אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי ההפגנה - צעדה של המוחים לכיוון נתיבי איילון: "זו מלחמה" צילום: איילת קרסו

אחרי ההפגנה - צעדה של המוחים לכיוון נתיבי איילון: "זו מלחמה"

אחרי שתמה המחאה בכיכר רבין נגד התנהלות הממשלה במשבר הכלכלי, מאות מפגינים חסמו את רחוב אבן גבירול. לאחר מכן החלו לצעוד לכיוון נתיבי איילון - וחסמו את צומת עזריאלי תוך שהם צועקים: "הון-שלטון-עולם תחתון" ו"ביבי, הביתה". זגוגיות של סניף בנק נופצו, לפחות 3 נעצרו

11.07.2020, 23:43 | ynet

אחרי שיותר מעשרת אלפים בני אדם הפגינו הערב (שבת) בכיכר רבין שבתל אביב במחאה על המשבר הפיננסי ובדרישה להוציא לפועל מיד את התוכנית הכלכלית שתסייע לעצמאים ולשכירים שנקלעו לקשיים בעקבות המאבק בנגיף הקורונה, הגיעו כמה מאות בני אדם לאזור ״לונדון מיניסטור״ שברחוב אבן גבירול הסמוך לכיכר וחסמו את הצומת. המפגינים צעקו, בין היתר: ״הון-שלטון-עולם תחתון״, ״ביבי, הביתה״ ו-״זו מלחמה״. לאחר מכן הם המשיכו לכיוון צומת עזריאלי - וחסמו גם אותו. כפי הנראה הם מתכננים לרדת לנתיבי איילון. כוחות משטרה נמצאים במקום ומנסים לבלום את המפגינים.

לאחר מכן הם המשיכו לכיוון צומת עזריאלי - וחסמו גם אותו. כפי הנראה הם מתכננים לרדת לנתיבי איילון. כוחות משטרה נמצאים במקום ומנסים לבלום את המפגינים. סמוך ל-23:20 החלו המוחים לצעוד לעבר רחוב המסגר. לפחות שלושה נעצרו. 

מהמשטרה נמסר כי ״עשרות מהמפגינים הגיעו לצומת עזריאלי בתל אביב ומבצעים חסימה של הציר המשטרה במקום ופועלת להזרמת התנועה לצירים חלופיים. פעם נוספת קוראת המשטרה למפגינים להימנע מהפרת הסדר הציבורי ולהישמע להוראות השוטרים״.

אלפים הפגינו בכיכר רבין: ״מנותקים, נמאסתם״

מוקדם יותר, כאמור, הפגינו יותר מעשרת אלפים בני אדם בכיכר רבין שבתל אביב. הם מחו על התנהלות הממשלה בכל הנוגע למשבר הכלכלי והטיפול בעצמאים ובשכירים בצל התפשטות נגיף הקורונה.

מוטי זורגר, נהג אוטובוס ובעל עסק קטן להסעות, עלה לבמה וסיפר על הקשיים הכלכליים שאליהם נקלע. הוא פנה בדבריו לראש הממשלה בנימין נתניהו: ״לא יעזור לך כלום. אתה תתן לנו את הכסף שלנו. מה שאתה רואה פה היום זו התאחדות של העם. אנחנו נתאחד נגד כל מי שיגנוב מאיתנו״.

 , צילום: מוטי קמחי צילום: מוטי קמחי  , צילום: מוטי קמחי

זורגר המשיך: ״אני אומר שבוע טוב לאנשי התחבורה, התיירות, התרבות ולכל מי שטרח להגיע לכאן ולזעוק. יש כאן בקהל חברים שלי - בעלי חברות הסעות דרוזים, צ׳רקסים, ערבים, חרדים, חילונים, כולם. כולם צועקים: ׳רוצים את הלחם שלנו׳״.

 

טמיר טרטמן, ממארגני ההפגנה, אמר: "העסקים קורסים. אנחנו ארבעה חודשים בקורונה והמענקים לא מגיעים. הסיוע לא עושה את דרכו למקום הנכון. תפסיקו להבטיח, תפסיקו לדבר. תעשו. אנחנו רוצים לראות את המענקים והסיוע מגיע עכשיו לעסקים, כי אין לנו יותר אמון"

ההפגנה בכיכר רבין, צילום: עומרי סילבר ההפגנה בכיכר רבין | צילום: עומרי סילבר ההפגנה בכיכר רבין, צילום: עומרי סילבר

תומר מור, מ"מסעדנים חזקים ביחד", הוסיף: "ההגעה של מסעדנים, בעלי ברים, יזמים, עצמאים, שהגיעו לכאן היום מדברת בעד עצמה. לאנשים בציבור נמאס להמתין למה שמגיע לו, למה שהובטח לו. אנחנו כאן כדי לשמור על החוסן הכלכלי הלאומי ולסייע לממשלה לבצע את מה שהבטיחה ולהעביר את המסר שהכסף צריך לעבור מחר. רק זה יעזור להציל את המשק הקורס".

להפגנה הגיע גם רונן מיילי, יו״ר איגוד הברים והמועדונים שנמנה גם הוא עם המארגנים: ״לא נעצור ולא נוותר. אנחנו רואים בממשלת ישראל והעומד בראשה אחראים לכישלון עד עתה בביצוע התוכניות הכלכליות וקוראים לממשלה להתעשת , לתקן את התכנית בהתאם לדרישותינו ולהוציא את התוכנית הכלכלית לפועל באופן מיידי. אנו נמשיך כל עוד לא יעמדו בהבטחותיהם". 

 

 , צילום: מוטי קמחי צילום: מוטי קמחי  , צילום: מוטי קמחי

 

בין הנואמים: שרונה יצחקי, בעלת עסק בתחום התיירות ואם-יחידנית. לילי בן שלום, בעלת מסעדה בשוק הכרמל, ג׳ניה תדמור, אמנית ומתעמלת אמנותית שנותרה ללא עבודה מתחילת המשבר, חיים הרשברג - בעלים של מועדון שעומד להיסגר בשל המשבר ואביב כרמי, שחקנית.

 , צילום: מוטי קמחי צילום: מוטי קמחי  , צילום: מוטי קמחי

לאחר מכן עלה לבמה אבינועם נחמד, בעליה של חברת תיירות. הוא אמר: ״כל תייר שנכנס לפה מקבל ממני את ארץ זבת חלב ודבש, את היופי, את האנשים, את מדינת ישראל. העסק שלי הוא מפעל חיים של עשרות שנים. הוא מפרנס אותי ואת עובדיי הקבועים שנמצאים בבית עכשיו יחד עם מאות אחרים - נהגי אוטובוס, מסעדנים וכו׳. ב-12 במרץ הכול נמחק. כולם פוטרו או הוצאו לחל״ת; המשרדים נסגרו והדלת ננעלה.

״אין תיירות ואין אופק. אנחנו זקוקים לגשר הכלכלי המיידי. אנחנו צריכים את הכסף עכשיו כדי שנוכל לשרוד״. הוא התייחס לאמירתו של השר צחי הנגבי שעוררה סערה, ולפיה ״השטויות האלה שאין לאנשים מה לאכול זו חרטה״: ״זו, אדוני הנכבד, לא חרטה. אנחנו לא חרטה ולא מוכנים שיקראו לנו חרטה״.

 , צילום: מוטי קמחי צילום: מוטי קמחי  , צילום: מוטי קמחי

״לא צריך להיות רופא כדי להבין שמשהו פה חולה מהיסוד״

לילי בן שלום, בעלת מסעדה בדרום תל אביב, נשאה גם היא דברים. היא פתחה את דבריה ואמרה: ״רציתי להגיד לכם שבוע טוב, אבל קשה לי להאמין שכך יהיה. כמפרנסת יחידה, אין יום אחד בחיי שלא עבדתי. לפעמים גם בכמה עבודות. אני לא בכיינית, הקושי אצלי הוא הזדמנות. אף אחד לא אשם בקורונה, אבל בניגוד לכל המכות - זו מכת מוות״.

 , צילום: איילת קרסו צילום: איילת קרסו  , צילום: איילת קרסו

״ולמה מוות?״, המשיכה בן שלום, ״כי אין אופק, אין תאריך פרעון , אנחנו כבר ארבעה חודשים בקורונה ואף אחד לא יודע מתי זה יסתיים. מגיע לנו לישון לילה אחד בלי חרדת קיום״.

לאחר מכן עלה לשאת דברים רותם כהן, העובד בתעשיית התרבות: ״האמנות גוועה ונפלה על במותייך חלל, ממשלת ישראל. אין הגדרה אחרת מלבד מוות מוחלט לתרבות - ומוות לתרבות הוא מוות לנשמה. נשמתה של המדינה גוססת ולא - אנחנו לא נחליף מקצוע; זה המקצוע שלנו. היצירה, התרבות והאמנות - אם אלה לא יהיו פה, כלום לא יהיה״.

חיים הרשברג, בעל מועדון ה״מונדו״, אמר למפגינים: ״אני עומד כאן היום ומרגיש חסר אונים מול המדינה שבה בטחתי; מול הרשויות, מול הממשלה, ואני שואל אתכם היום מעל במה זו - איך אפשר להרגיש ככה? זו הכרזת מלחמה״.

 , צילום: מוטי קמחי צילום: מוטי קמחי  , צילום: מוטי קמחי

הרשברג המשיך: ״ניצבים כאן היום עשרות אלפי מעסיקים, עובדים ואזרחים. כולנו תורמים, מקדמים ומייצרים כל חיינו במקומות העבודה, במוסדות התרבות ובקהילות. היום אנו ניצבים כאן חסרי אונים. נגזר עלינו, ציבור העצמאים, לדומם מנוע. לא צריך להיות רופא או בכיר במשרד הבריאות כדי להבין שמשהו פה חולה מהיסוד״.

תומר פירסט, פועל במה בן 32 מתל אביב, נאם גם הוא בהפגנה. הוא סיפר: ״למעלה מעשור אני עובד כמנהל הבמה של מיטב אמני ישראל. אני עצמאי, חי ונושם תרבות ישראלית. יוצא סיירת גבעתי, הלום קרב. בשבילי - מבצע עופרת יצוקה מעולם לא נגמר. הערב אני עומד פה בהתרגשות ובכאב עצום, ורואה אותנו - ציבור שכל כולו פצע אחד ענק מדמם״.

פירסט סיפר על העיסוק שבו בחר - ואמר: ״לא נהייתי עשיר, אך אני שמח בחלקי תחת ׳ההבטחה׳ שאם אעסוק במה שאני אוהב מספיק זמן - אשרוד ואנצח. מדינת ישראל שדדה אותי לאור יום רק כי היא חושבת שהיא יכולה״.

 

 , צילום: מוטי קמחי צילום: מוטי קמחי  , צילום: מוטי קמחי

 

לפיד: ״ממשלה של מנותקים, נכשלתם״

יו״ר האופוזיציה ח״כ יאיר לפיד אמר עם תחילת ההפגנה: ״ממשלה של מנותקים, תביטו אל הכיכר, אל הגשרים, אל הצמתים. העם אומר את דברו. נכשלתם. לציבור מגיעה ממשלה שתעבוד עבורו״.

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ אמר זמן קצר לפני שההמונים מילאו את הכיכר: "האזרחים שיצאו הערב לרחובות מביעים מצוקה אמיתית וצודקת ויש להם את הזכות המלאה לעשות זאת. עלינו, כממשלה, מוטלת האחריות להקשיב ולפעול למציאת פתרונות.

 , צילום: מוטי קמחי צילום: מוטי קמחי  , צילום: מוטי קמחי

״הקורונה הביאה אותנו למשבר בריאותי, חברתי וכלכלי מהגדולים בתולדות המדינה. יחד, נוכל לו ונתגבר עליו בשמירה על החיים ועל הפרנסה. חובתנו להמשיך לדאוג שלא נשאיר מאחור את המובטלים, לא את העצמאים, לא את ההורים, לא את בעלי העסקים ולא את הקשישים.

״הודעתי לראש הממשלה ושר האוצר שלצד התמיכה בתוכנית הסיוע המיידית, כחול לבן תעמוד על כך שתוצג בהקדם מדיניות תקציבית רחבה הרבה יותר שתעודד את הצמיחה קדימה ולא נסתפק במענה לשלושה חודשים בלבד״.

שר המשפטים אבי ניסנקורן פרסם הודעה מעט אחרי 20:00, והצדיק את המחאה: ״חבילת הסיוע שהוצגה בשבוע שעבר היא צעד בכיוון הנכון, אבל לצדה אנחנו בממשלה חייבים להציג תקציב שיאפשר ודאות כלכלית ומנועי צמיחה למשק. תקציב לשלושה חודשים לא ייתן את המענה הנדרש. ״נעמוד על כך שיגובש תקציב אחראי, עם הסתכלות קדימה לשנת 2021. תקציב שיבטיח רשת ביטחון כלכלית לעסקים, לעצמאים, לקשישים ולמי שאיבדו את מקום עבודתם. רק כך נצליח לחלץ את ישראל מהמשבר".

 

יו״ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן כתב בחשבון הטוויטר שלו: ״אדוני ראש הממשלה וראש הממשלה הרזרבי, תקשיבו טוב: העם אומר את דברו! מנותקים, נמאסתם!״. ‏ראש העיר תל אביב רון חולדאי צייץ בטוויטר גם הוא: ״שוב אנחנו רואים שרק לחץ משפיע על ראש הממשלה. לא ערכים של סולידריות ואכפתיות״.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות