אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
 בתוך פחות מיממה נפטרו שמונה מקורונה, 151 חולים במצב קשה צילום: אבי מועלם

דיווח שוטף

בתוך פחות מיממה נפטרו שמונה מקורונה, 151 חולים במצב קשה

ההצבעה על פתיחת חדרי הכושר והבריכות נדחתה למחר; שר האוצר כץ: "המענקים שהבטחנו שוגרו לחשבונם של כ-400 אלף עצמאים"; ממחר: 120 אנשי מילואים מפיקוד העורף יסייעו במחלקות הקורונה בארץ; נגיד בנק ישראל על התוכנית הכלכלית: מגדילה את הגירעון שעשוי להגיע השנה ל-13% מהתוצר; אדלשטיין: "הסגרים הם כורח המציאות"

12.07.2020, 21:58 | כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

21:50 - מאות תושבי שכונת רוממה בירושלים מוחים על הסגר: "השוטרים נאצים"

כ-300 תושבי שכונת רוממה בירושלים מוחים זה היום השני ברציפות על הסגר שהוטל על השכונה בעקבות העלייה בתחלואה בנגיף הקורונה. ברחוב ירמיהו נראים עימותים בין שוטרים לבין מפגינים שמנסים לפרוץ את המחסומים במקום. המפגינים השליכו ביצים על שוטרים וכינו אותם "נאצים". לטענתם, "זה רק בגלל שאנחנו חרדים". חלק מהמפגינים ביקרו את חברי הכנסת החרדים: "הם יושבים בחדר שלהם עם המזגן שלהם. ביבי הביתה".

(גלעד כהן)

21:20 - ראש עיריית מודיעין נכנס לבידוד לאחר ששהה ליד חולה קורונה מאומת

ראש העיר מודיעין-מכבים-רעות ויו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס נכנס לבידוד לאחר שנחשף לחולה קורונה מאומת. הוא מסר: "התבשרתי כי עובד, ששהה לידי לפני כשבוע, נמצא חיובי לנגיף. לאחר קבלת ההודעה ביצעתי בדיקה שתוצאתה שלילית. בהתאם להנחיות נכנסתי לבידוד".

(רועי רובינשטיין)

חיים ביבס. בבידוד, צילום: אולפן כלכליסט חיים ביבס. בבידוד | צילום: אולפן כלכליסט חיים ביבס. בבידוד, צילום: אולפן כלכליסט

20:35 - סופית: ההצבעה על פתיחת חדרי הכושר והבריכות נדחתה למחר

ההצבעה בוועדת הקורונה של הכנסת על ביטול המגבלות שהוטלו על חדרי הכושר הבריכות נדחתה סופית למחר. ח"כ מיקי לוי מיש עתיד לא הסכים להצביע על אישור הצו עם החרגה של חדרי הכושר והבריכות ולאחר מכן פוזרה הוועדה. ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת צייץ בטוויטר כי יו"ר הוועדה יפעת שאשא-ביטון מהליכוד "קיבלה טלפון עלום מראש הממשלה ונעלה את הישיבה".

(מורן אזולאי)

20:30 - שר האוצר כץ: "המענקים שהבטחנו שוגרו לחשבונם של כ-400 אלף עצמאים"

שר האוצר ישראל כץ פרסם סרטון בחשבון הטוויטר שלו ובו אמר כי "כ-400 אלף עצמאים קיבלו היום הודעה שהכספים שהבטחנו כמקדמה כבר שוגרו לחשבונם". לדבריו, "ביום שלישי הם יוכלו לראות את זה בחשבון הבנק". הוא ציין כי "ראש הממשלה ואני הבטחנו לתת רשת ביטחון כלכלי בזמן מוגדר, קצר ומדויק. כך הבטחנו וכך נעשה".

 

19:35 - משרד הבריאות: בתוך יממה נפטרו שמונה מקורונה, 151 חולים במצב קשה

משרד הבריאות עדכן כי מניין הנפטרים מקורונה בישראל עלה ל-362. אתמול בשעה 20:00 דווח על 354 חולים שנפטרו. מחצות אובחנו עוד 646 נשאי קורונה בישראל, ומספר המאובחנים הפעילים עומד על 19,300. מספר החולים שמצבם מוגדר קשה עלה בעשרה מהעדכון הבוקר ל-151, מספר המונשמים עומד על 47

19:00 - שר הביטחון גנץ הורה על פתיחת שלוש מלוניות קורונה ביומיים הקרובים

שר הביטחון בני גנץ הורה לפתוח עוד שלוש מלוניות קורונה ביומיים הקרובים. ההחלטה הגיעה בסיום הערכת המצב היומית שהתקיימה במשרד הביטחון ובתיאום עם משרד הבריאות. המלונות הצפויים להיפתח הם מלון מטרופוליטן בתל-אביב למבודדים, מלון יערים המיועד בעיקרו לאוכלוסייה החרדית, ומלון שבע הקשתות המיועד לחולים. בסך הכל שוהים נכון להיום כ-3,700 אזרחים במלוניות הקורונה המופעלות על ידי צה"ל באמצעות פיקוד העורף.

(יואב זיתון)

שר הביטחון גנץ, צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90   שר הביטחון גנץ | צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90 שר הביטחון גנץ, צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90

18:30 - הדבקה המונית במסיבת אירוסין: אחות הכלה חלתה, 33 אובחנו כנשאים

 

בשקף שהציג משרד הבריאות בדיון בוועדת הקורונה של הכנסת עלה כי במסיבת אירוסין שנערכה ב-24 ביוני שהתה חולת קורונה. הכלה, החתן ואחות הכלה היו כולם מיישובים שונים, והמסיבה נערכה ביישוב אחר. לפי החקירה האפידמיולוגית, אחות הכלה הייתה עם תסמינים במסיבה. היא הדביקה ישירות 17 משתתפים ומלצר, ובעקבות זאת המסעדה בה הוא עובד נסגרה. בסך הכול, 33 אובחנו עד כה כנשאי קורונה בשרשרת הדבקה זו.

(ynet)

 

18:15 - ועדת הקורונה דנה בביטול הסגירה של חדרי כושר ובריכות

ועדת הקורונה של הכנסת עורכת הערב (יום א') דיון שבמסגרתו תעלה האפשרות לפתוח מחדש מקומות שאותם אישרה הממשלה לסגור בהתאם ל"חוק הסמכויות". בין היתר תתקבל הכרעה באפשרות פתיחת חדרי הכושר והבריכות הציבורית, שאותם החליטה הממשלה לסגור.

בפתח הדיון אמרה יו"ר הוועדה, ח"כ יפעת שאשא-ביטון: "אנחנו נמצאים בימים לא פשוטים. נתוני התחלואה עולים, המספרים, החולים המאומתים, מונשמים ותמותה. אנחנו נמצאים בשעה לא קלה כלכלית ויש לנו חובה למצוא את האיזון העדין בין השמירה לבריאות הציבור לבין השמירה על ההיבטים הכלכליים.

"יש עיקרון אחד שאנחנו לא מוכנים אליו וזה להבין מה ההיגיון מאחורי ההחלטות, בעיקר בענפים של בריכות השחייה וחדרי הכושר. הצלחנו להביא בשבוע שעבר למתווה פשרה בנושא של המסעדות, אבל לא יכולנו לקבל את ההחלטה ביותר ביום רביעי כשלא היה לנו את הנתונים לגבי בריכות וחדרי כושר".

(ynet)

 

18:10 - נשיא אוניברסיטת תל אביב: "ראשי האוניברסיטאות איבדו כל אמון באלקין"

נשיא אוניברסיטת תל אביב, הפרופ' אריאל פורת, ביקר בחריפות את השר להשכלה גבוהה זאב אלקין. באיגרת לחברי הסגל האקדמי באוניברסיטה כתב: "ימים קשים עוברים על מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל , וזוהי רק ההתחלה. תוך שבועות ספורים מאז מינויו לשר ההשכלה הגבוהה, איבדתי אני, יחד עם ראשי האוניברסיטאות בישראל, כל אמון בשר אלקין".

(תמר טרבלסי חדד)

חולים פעילים מול מחלימים:

17:37 - ממחר: 120 אנשי מילואים מפיקוד העורף יסייעו במחלקות הקורונה בארץ

120 אנשי מילואים מפיקוד העורף ייפרסו החל ממחר לסייע בבתי החולים ברחבי הארץ כחלק מההתמודדות עם משבר הקורונה. החיילים יוצבו במחלקות הקורונה השונות. בנוסף, מאות חיילים צפויים להתפרס בהמשך השבוע בשכונות "אדומות" ברחבי הארץ.

(יואב זיתון)

 

נדבקים חדשים בכל יום:

התפשטות הקורונה על פי שכונות ואזורים סטטיסטיים

17:34 - מנכ"ל משרד הבריאות: "חושש שנראה תוך ימים את תוצאות ההפגנה"

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי התייחס להפגנת הענק שהתקיימה אמש בכיכר רבין בתל אביב נגד המשבר הכלכלי בצל הקורונה ואמר כי "גם אם מבינים את הכאב והדאגה של המפגינים - מדובר בהתקהלות מסוכנת שאני חושש שאת תוצאותיה נראה בימים הקרובים בעלייה במספר הנדבקים". הוא הוסיף בשיחה עם ynet: "ברור לחלוטין שההפגנה היא התקהלות רבתי ללא שמירה על שום כלל למניעת הדבקה ומעבר הנגיף מאדם לאדם".

(אדיר ינקו)

ההפגנה אתמול בתל אביב, צילום: מוטי קמחי ההפגנה אתמול בתל אביב | צילום: מוטי קמחי ההפגנה אתמול בתל אביב, צילום: מוטי קמחי

17:12 - אדלשטיין ביקר בחמ"ל הקורונה בירושלים: "הסגרים הם כורח המציאות"

 

שר הבריאות יולי אדלשטיין התארח בחמ"ל הקורונה של עיריית ירושלים. על רקע החלטת הממשלה להטיל סגר במספר שכונות ברחבי הארץ החליט אדלשטיין לסייר בערים בהן הוטל סגר. בביקור השתתפו גם ראש המל"ל, אלוף פיקוד העורף ובכירי משרדי הבריאות, הביטחון והמל"ל. שר הבריאות אמר כי "הסגרים הם כורח המציאות, אבל עלינו לוודא שהתושבים מקבלים את כל צרכיהם".

(יעל פרידסון)

14:45 - התייחסות הנגיד לתוכנית הכלכלית: "הגירעון עשוי להגיע השנה לכ-13 אחוזי תוצר"

נגיד בנק ישראל, אמיר ירון, התייחס היום לתוכנית הכלכלית בישיבת הממשלה ואמר, "הניסיון שהצטבר עד כה בהתמודדות עם הנגיף מלמד כי לאור אי הוודאות הבריאותית והשלכותיה על היכולת לקיים שגרת חיים כלכליים סדירה, יש להקטין ככל שניתן את הפגיעה ואת אי-הוודאות הכלכלית לשחקנים השונים במשק אל מול ההתפתחויות השונות שעוד ייתכנו; רשת הבטחון מטפלת בנדבך זה הן בתמיכות ישירות והן בהרחבת הערבויות לעסקים בצד המימוני. ישנה חשיבות לביצוע מלא ומהיר של הצעדים שהוחלט לנקוט בהם.

תכנית בהיקף כזה מגדילה כמובן את הגירעון בתקציב ואת החוב הציבורי. להערכתנו, אומדן העלות התקציבית הפוטנציאלית של רשת הביטחון עליה הכריזו ראש הממשלה ושר האוצר היא כ-15 מיליארדי שקל בשנת 2020 - מעבר למה שכבר תוקצב בתכניות הקודמות – וכ-27 מיליארד שקל  בשנת 2021. סכומים אלו לא כוללים את הרחבת האשראי בערבות הממשלה. חשוב לזכור שמדובר בעלות פוטנציאלית, בהנחה ששיעור האבטלה לא ירד אל מתחת ל-10%. במקרה כזה הגירעון עשוי להגיע השנה לכ-13 אחוזי תוצר, וב-2021 ל-7 אחוזים ויחס החוב לתוצר לכ-76 אחוזי תוצר בסוף 2020 ולכ-78 אחוזי תוצר בסוף 2021.

14:00 - החל ממחר: קווי האוטובוסים ישובו לשעות המקוריות - גם אחרי 10 בלילה

שרת התחבורה מירי רגב הודיעה כי קווי התחבורה הציבורית ישובו לפעול החל ממחר בלו"ז המקורי שלהם, כלומר גם לאחר השעה 10 בלילה.

ההנחייה החדשה מגיעה לאחר הערכת מצב עם בכירי משרדה וחברות התחבורה הציבורית ולאחר ההחלטה לצמצם שנית את מספר הנוסעים באוטובוסים ל-32 איש בלבד בתוך העיר.

13:20 - חברת ועדת הקורונה: "נבטל את סגירת חדרי הכושר והבריכות"

 

חברי ועדת הקורונה יתכנסו אחר הצהריים (א') להצבעה על פתיחתם מחדש של חדרי הכושר והבריכות, שהממשלה החליטה על סגירתם בשבוע שעבר כחלק מתקנות הקורונה.

בריכה בקריית ענבים, צילום: יותם בן חיים בריכה בקריית ענבים | צילום: יותם בן חיים בריכה בקריית ענבים, צילום: יותם בן חיים

 

היוזמה הגיעה מחברי האופוזיציה שהעלו את הדרישה לפתיחה מחודשת, לאחר שמשרד הבריאות לא העביר את הנתונים על מקרי ההדבקות לפי מרכז המידע והמחקר של הכנסת - מדובר בפחות מ-2% מהמקרים. 

 

חברת הוועדה ח"כ יוליה מלינובסקי אמרה: "אי אפשר לקבל החלטות על בסיס תחושת בטן ולא על סמך נתונים. ביקשנו נתונים ממשרד הבריאות על מנת להבין כמה למה התקבלו ההחלטות כפי שהתקבלו, אך לא קיבלנו דבר. נאשר היום את מתווה הפעלת המסעדות שהוסכם, כמו גם את הצו הנוגע לאולמות האירועים ונצביע נגד סגירת חדרי הכושר ובריכות השחייה".

 

בסוף השבוע, אבסורד ההגבלות הפך למוחשי בתמונה אחת: המונים בילו אתמול בבריכה במלון הרודס בתל אביב, כאשר במרחק של כמה צעדים משם - בריכת גורדון נותרה סגורה וריקה ממתרחצים. זאת בהתאם להגבלות ולפיהן הבריכות במלונות נשארו פתוחות, בעוד בריכות השחייה הציבוריות נסגרו.

 

 

ח"כ יוליה מלינובסקי , צילום: דוברות ישראל ביתנו ח"כ יוליה מלינובסקי | צילום: דוברות ישראל ביתנו ח"כ יוליה מלינובסקי , צילום: דוברות ישראל ביתנו

 

במקביל, מנהלי בריכות ביקשו מבג"ץ להוציא צו ביניים שיקפיא את הסגירה, ויאפשר את פתיחת הבריכות עד לקבלת החלטה בעתירה, מכיוון ש "הפסקת פעילות הבריכות למשך יותר משבוע, משמעה שהחלטה לפתוח מחדש במועד מאוחר יותר, תהא חסרת משמעות, באשר העלויות של פתיחה כאמור יגיעו לעשרות אלפי שקלים - וכשמדובר בבריכות הפועלות רק בחודשי הקיץ, מדובר בהוצאה, שחלק גדול מהעסקים לא יוכלו לעמוד בה".

בעתירה נכתב כי "לא נמצא גוף העוסק בבריאות שטוען כי זוהתה אפשרות להידבק בנגיף הקורונה באמצעות מים. יתירה מזאת, הכלור, המצוי בבריכות שחייה, ידוע כיעיל בחיסול נגיף. הסיכון בבריכות שחייה זהה לסיכון בכל אתר בו מבקרים רבים והוא נובע אך ורק מן החשש להמצא בקירבת נשימה, עיטוש או שיעול של אדם הנשא את הנגיף".

עוד הדגישו העותרים כי ההחלטה פוגעת בבעלי הבריכות וב-120 אלף עובדיהם, בספקים התלויים בהן לפרנסתם ובשחיינים שייאלצו לוותר על פעילות ספורטיבית. לדברי עו"ד יפעת סולל שהגישה את העתירה "אין קביעה שקורונה עוברת במים, ואת הבריכות בבתי המלון ולספורטאים משאירים פתוחות. הסגירה לא נובעת ממדיניות אלא מהיסטריה ומשמעה 120 אלף עובדים שנשלחים לביתם וציבור שלא יוכל לשחות".

 

13:00 - הממשלה אישרה העברת מענק מיידי לעסקים בגובה 7,500 שקל

 

המענק הקרוב לבעלי עסקים, חלק מחבילת הסיוע למשק, אושר פה אחד בממשלה. לפי המתווה, עצמאים, שכירים בעלי שליטה ועסקים שהכנסתם נפגעה כתוצאה ממשבר הקורונה יקבלו סכום של עד 7,500 שקל. התשלום אמור להיכנס לחשבונות הבנק כבר בימים הקרובים. מי שבקשתו לקבל את מענק הפעימה השנייה טרם אושרה או טרם הוגשה, יקבל את המענק יחד עם תשלום הפעימה השנייה.

12:50 - שירות התעסוקה: 1,250 חזרו לעבודה ו-2,843 מבקשי עבודה ביממה האחרונה

לפי נתונים משירות התעסוקה, ביממה האחרונה התקבלו 1,250 דיווחים על חזרה לעבודה. במקביל, נרשמו 2,843 דורשי עבודה חדשים.

עוד לפי הדיווחים, מאז החלו ההקלות בסגר לשחרור המשק, ב-19 באפריל, התקבלו בשירות התעסוקה 395,871 דיווחים על חזרה לעבודה, ומנגד, נרשמו 146,605 דורשי עבודה חדשים.

כיום רשומים בשירות התעסוקה 847,968 דורשי עבודה, מהם 576,164 בחל"ת. שיעור האבטלה עומד על 21%.

11:15 - משרד הבריאות: כ-19 אלף חולים פעילים, מספר המונשמים ירד מעט

לפי עדכוני משרד הבריאות שפורסמו הבוקר (א'), מספר החולים במצב קשה עלה ל-141, ומספר המונשמים עומד כעת על 48. ביממה שעברה בוצעו 19,072 בדיקות ואובחנו 1,148 חולים. החל מחצות אובחנו 198 חולים נוספים. עד כה נפטרו 358 חולי קורונה בישראל. אתמול בשעה 20:00, לשם השוואה, היה מספר המתים 354, מספר החולים במצב קשה עמד על 133 ומספר המונשמים על 49. נכון לשלב זה ישנם 18,940 חולי קורונה פעילים.

בדיקת קורונה בבית חולים אסף הרופא, צילום: אבי מועלם בדיקת קורונה בבית חולים אסף הרופא | צילום: אבי מועלם בדיקת קורונה בבית חולים אסף הרופא, צילום: אבי מועלם

11:00 - מתגייסים עבור תמלוגים לאמנים: יותר תוכן ישראלי ברדיו, בטלוויזיה ובקניונים

יו"ר הרשות השנייה, מפקד גלי צה"ל ויו"ר התאחדות תחנות הרדיו נענו לקריאתם של שר התקשורת, יועז הנדל ושר התרבות והספורט, חילי טרופר ויפעלו להגברת מינון היצירה הישראלית בפלטפורמות. גם חברת הוט הודיעה כי תפעל לשינוי תמהיל התוכן וחיזוק תמלוגים לאומנים מקומיים. גם קבוצת קניוני עזריאלי הודיעו שהחל מהיום ישמיעו רק מוזיקה ישראלית בקניוני הקבוצה.

לפני מספר ימים פנו אמני ישראל, ביוזמתה של הזמרת ירדנה ארזי, אל שר התרבות בבקשה להשמיע בתקופה זו, בה אין מופעים ויכולת להתפרנס, יותר מוזיקה ישראלית. "משבר הקורונה יצר מציאות חדשה בכל העולם ומאלץ את כולנו לשינויים באורחות החיים. אנחנו מחוייבים לעשות היערכות מחודשת שתאפשר קיום בתנאים משתנים ותייצר סולידריות חברתית לתמיכה במי שנפגע מהמשבר", נכתב בפניה.

בפניה ליו"ר הרשות השנייה, תחנות הרדיו האזוריות, גלי צה"ל וגופי שידור נוספים ציינו גם כי "ענף התרבות ספג פגיעה אנושה ואיבד בין לילה את יכולת הקיום שלו - הבמות והתיאטראות". השרים קראו לכל פלטפורמות השידור ברדיו ובטלוויזיה "להירתם למען היצירה והתעשייה הישראלית, ולאפשר כמה שיותר פלטפורמות חיבור לקהל".

(מאיה נחום שחל)

פירוט נדבקים:

8:40 - צה"ל: דרוש טיפול ייעודי לתחלואת הקורונה בשש ערים שונות

 

מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה, שהוקם על-ידי אגף המודיעין בצה"ל, מסר כי בישראל ישנם שישה מוקדי תחלואה שזקוקים לטיפול ייעודי: לוד, רמלה, ירושלים, קריית מלאכי, בית שמש וביתר עילית. המרכז הוסיף כי בבני ברק ובכסייפה נדרשות פעולות הסברה, יותר בדיקות ואכיפת בידוד, ובקריית אתא, באקה אל-גרבייה ותל אביב יש לבצע יותר בדיקות. לפי המרכז, אתמול אובחנו 1,147 חולי קורונה, ו-132 חולים נמצאים כעת במצב קשה. בישראל ישנם 18,703 חולים פעילים.

8:30 - מעבדות בקריסה: "נתחיל לזרוק בדיקות לפח"

הקפיצה המשמעותית במספר בדיקות הקורונה היומיות עלול להביא לקריסת המעבדות ולזריקת בדיקות לפח, כך מזהירות קופות החולים. על רקע זה מתרבות הטענות לעיכובים חמורים במתן תוצאות הבדיקה. 

בדיקת קורונה, צילום: גטי בדיקת קורונה | צילום: גטי בדיקת קורונה, צילום: גטי

 

ביום חמישי האחרון נרשם שיא של 28,665 בדיקות ביממה, חודש קודם לכן בוצעו 14,817 בדיקות – עלייה של 93 אחוז. "אנחנו עובדים הרבה מעבר ליכולות", אומר בכיר באחת מקופות החולים. "אם לא יגבילו את ההתוויות זה עניין של זמן עד שיתחילו להיזרק בדיקות, ומעבדות יתחילו לקרוס".

בשבוע שעבר פורסם כי על כוונת משרד הבריאות להנחות בקרוב את קופות החולים לצמצם בכמות הבדיקות. בכירים במשרד סיפרו במהלך סוף השבוע כי אפשרות נוספת שנבחנת היא תעדוף קבוצות לבדיקה, ובראשן אוכלוסיית המבוגרים.

"זה מורט עצבים", מספרת תושבת אשקלון בשנות ה־60 לחייה, מבוטחת של קופת החולים כללית, שהמתינה לתוצאות במשך חמישה ימים. "במהלך הימים הללו שמעתי שאנשים אחרים שעשו בדיקות כבר קיבלו תוצאות".

בתוך כך, ועל רקע מצוקת מערך החקירות האפידמיולוגיות של משרד הבריאות, פירסם המשרד הנחיות חדשות שצפויות לצמצם משמעותית את מספר האנשים שיוכנסו לבידוד בעקבות מגע עם חולה מאומת. לפי ההנחיות שייכנסו לתוקף כבר היום, חקירה אפידמיולוגית של חולה סימפטומטי תתמקד בקורותיו ארבעה ימים אחורה, וחקירה של חולה א־סימפטומטי תתמקד בטווח של עשרה ימים. זאת בניגוד לנוהל עד כה, שחייב מעקב רטרואקטיבי של שבועיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות