אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כפי שנחשף בכלכליסט: גלנט ממנה את מקורבו עמית אדרי למנכ"ל משרד החינוך

נחשף בכלכליסט

כפי שנחשף בכלכליסט: גלנט ממנה את מקורבו עמית אדרי למנכ"ל משרד החינוך

למרות הביקורת על מינוי ראש המטה של שר החינוך יואב גלנט למנכ"ל המשרד לאור חוסר ניסיונו בתחום החינוך, החליט גלנט לדבוק במינוי, עליו הודיע היום. כדי למזער את הביקורת גלנט הודיע על הקמת צוות ייעוץ פדגוגי בראשות פרופ' דן אריאלי שיסייע לו בגיבוש רפורמה במערכת החינוך

09.07.2020, 18:20 | עמיר קורץ

ארבעה ימים אחרי חשיפת "כלכליסט" על כוונתו של שר החינוך יואב גלנט למנות את מקורבו וראש המטה שלו אל"מ במיל' עמית אדרי למנכ"ל משרד החינוך, הודיע היום גלנט על המינוי. זאת למרות שאדרי, אשר שימש עוד קודם לכן ראש המטה של גלנט גם במשרדי השיכון והבינוי והעלייה והקליטה, נעדר ניסיון בתחום החינוך, ולמרות הביקורת הציבורית הצפויה. מינויו של אדרי כפוף לאישור ועדת המינויים בנציבות שרות המדינה והחלטת הממשלה.

אדרי (51), מתל אביב, הוא בוגר תואר ראשון במדעי החברה ותואר שני במדיניות ציבורית למנהלים. ההיכרות שלו עם גלנט היא מהצבא, כאשר שירת כקצין הלוגסטיקה של פיקוד דרום בזמן שגלנט היה אלוף הפיקוד, בין השאר בתקופת מבצע עופרת יצוקה. בשנת 2013, אחרי 26 שנות שירות, פרש אדרי מהצבא והחל לעסוק בתחום הייעוץ הלוגיסטי והניהולי, וליווה את גלנט כיועץ וראש מטה בשלושת המשרדים בהם כיהן.

אדרי מגדיר את עצמו בעמוד הטוויטר שלו כ"יועץ לוגיסטי, ניהולי, פוליטי". עוד קודם למינויו לראש המטה של גלנט במשרד השיכון והבינוי, שימש אדרי כיועץ חיצוני עצמאי למשרד השיכון, והעניק שירותים (בפטור ממכרז) של "הסרת חסמים ובקרה כללית". במסגרת תפקיד זה הוגדר אדרי כ"פרויקטור" שהוביל את הקמת העיר החדשה חריש בשנים 2016-2017. אז התחזק הקשר בין השניים, וגלנט מינה את אדרי לראש המטה שלו במשרד.

קראו עוד בכלכליסט

לאחר שגלנט מונה לשר העלייה והקליטה ב-2019, אדרי שימש כראש מטה שלו בפועל גם שם וייעץ באופן עצמאי (בפטור ממכרז). ההתקשרות עמו הוגדרה כ"התקשרות עם עוזר פוליטי לשר" לחצי שנה (עד סוף מאי האחרון) עבור כ-130 אלף שקל.

בסך הכול, עבור ההתקשרויות כיועץ עצמאי עם משרד השיכון והבינוי ומשרד העלייה והקליטה בשנים האלה קיבל אדרי עד כה באמצעות החברה שלו "עמית אדרי ניהול, ייעוץ, הכוונה והדרכה" כ-750 אלף שקל. בנוסף היה אדרי עד לאחרונה שותף בחברת ייעוץ בשם "בופאלו ניהול, ייעוץ והשקעות", העוסקת בתחום הפיתוח האסטרטגי, ניהול לוגיסטי, ניהול פרוייקטים וכדומה.

עמית אדרי עמית אדרי עמית אדרי

לאחרונה, לאור הסכם שחתם אדרי עם שותפיו בחודש מרץ האחרון, זמן קצר אחרי הבחירות לכנסת, הוא העביר את מניותיו בחברה לשני השותפים שלו, שאיתם ביחד ייסד את החברה. עד כה הוא הוגדר כמנכ"ל בופאלו, והעיד על עצמו באתר החברה כמי שמחזיק למעלה מ-20 שנות ניסיון בניהול בכיר והובלת פרוייקטים ארגוניים, תפעוליים ותשתיתיים מורכבים ורחבי היקף.

גורמים בכוורת של גלנט, סיפרו בשבוע שעבר ל"כלכליסט" כי גלנט סומך מאוד על אדרי כאדם בעל יכולות ניהול טובות, וכי לאחרונה עזב את כל עיסוקיו האחרים כדי להקדיש את כל זמנו לתפקיד לצד גלנט. "אדרי הולך עם גלנט דרך ארוכה וגלנט מאוד מעריך אותו ואת יכולותיו. תפקיד ראש מטה קטן עליו, ולכן הוא רוצה לראות אותו בתפקיד המנכ"ל, וסומך עליו שידחוף את הרפורמות שלו במשרד", אמר מקורב לגלנט.

שר החינוך יואב גלנט. מינה את אדרי חרף הביקורת שר החינוך יואב גלנט. מינה את אדרי חרף הביקורת שר החינוך יואב גלנט. מינה את אדרי חרף הביקורת

בסביבת השר הדגישו כי אדרי היה זה שהוביל את היערכות משרד החינוך לפתיחת שנת הלימודים בצל מגפת הקורונה, כולל ההיערכות ללמידה מרחוק והכנת מתווי הלימוד השונים בהתאם למצב שיהיה ב-1 בספטמבר.

הפרסום ביום ראשון ב"כלכליסט" על התכנון של גלנט למנות את אדרי עורר סערה במשרד החינוך ובלשכת השר. בין השאר לאור הביקורת שנשמעה לפיה בעייתי למנות בעת משבר הקורונה מנכ"ל שהוא יועץ מקורב שאינו מכיר את תחום החינוך, מה גם שהשר עצמו גם כן ללא ניסיון בתחום.

"להביא אדם שלא צמח במערכת החינוך זה בעייתי בתקופה הזו", אמר גורם במערכת. "גם אם השר רוצה להביא איש ניהול רצוי שזה יהיה אדם שמכיר את המחוזות וקשור למערכת החינוך ולא סתם להצניח מקורב. צריך לקוות שהשר יתעשת ויגיש לאישור הממשלה לבסוף מועמד עם היכרות של מערכת החינוך"

בשיחות סגורות אמר גם בכיר בנציבות שירות המדינה כי המינוי המתוכנן תמוה בעת הזו: "בעבר חברי ועדת המינויים של הנציבות הקפידו על דרישה לכישורי יתר של מועמד בעל זיקה אישית לשר. החשש הוא שנציב שירות המדינה הנוכחי, שהוועדה תחתיו הפכה לחותמת גומי, יאשר מינוי שכזה אף שאין קשר בין המועמד לתחום עיסוקו של המשרד".

גלנט אמנם טען בתגובה ל"כלכליסט" בסוף השבוע כי טרם החליט לגבי זהות המנכ"ל וכי הוא מתכנן לראיין מועמדים, ואכן למחרת נקבעו פגישות עם אנשי חינוך מתוך המערכת. אולם למעשה, הוא החליט לדבוק במינוי אדרי חרף הביקורת הצפויה על חוסר ניסיונו בתחום החינוך וככל הנראה כדי למזער אותה הוא הודיע היום גם על כוונתו להקים צוות ייעוץ פדגוגי בראשות פרופ' דן אריאלי, שיפעל לצד גורמי המקצוע במשרד ויסייע בגיבוש רפורמה במערכת החינוך. הצוות, שיכלול אנשים מתוך משרד החינוך אך גם מחוצה לו, אמור לפעול בהתנדבות וצפוי להתכנס לראשונה כבר בשבוע הבא.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות