אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מסלול המכשולים בדרך למענק המעסיקים צילום: באדיבות שירות התעסוקה

מסלול המכשולים בדרך למענק המעסיקים

היום יעלה משרד העבודה והרווחה לאוויר מערכת שתאפשר למעסיקים להגיש בקשה לקבלת המענק עבור החזרת עובדים מחל"ת. בדומה להליך אישור המענק ולקריטריונים שהוגדרו בו, גם צעד זה נעשה בצורה עקומה

15.07.2020, 08:32 | אתי אפללו
היום יעלה משרד העבודה והרווחה לאוויר מערכת שתאפשר למעסיקים להגיש בקשה לקבלת המענק עבור החזרת עובדים מחל"ת. בדומה להליך אישור המענק ולקריטריונים שהוגדרו בו, גם צעד זה נעשה בצורה עקומה.

באתר, מעסיקים נדרשים לבחור מסלול להגשת הבקשה ולצרף פרטים על העובדים שחוזרים מחל"ת. לאחר מכן יישלח מסרון לכל עובד, שבו יידרש לאשר את הפרטים.

שירות התעסוקה , צילום: אורי דוידוביץ שירות התעסוקה | צילום: אורי דוידוביץ' שירות התעסוקה , צילום: אורי דוידוביץ

מי שמעסיקים יותר מ־15 עובדים יכולים לשלוח את פרטיהם בקובץ אקסל ייעודי. הבעיה היא שהקובץ לא מתממשק עם מערכות תוכנה ארגוניות ויש למלאו ידנית - דבר שיקשה על חברות עם מספר עובדים גבוה.

בשלב הראשון יעלה אתר שמאפשר רק להגיש בקשה, ללא אפשרות לתיקונים. ובהמשך מתוכננות תוספות שיאפשרו ביצוע תיקונים. במקביל יופעל מוקד פניות.

מעסיק שמחזיר עובד מחל"ת החל ב־1 ביוני יקבל 7,500 שקל בתמורה להתחייבות להעסקתו ארבעה חודשים לפחות. מי שהחזיר עובדים קודם לכן יקבל רק 3,500 שקל.

גורמים מייעצים בשוק אמרו כי ההליך רווי בירוקרטיה ויקשה את קבלת המענק. "נראה שלא יושמו עקרונות מהירות התשלום ופשטות הביצוע ותכלית החוק לא תיושם", מציין ירון גינדי, ראש לשכת יועצי המס.

גם ראש לשכת רואי החשבון איריס שטרק מתריעה על קשיים מהותיים ביישום החוק: "יש חסמים ידועים שיכשילו מעסיקים, כמו הדרישה למספר שעות עבודה והדרישה שכל עובד ימלא הצהרה", אמרה.

משרד העבודה מחויב להשיב למעסיק שהגיש בקשה למענק בתוך 21 ימים מההגשה. אולם מכיוון שהתהליך מבוסס על הצהרות מעסיק, במשרד מעריכים שההליך יהיה מהיר יותר. ההצהרה תיבדק בדיעבד ואם היתה לא נכונה, המעסיק יידרש להחזיר את המענק.

ממשרד העבודה והרווחה נמסר כי הגשת הבקשה למענק אכן כרוכה בעבודה, אך המערכת תוכננה בצורה הפשוטה ביותר בהתאם לדרישות הרבות הקבועות בחוק. עוד נמסר כי חלק מהשדות בטופס הם רשות בלבד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות