אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תחזית מדאיגה: בתוך חמש שנים הטמפרטורה בעולם עשויה לעלות ב-1.5 מעלות צילום: אי פי איי

תחזית מדאיגה: בתוך חמש שנים הטמפרטורה בעולם עשויה לעלות ב-1.5 מעלות

על פי השירות המטאורולוגי של בריטניה יש סיכוי של 20% שזה יקרה. זהו הרף שנקבע בהסכם פריז ושלהערכת המדענים מעבר לו כבר לא ניתן יהיה למנוע את ההשלכות החמורות ביותר של משבר האקלים

09.07.2020, 11:35 | עומר כביר

קיים סיכוי של 20% שבחמש השנים הקרובות תרשם בשנה אחת טמפרטורה גלובלית שגבוהה ב-1.5 מעלות לעומת העידן הטרום-תעשייתי; כך לפי תחזית ארוכת טווח מדאיגה של השירות המטאורולוגי של בריטניה. התחממות גלובלית של 1.5 מעלות היא הרף שנקבע בהסכם פריז, ושלהערכת מדענים מעבר לו כבר לא ניתן יהיה למנוע את ההשלכות החמורות ביותר של משבר האקלים.

קראו עוד בכלכליסט

לפי הערכות השירות המטאורולוגי של בריטניה, שבכל שנה בין 2020 ל-2024 צפויה ההתחממות הגלובלית לעמוד על מעלה אחת לפחות. בנוסף, יש סבירות של 20% שבאחת משנים אלו תהיה ההתחממות גבוהה מ-1.5 מעלות. לפי הסכם פריז, המדינות מחוייבות להגביל את ההתחממות הגלובלית להרבה פחות מ-2 מעלות, ולפעול על מנת להגיע לרף של 1.5 מעלות במטרה להמנע מהנזקים הגרועים ביותר של משבר האקלים.

גל חום בפריז (ארכיון), צילום: רויטרס גל חום בפריז (ארכיון) | צילום: רויטרס גל חום בפריז (ארכיון), צילום: רויטרס

מומחים אמרו לגרדיאן שאף ששנה אחת שבה נרשמה טמפרטורה גבוהה ב-1.5 מעלות מהעידן הטרום-תעשייתי לא מצביעה על החמצת היעד, הדבר מראה עד כמה העולם כבר קרוב לכך. כן צופה התחזית התחממות מואצת באזור הארקטי בהשוואה לשאר העולם, סיכון מוגבר לסערות באוקיינוס האטלנטי, ויובש קיצוני בהמשך השנה בדרום אמריקה, דרום אפריקה ואוסטרליה.

"המחקר מצביע, ברמה מדעית גבוהה, על האתגר העצום שעומד לפנינו כדי לעמוד ביעדים של הסכם פריז", אמר מזכ"ל ארגון המטאורולוגיה העולמי (WMO), פטרי טאלאס. הוא הוסיף שאף שהתחזית לא שיקללה את הירידה הזמנית בפליטת גזי חממה בתקופת סגרי הקורונה, ההשפעה ארוכת הטווח שלהם צפויה להיות זניחה: "בשעה שקוביד-19 גורם למשבר כלכלי ובריאותי בינלאומי חמור, כישלון להתמודד עם שינוי אקלים יאיים על הרווחה האנושית, על מערכות אקולוגיות ועל כלכלוות במשך מאות שנים. ממשלות צריכות לנצל את ההזדמנות הזו ולאמץ פעילות אקלימית כחלק מתוכניות השיקום שלהן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות