אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

האלוף (מיל') ידלין: "האמריקאים התקררו בנוגע לתוכנית הסיפוח"

ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) בכנס "מחיר הסיפוח" של כלכליסט: "יש סיכוי גבוה שתוך 6 חודשים ייכנס נשיא אחר לבית הלבן ואז המדינה היחידה בעולם שתכיר בסיפוח הזה - תבטל את הכרתה. כשאף אחד לא מכיר בגבול אנחנו בבעיה קשה"

14.07.2020, 17:24 | נעמי צורף

"אני מעריך שהאמריקאים במידה מסוימת התקררו בנוגע לתכנית הסיפוח", אמר אלוף (במיל') עמוס ידלין ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) בשיחה עם סופי שולמן מכלכליסט שהתקיימה במסגרת כנס מחיר הסיפוח של כלכליסט. ידלין הוסיף כי מבחינתו זה ברור שיש שני נושאים חשובים יותר בביטחון הלאומי של ישראל – איראן, והמשבר הבריאותי והכלכלי שיצרה הקורונה.

"טראמפ אולי חשב שהוא יהיה הנשיא האמריקאי שיקבל פרס נובל לשלום כי הוא הצליח איפה שנכשלו קלינטון, בוש ואובמה, אבל כאשר הוא ראה שמתוכנן פה מהלך חד צדדי שלא יביא את מדינות העולם וגם לא את המדינות הערביות כמו מצרים ירדן וסעודיה – הוא התקרר". בנוסף, ידלין ביקש להדגיש כי במידה והסיפוח אכן יצא לפועל "מדובר במהלך שיש סיכוי גבוה שתוך 6 חודשים ייכנס נשיא אחר לבית הלבן והמדינה היחידה בעולם שתכיר בסיפוח הזה - תבטל את הכרתה. זה לא שאחרי שאנחנו מחליטים על סיפוח יורד מהשמים איזה מסך ברזל וזה הגבול של ישראל ואף אחד לא יכול לשנותו. כשאף אחד לא מכיר בגבול אנחנו בבעיה קשה". ידלין הסביר כי "במידה מסוימת הווטו שנלקח מבני גנץ וניתן לאמריקאים חזר לכחול לבן כי האמריקאים אמרו אם אתם כבר עושים סיפוח שיהיה סיפוח בקונצנזוס. שיהיו 100 חברי כנסת שתומכים בסיפוח ולא איזה רוב קטן כדי שהממשל שיבוא אחרינו לא יוכל להפוך את המהלך הזה בקלות".

עמוס ידלין , צילום: אסף שילה עמוס ידלין | צילום: אסף שילה עמוס ידלין , צילום: אסף שילה

אז איפה זה משאיר את נתניהו מול בסיס התמיכה שלו וההבטחות?

"בסיס התמיכה של נתניהו חלוק בדעתו כי הוא מבין מה שנתניהו מנסה להסתיר, שזו תכנית שלום לשתי מדינות כש-70% מיו"ש יהיה מדינה פלסטינית, עוד 15% הם יקבלו על פי המפה הקונספטואלית בנגב והם לא אוהבים את זה. הם מבינים שני דברים, קודם כל זה לא מה שהם רצו כשחשבו על סיפוח ושנית יש סוגיות הרבה יותר בוערות. כך שראש ההמשלה מבין שמהכיוון הזה אין לחץ לממש את הסיפוח, אבל הוא גם לא מקבל את ההתעקשות המוצדקת של כחול לבן שאם כבר יהיה סיפוח זה יהיה סיפוח קונצנזואלי שרוב הציבור הישראלי יסכים לו".

איך סיפוח כזה נראה?

"יש מפה קונספטואלית בתכנית טראמפ. הבעיה שהמצפן שלה מוביל לכך שכל התנחלות מבודדת מסופחת כולל הדרך אליה. זה לא היפרדות לשתי מדינות, זה חיבור למדינה אחת שאנחנו מאבדים בה או את הרוב היהודי או את הדמוקרטיה ולכן הסיפוח הקונצנזואלי במצפן שלו בווייז שאנחנו שמים את המטרה – המטרה היא לשמור מדינה יהודית דמוקרטית ובטוחה ואת זה משיגים רק אם עושים סיפוח של גושי התנחלויות מרכזיים ולא של כל השטח. אני מאוד לא אוהב את הפיצוי של 15% מהנגב. מי ששרטט את המפה הזו בונה לנו עוד שתי רצועות עזה בנגב".

מה יהיו המחירים הכלכליים והביטחוניים אם נקדם את הסיפוח?

"אנחנו כבר מצויים במשבר כלכלי, אנחנו לא צריכים שתתמוטט הרשות הפלסטינית ומיליארדים של מערכת הבריאות, החינוך והביוב הפלסטינית יהיו גם עלינו. אנחנו גם לא צריכים עוד אינתיפאדה שתעלה המון כסף ותסיט את צה"ל מגבול הצפון ששם האתגר העיקרי שלו. מבחינה בטחונית מצבנו טוב יחסית מאז האינתיפאדה השנייה. הפלסטינים וישראל הצליחו לדכא את הטרור של החמאס, אין טרור ביו"ש אפילו בעזה בגלל הקורונה יש סוג של שקט. אם נלך לאינתיפאדה על בסיס מהלך שאנחנו יזמנו אותו אני חושב שאולי 50% מהעם ישאל שאלות מאוד קשות. בנוסף לזה, כבר 10 שנים ראש הממשלה מלמד את כולנו, ואני חושב שהוא צודק, שאיראן היא הבעיה הכי קשה של ישראל. לאיראן יש פצצה גרעינית, היא נמצאת בסוריה, יש לה פרויקט טילים מתקדמים. והנושא הפלסטיני זז מסדר היום. ועכשיו במקום שהעולם יהיה איתנו נגד איראן הגרעינית שרוצה להשמיד את ישראל ולמחוק אותה מהמפה, עוד פעם נחזור לנושא הפלסטיני, ובנושא הזה העולם לא איתנו, הוא חושב שאנחנו גוליית ולא דוד. למה להביא את זה למקום הזה?"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות