, הם יהנו מהמענק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות