אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נשיא בורסת היהלומים ביקש סיוע מנתניהו: "הענף בקריסה, הנזק מוערך ביותר משני מיליארד שקל" צילום:שחר הבר

נשיא בורסת היהלומים ביקש סיוע מנתניהו: "הענף בקריסה, הנזק מוערך ביותר משני מיליארד שקל"

יורם דבש פנה לרה"מ פעם נוספת עקב משבר הקורונה, בבקשה דחופה לסייע לענף: "הירידה בייצוא בין החודשים מרץ למאי נאמדת בלמעלה מ-80% בעוד המסחר הפנימי ירד ב-90% ונמחק הלכה למעשה"; המצוקה העיקרית של ענף היהלומים הוא אשראי זמין, על רקע מחנק האשראי לעסקים

08.07.2020, 11:22 | נווית זומר

"ענף היהלומים בקריסה, הירידה בייצוא בין החודשים מרץ למאי נאמדת בלמעלה מ-%80 בעוד המסחר הפנימי ירד ב-%90 ונמחק הלכה למעשה" כך אמר יורם דבש נשיא בורסת היהלומים לכלכליסט. "אנו מעריכים את הנזק המצטבר לתעשיית היהלומים בלמעלה משני מיליארד שקל".

קראו עוד בכלכליסט

אתמול פנה דבש פעם נוספת במכתב לרה"מ ביבי נתניהו, בבקשה דחופה לסייע בהקדם לענף היהלומים שעומד בפני קריסה על רקע משבר הקורונה. המצוקה העיקרית של ענף היהלומים הוא אשראי זמין, על רקע מחנק האשראי לעסקים. אחת מבעיות היהלומנים הישראלים שרשתות תכשיטים גדולות בעולם שרכשו מהם יהלומים, לא משלמות בטענה כי עסקי מכירת תכשיטי היהלומים נפגעו מהקורונה.

יורם דבש נשיא בורסת היהלומים, צילום:שחר הבר יורם דבש נשיא בורסת היהלומים | צילום:שחר הבר יורם דבש נשיא בורסת היהלומים, צילום:שחר הבר

יש לציין כי בשנה רגילה יצוא היהלומים המלוטשים מישראל מסתכם בכ-4.5 מיליארד דולר .בעיקר לארה"ב והונג קונג.

במכתב נאמר "לצערנו, הצעדים שהממשלה עשתה עד כה, ובדגש על קצב יישום ההחלטות והמחסור המהותי באשראי, לא מחלחלים לעוסקים בתעשיית היהלומים וקיימת סכנה ממשית להמשך קיומו של אחד מענפי היצוא הוותיקים והמרכזיים של מדינת ישראל! ענף היהלומים הינו ענף יצוא חשוב ומרכז תעסוקה לאלפי משפחות מכל ענפי החברה הישראלית".

לדברי דבש עסקים רבים בבורסה סגורים למעלה מחצי שנה, בעוד המסחר בעולם מתחיל להתאושש ועל כן חשוב לקבל סיוע ממשלתי: "כ-15 אלף משפחות עובדים בענף ולפגיעה משמעותית בעסקים "סובבי תעשייה" (אנשי מכירות, קניינים, חברות שילוח, עובדי ביטחון ועוד) וכן יגרמו להעברת הפעילות של חברות גדולות למדינות אחרות. אנו רואים כיצד בכל יום שעובר הבור מעמיק והמצוקה גדלה".

"הסיוע הממשלתי שניתן עד כה אינו מיושם בשטח ואינו מצליח לפתור את המצוקה הכבדה והקושי הכלכלי הבלתי נסבל של חברי הבורסה. אשר על כן אבקשך בכל לשון של בקשה, להירתם ולסייע לענף טרם קריסתו ולקדם בדחיפות פתרונות ישימים וייעודיים בדגש על הגדלת הערבות הממשלתית לבנקים לצורך אשראי לענף, מענקי סיוע לעסקים במשבר, מענק לקידום השיווק של ענף היהלומים והכל במטרה למנוע את קריסת הענף!".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות