אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשבר בממשלה: נתניהו נעדר, בליכוד תמכו וכחול לבן התנגדו - לא תוקם ועדת חקירה לשופטים צילומים: אלכס קולומויסקי, אוראל כהן

המשבר בממשלה: נתניהו נעדר, בליכוד תמכו וכחול לבן התנגדו - לא תוקם ועדת חקירה לשופטים

הליכוד וש"ס הצביעו בעד הקמת ועדת חקירה לבדיקת ניגוד עניינים של שופטים, הצעה שאותה העלה ח"כ סמוטריץ' מימינה שבאופוזיציה. בכחול לבן התנגדו וראש הממשלה לא הגיע להצבעה. ההצעה נפלה ברוב של 54 נגד מול 43 בעד

08.07.2020, 16:22 | מורן אזולאי ונינה פוקס, ynet
הדרמה הפוליטית: הליכוד וש"ס הצביעו אחר הצהריים (יום ד') בעד הקמת ועדת חקירה לבדיקת ניגוד עניינים של שופטים, כחול לבן התנגדה. ראש הממשלה בנימין נתניהו נעדר מההצבעה וההצעה נפלה ברוב של 54 נגד מול 43 בעד.

 

קראו עוד בכלכליסט

ח"כ שלמה קרעי (הליכוד) אמר אחרי ההצבעה: "תמשיכו למחוא כפיים נגד השחיתות. תמשיכו לגבות אותם. הכול מותר. תמשיכו לתת להם לעשות מה שהם רוצים". הוא המשיך ותקף: "אתם הורסים את הדמוקרטיה. זרקתם את מדינת ישראל לפח בשביל קליקה של אנשים שעושים מה שהם רוצים בחדרי חדרים". 

‏ח"כ אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו) אמר גם הוא לאחר ההצבעה: "אני תמיד שמח כשיש לי הזדמנות להצביע נגד סמוטריץ' ונתניהו. אני מתבייש שכנסת ישראל, במקום לעסוק בטיפול בהתפשטות המגיפה והמשבר הכלכלי, מנסה לעזור לממשלת ה'חרטא' לשנות את סדר היום ולברוח מאחריות". 

 

מימין ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ
מימין ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ צילומים: אלכס קולומויסקי, אוראל כהן

 

המשבר בקואליציה החל כשיו"ר הקואליציה מיקי זוהר הודיע היום בעמוד הטוויטר שלו כי הליכוד יצביע בעד הקמת ועדת חקירה לניגודי עניינים של שופטים, הצעה שהעלה ח"כ בצלאל סמוטריץ' מימינה שבאופוזיציה. כדי להעביר את ההצעה דרוש רוב רגיל ולא של 61 ח"כים.

 

בהמשך צייץ זוהר כי "ההחלטה להצביע בעד ועדת החקירה לבדיקת ניגודי העניינים של השופטים נובעת אך ורק מהרצון שלנו לעמוד בציפיות של הבוחרים שלנו. אין לנו רצון ללכת לבחירות. אני מקווה שתימצא הדרך ליישר את ההדורים עם כחול לבן. זהו צו השעה".

בכחול לבן תקפו בחריפות את ההחלטה הזו ואמרו כי "ועדת חקירה לשופטים היא הכרזת מלחמה על הדמוקרטיה". בכיר במפלגה אף טען כי "נתניהו מוביל לבחירות בגלל ענייניו האישיים". גורמים אחרים במפלגתו של בני גנץ הוסיפו: "אם נתניהו מתעסק בשופטי העליון במקום הקורונה - אז הוא החליט על בחירות. זה מעשה מטורף".

גנץ עצמו אמר: "במקום לטפל במובטלים ובעצמאים - הליכוד מבקש לחקור את השופטים. במקום לעסוק במחדל הכלכלי, מייצרים מחדל מוסרי. מי שמעדיף לחבל בדמוקרטיה במקום לעסוק בהצלת חיי אדם פוגע באזרחי ישראל. אני לא אאפשר זאת".

 

בואו להציג את ההצעה אמר ח"כ סמוטריץ' במליאה: "התהליך המבורך הזה נועד לוודא שהחלטות מתקבלות עם שיקולים ענייניים, שאנחנו לא בפוטנציאל לניגוד עניינים. מה לעשות שאנחנו בני אדם, גם שופטים הם בני אדם. אם לא היה כלום, לא ברור למה אני עומד כאן עכשיו".

הוא הוסיף: "כל רעיון שעלה כאן לכל גוף שיהיה לביקורת נתקל בסירוב מוחלט. למה לשופטים מותר להיות בניגוד עניינים? זה נראה לכם הגיוני שבעלה של נשיאת בית המשפט העליון מחזיק במשרד עורכי דין שעושה הון? השופט מזוז, שעליו אין הרבה ציפיות, יושב בעתירה נגד הגוף שהבת שלו משמשת בו בתפקיד בכיר. אני לא יודע אם לצחוק או לבכות".

משעות הבוקר דאג סמוטריץ' לפרסם את מספרי הטלפון של חברי הליכוד והסיעות החרדיות וקרא לתומכיהם להתקשר לחברי הכנסת והשרים ולשכנע אותם לתמוך בוועדה. "אם החרדים יצביעו נגד הצעתי להרמת ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת ניגודי העניינים של השופטים זאת תהיה הפעם הראשונה לפחות שבה הם ישתפו פעולה עם יאיר לפיד", כתב סמוטריץ', שהוסיף כי ביקש להיפגש עם מנהיגיהם הרוחניים של הפוליטיקאים החרדים כדי לדון בכך.

שר המשפטים ניסנקורן, שהודיע בחודש שעבר על פרסום רשימת ניגודי העניינים של השופטים, הגיב גם הוא על ההחלטה ואמר: "יש בישראל מיליון מובטלים ובכל יום מאובחנים יותר מאלף חולים חדשים בקורונה, ויש מי שהכי דחוף לו עכשיו זה לחרב את שלטון החוק. מי שמצביע בעד ועדת חקירה לשופטים מצביע בעד חיסול הדמוקרטיה הישראלית. לא אאפשר זאת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות