אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מסתמן: באוצר יצמצמו את הפטור מארנונה לעסקים שניתן בשל משבר הקורונה צילום: לע"מ

פרסום ראשון

מסתמן: באוצר יצמצמו את הפטור מארנונה לעסקים שניתן בשל משבר הקורונה

אחרי הפטור שניתן לכלל העסקים במרץ-מאי, כעת מבקשים באוצר למקד את הסיוע, ובוחנים שיפוי העסקים שיימצא כי נפגעו במשבר הקורונה בגובה תשלום הארנונה, כדי לצמצם את ההוצאה

08.07.2020, 16:41 | עמרי מילמן

למרות ההצהרות השונות לפיהן יינתן פטור נוסף לארנונה לאור המשכות משבר הקורונה והפגיעה בעסקים, כעת מסתמן כי במשרד האוצר מבקשים לסרבל את המהלך במטרה למקדו רק עבור עסקים שנפגעו במשבר. החשש הוא כי לאור הבירוקרטיה והסחבת העסקים כלל לא יראו את הכסף בפועל.

קראו עוד בכלכליסט

מאחר והפטור מארנונה במסגרת חבילת הסיוע המקורית ניתן לכלל העסקים, הרשויות המקומיות פשוט ביטלו את הגבייה עבור שלושת החודשים מרץ-מאי. במקביל הממשלה לקחת על עצמה את עיקר הפטור והעבירה לרשויות המקומיות 2.75 מיליארד שקל (למעשה 200 מיליון טרם הועברו לפי נתוני החשב הכללי).

כעת, כדי למקד את הסיוע, נבחנת האפשרות לשפות את העסקים שיימצא כי נפגעו במסגרת משבר הקורונה בגובה תשלום הארנונה, כדי לצמצם את הסיוע ואת ההוצאה.

מחאת העצמאים בכיכר רבין , צילום: רויטרס מחאת העצמאים בכיכר רבין | צילום: רויטרס מחאת העצמאים בכיכר רבין , צילום: רויטרס

רק שלשום (ב'),  במסגרת דיון ועדת הכספים בנושא 'מצבן הכלכלי של הרשויות המקומיות",  הודיע מנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן כי בכוונת המשרד לקדם פעימה נוספת של פטור מארנונה לעסקים ברשויות המקומיות. אולם כעת לאור התנגדות האוצר ייתכן והמהלך לא יקרה כפי שתוכנן. מאחר ולרשויות מקומיות (או למשרד הפנים) אין את המערך שמאפשר את בחינת מצבם של כל העסקים, ההנחה היא כי מענק בגובה השיפוי יינתן על ידי רשות המסים.

אתמול ביקר ראש הממשלה בנימין נתניהו את פקידי האוצר ורשות המסים על כך שהכסף שמובטח לעסקים לא מועבר אליהם בפועל. מנתוני החשב הכללי עולה כי בעוד שביצוע מהלכים פשוטים כמו פטור מארנונה או תשלום דמי אבטלה מביא למיצוי מלא של התקציב, מענקים, במיוחד לחברות התהליך מתנהל באיטיות יחסית.

במשרד האוצר סירבו להתייחס לנושא.

ראש הממשלה הודיע היום  כי הוא קיים התייעצויות כלכליות עם שר האוצר והיועצים הכלכליים על "חבילת קורונה" לסיוע לעצמאיים, לעובדים ולמבקשי העבודה שתובא לאישור הממשלה בתחילת השבוע. על פי ההערכות חבילת הסיוע תפורסם עוד היום או מחר.

נשיא התאחדות התעשיינים, ד״ר רון תומר מסר כי, "הפחתת הארנונה היתה המהלך היחיד שקידמה הממשלה בחודשים האחרונים אשר סייע באופן ממשי * מהיר וישיר* לעסקים ללא בירוקרטיה וללא תקלות, ולכן זו תהיה טעות לפגוע דווקא במנגנון יעיל זה ולהפוך אותו למסורבל, איטי ונתון להתדיינות בין העסק לממשלה. על כן אנו מקווים ומאמינים כי שר האוצר ושר הפנים יתמכו בשימור מנגנון הפטור מארנונה כפי שהוא היום- יעיל ומהיר, ויסכלו כל ניסיון סירבול שלו באופן שיפגע בבעלי עסקים במקום לעזור להם״.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות