אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משק באבטלה: זינוק במפוטרי ההייטק, ירידה בחזרה מחל"ת צילום: מוטי קמחי

משק באבטלה: זינוק במפוטרי ההייטק, ירידה בחזרה מחל"ת

לפי תוצאות סקר של הלמ"ס הבוחן את מצב העסקים והתעסוקה בעקבות התפשטות נגיף הקורונה, עלה שיעור המפוטרים בשבועיים הראשונים של יולי ל-7.6%; חמישית מהעסקים צופים פגיעה חמורה של יותר מ-50% בפדיון, בעיקר בשל ירידה בביקוש המקומי. 45% מהעסקים בענפי ההייטק דחו או ביטלו גיוסי עובדים מתוכננים

14.07.2020, 13:00 | בילי פרנקל

אחוז המפוטרים בכלל הענפים במשק טיפס משמעותית בשבועיים הראשונים של חודש יולי, ל-7.6%, לעומת 4.5% מפוטרים באמצע חודש יוני - כך עולה מסקר שמפרסמת היום (ג') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לבחינת מצב העסקים והתעסוקה, בעקבות התפשטות נגיף הקורונה וההגבלות המתלוות אליו.

מדובר בסקר הנערך זו הפעם השביעית מאז החל המשבר. הסקר הנוכחי הקיף 1,400 עסקים עם חמש משרות שכיר ומעלה, בחלק מהפעילות במשק: בענפי ההייטק, התעשייה המסורתית והמעורבת, הבינוי, המסחר הקמעוני, השירותים הפיננסיים, שירותי הביטוח ושירותי המזון והמשקאות (הכוללים מסעדות, דוכנים ואולמות אירועים). אוכלוסיית הסקר הקיפה כ-1.45 מיליון שכירים, שהם כ-34% מסך השכירים במשק ערב משבר הקורונה.

קראו עוד בכלכליסט

מחאת הקורונה, במוצ"ש האחרון בת"א, צילום: עומרי סילבר מחאת הקורונה, במוצ"ש האחרון בת"א | צילום: עומרי סילבר מחאת הקורונה, במוצ"ש האחרון בת"א, צילום: עומרי סילבר

נתוני הסקר מלמדים על הרעה בכלל הענפים שנבחנו. כך, התחזקות מגמת הפיטורים הקיפה את כל הענפים, כאשר ההעלייה החדה ביותר בשיעור המפוטרים נרשמה בענף השירותים המקצועיים הטכניים, התחבורה וההובלה - מ-2.1% באמצע יוני ל-7.2%. את שיעור הפיטורים הגבוה ביותר ניתן למצוא בענף שירותי מזון ומשקאות – 13.5%, ואחריו בבינוי – 10.8%. במקביל נרשמה, לראשונה מאז חודש אפריל, ירידה באחוז המועסקים בענפים השונים, מ-81.5% באמצע חודש יוני ל-79.6% בסקר הנוכחי.

הכאוס בנתוני האבטלה איך רבע מיליון מובטלים נעלמו מדיווחי הלמ"ס בעוד שהלמ"ס מצביעה על 15% אבטלה, לפי שירות התעסוקה מדובר ב-21%. הגיע הזמן לגוף שיעשה סדר: מטה לאומי לנתוני אבטלה שיגדיר מיהו מובטל ויפרסם נתונים שוטפים שחר אילןלכתבה המלאה
עוד מלמדים הנתונים, כי שיעור העובדים הנמצאים בחל"ת ירד ל-7.3% בשבועיים הראשונים של יולי, לעומת 8.4% באמצע חודש יוני - זאת על רקע תוכניות התמריצים להחזרת עובדים לתעסוקה. עם זאת, קצב חזרת העובדים מהחל"ת ירד באופן משמעותי בהשוואה לסקרים הקודמים. הירידה באחוז העובדים בחל"ת התבטאה בעיקר בענפי המסחר הקמעונאי ובתעשייה, בעוד שבענפי שירותי המזון והמשקאות (מסעדות ואולמות אירועים) נרשמה עלייה, עם החזרת המגבלות על ענף זה. בהייטק, שיעור הפיטורים עלה ל-7.1% מאז תחילת המשבר (לעומת 4.5% בסקר הקודם), בנוסף על כ-3% הנמצאים בחל"ת בענף (לעומת 3.8% בסקר הקודם).

חשש מפגיעה חמורה בפדיון

עוד עולה מהסקר, שכחמישית מהעסקים (19.6%) צופים פגיעה חמורה של יותר מ-50% בפדיון - נתון נמוך במקצת מההערכות בחודש יוני, שעמדו על ירידה של 22.6% בפדיון. בבחינת הגורמים לפגיעה בפעילות החברה, 38.6% מהעסקים ייחסו זאת לירידה בביקוש המקומי.

בנוסף, 17.6% מהעסקים תלו את הפגיעה בהנחיות הממשלה ומשרד הבריאות, אך בגורם זה נמצאה שונות רבה בין הענפים; 49% מהעסקים בענף שירותי מזון ומשקאות ציינו אותו כגורם העיקרי, לעומת פחות מ-7% בענפי השירותים ובענפי התעשייה. הגורם השלישי שצוין כפוגע בפעילות הוא בעיות בתזרים המזומנים ובאשראי.

בבחינת הצעדים שנקטו עסקים כדי להתמודד עם המשבר, רבע (24.9%) מהעסקים דחו או ביטלו גיוסי עובדים מתוכננים. נתון זה בלט בעיקר בענפי ההייטק – עם 45% מהעסקים שדיווחו על כך.

עוד מלמדים הנתונים, כי 23.8% מהעסקים בסקר פיתחו או שיפרו אפשרות טכנולוגית לעבודה מהבית עם נגישות למערכות. שינוי זה בלט בעיקר בענפי ההייטק והפיננסים, עם יותר מ-50% מהעסקים שדיווחו על כך. בנוסף, 18.6% דיווחו על כניסה לשווקים חדשים או שינוי בתמהיל הלקוחות, 18.5% - על מעבר לעבודה במשמרות, 18.3% עברו לשליחויות, 14% - למכירה מקוונת ברשת, וכמעט 10% ביצעו שינוי במוצרים. בענף המסחר הקמעוני, 31% מהעסקים דיווחו על הוספת אפשרות של משלוח המוצר לבית הלקוח, וב-23.9% מהעסקים פיתחו אפשרות לרכישה מקוונת של מוצריהם.

בהסתכלות לעתיד, 56.3% מהעסקים אינם צופים שינוי במחירי המוצרים או השירותים העיקריים שהם מספקים בחודשים הקרובים. עם זאת, כרבע (25.7%) ממנהלי העסקים בענפי הבינוי צופים שמחירי המוצרים או השירותים שהם מספקים ירדו בחודשים הקרובים.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות