אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הגל השני תפס את המשק לא מוכן - האם זה מאוחר מדי? צילום: אלכס קולומויסקי

מנועי הכסף

הגל השני תפס את המשק לא מוכן - האם זה מאוחר מדי?

שיעור אבטלה אסטרונומי, תחזית צמיחה עגומה, חוסר החלטיות של הממשלה, בנק מרכזי שמנסה ולא באמת מצליח ובורסה שמזדנבת אחרי העולם. איך הצלחנו להרוס את כל ההצלחות של הגל הראשון ב-3 חודשים בלבד. פודקאסט מנועי הכסף של כלכליסט - פרק 110

09.07.2020, 18:34 | שי סלינס
משהו מרגיש שונה בגל השני הזה שמציף אותנו. הכלכלה הישראלית, שכל כך היינו גאים בה במשברי העבר - נראית לנו פתאום שברירית למדי. מדינות כמו צרפת, ספרד ואפילו איטליה שקיווינו רק לא להגיע למצב שלהם בגל הראשון - גורמות לנו לסוג של קנאה עם תמונות של מסעדות ובארים פתוחים.

ויש לתחושות האלו גם נתונים אמפיריים. בבנק ישראל העריכו השבוע כי הפגיעה בפעילות הכלכלית במשק תהיה גדולה יותר ממה שהעריכו בחודשים האחרונים בעקבות העלייה בנתוני התחלואה. בבנק צופים כי המשק יתכווץ השנה ב-6%, זאת כאשר במאי העריכו כי ההתכווצות תעמוד על שיעור של 4.5%.

וזה לא הכל - לפי ה-OECD ישראל היא המדינה השנייה בשיעור העלייה במספר המובטלים שלה במשבר הקורונה בין המדינות המפותחות. כמעט חצי מיליון מהמובטלים הם צעירים עד גיל 34, כאשר שירות התעסוקה מזהיר מתחילת המשבר שאבטלה ממושכת של צעירים משכבות חלשות עלולה לגרום להם להיפלט משוק העבודה לשנים ארוכות ולחבל אנושות בעתידם.

 ומה עם הבורסה שלנו? במשך שנים ומשברים התרגלנו לפזול אליה בתקווה כאשר המסכים בעולם נצבעו באדום כהה. ופתאום, הכל השתנה - המדדים בתל אביב מפגרים בתשואות אחרי מדינות רבות בעולם.

והממשלה? חוץ מזה שבניגוד לגל הראשון, עכשיו יש ממשלה - אין בעצם שום שינוי. התוכניות הגרנדיוזיות וההבטחות הכלכליות מפוזרות לכל עבר - במסיבות עיתונאים עמוסות ביחסי ציבור ונטולות החלטות מעשיות.

על השבוע העמוס שעברנו עם התוכנית החדשה של בנק ישראל, על התוכנית הכלכלית של הממשלה ועל איך יראו הימים הבאים - דיברנו בפרק ה-110 של פודקאסט מנועי הכסף של כלכליסט עם הכלכלן והאסטרטג הראשי של פסגות, אורי גרינפלד.

הגל השני תפס את המשק לא מוכן - האם זה מאוחר מדי?
 
להאזנה לפודקאסט
לחץ כאןהגל השני תפס את המשק לא מוכן - האם זה מאוחר מדי?

 סגר בביתר עלית, השבוע, צילום: אלי מנדלבאום סגר בביתר עלית, השבוע | צילום: אלי מנדלבאום  סגר בביתר עלית, השבוע, צילום: אלי מנדלבאום

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות