אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

מחיר הסיפוח

ד"ר ג'וואד ענאני: "סיפוח יהווה הפרה בוטה של הסכם השלום, ירדן תיאלץ להגן על עצמה"

סגן ראש ממשלת ירדן ושר ההשקעות לשעבר אמר את הדברים בכנס מחיר הסיפוח של כלכליסט. לדבריו, בעוד שהתנגדותה של ירדן לסיפוח חד-צדדי היא נחרצת - המדינה תתמוך בכל הסכם בין ישראל לפלסטינים שלא יפגע באינטרסים האסטרטגיים של הממלכה

15.07.2020, 17:30 | שירות כלכליסט

"תוכנית הסיפוח תהווה הפרה בוטה של הסכם השלום עם ירדן"; כך אמר היום (ד') ד"ר ג'וואד ענאני, לשעבר סגן ראש ממשלת ירדן ושר ההשקעות, בראיון עם דורון פסקין בכנס מחיר הסיפוח של כלכליסט.

"ישראל לא עמדה בהתחייבויותיה לפי הסכם השלום. היא עמדה בהתחייבויותיה לסעיפים מסוימים - הביטחוניים, אלו הקשורים לתיאום בנושא המים וסעיפים אחרים, אבל היא לא עמדה בהתחייבותה, לפי דעתנו בירדן, בכל מה שקשור למקומות הקדושים, האסלאמיים והנוצריים, ולא קיימה הסכמים כלכליים שנחתמו בינינו, כמו פרויקט תעלת הימים מעקבה לים המלח. ישראל גם לא עמדה בהתחייבותה להקל את סחר החליפין בין שתי המדינות, בנוסף להצהרות חוזרות ונשנות מצד גורמים שונים ומפלגות בישראל, שירדן היא חלק מארץ ישראל, ושירדן היא המולדת האלטרנטיבית".

קראו עוד בכלכליסט

ד"ר ג ד"ר ג'וואד ענאני ד"ר ג

לפי ענאני, "אם ירדן תראה שממשלות ישראל ינהגו בעתיד על סמך הטענה שירדן היא המולדת האלטרנטיבית ויפעלו לעקירת הפלסטינים מאדמותיהם, היא תתייחס לכך כאתגר קיומי, ולפיכך תיאלץ לנקוט בהליכים. ירדן תיאלץ להגן על עצמה. כשם שישראל מדגישה את זכותה להגן על ביטחונה ועל שלומה, גם לירדן יש זכות כזו. לכן ירדן תיאלץ לנקוט בהליכים, כמו ניתוק היחסים הדיפלומטיים ואף סגירת הגבולות, אם לא תהיה לנו ברירה".

ענאני אמר כי ירדן לא תקבל סיפוח חלקי, משום שהיא דוחה את רעיון הסיפוח החד-צדדי על הסף. "אין הבדל בין סיפוח קטן לסיפוח גדול. זה מהלך שיוצר קיפוח ואסור לבצע אותו", אמר.

לדברי ענאני, יישום תוכנית הסיפוח ישפיע על היציבות במזרח התיכון ועל זכותם של הפלסטינים להתנגד בצורה לא אלימה למהלך כזה, באמצעות אינתיפאדה או באמצעים אחרים שייראו להם מתאימים.

"האמירה לפיה אין פרטנר פלסטיני למשא ומתן אינה נכונה. הרי כעת אין גם פרטנר ישראלי למשא ומתן. לכן ההחלטה הנכונה היא לנהל משא ומתן, לשבת ולפתור את הסוגיות האלה, ואנחנו נתמוך בכל הסכם בין שני הצדדים שלא יפגע באינטרסים האסטרטגיים של ירדן. אנחנו נתמוך בכל הסכם שלום כזה, ואז לא תהיה שום סיבה לאינתיפאדה ולא יהיו בעיות ביטחוניות. להיפך, לא תהיה שום בעיה לחדש את היחסים ואת שיתוף הפעולה המלא עם ישראל, כולל כל מדינות ערב, אפילו המדינות האסלאמיות, כפי שנקבע בתוכנית השלום הערבית, שנוסחה בשנת 2002 לאחר ועידת ביירות ביוזמה סעודית", אמר ענאני.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות