אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החשב הכללי הנפיק אג"ח בהיקף חצי מיליארד יורו בריבית אפס צילום: אוראל כהן

החשב הכללי הנפיק אג"ח בהיקף חצי מיליארד יורו בריבית אפס

ההנפקה התבצעה למשקיע פרטי; התשואות על אג"ח ביורו נמוכות מאוד בתקופה זו, כך שהתשואה מהווה מרווח 0.66% מעל אג"ח ממשלת גרמניה לאותה תקופה; בפועל, שומר המשקיע על ערך הכסף שלו בעוד שהממשלה מרוויחה הלוואה ללא ריבית.

15.07.2020, 19:50 | עמרי מילמן

החשב הכללי רוני חזקיהו ביצע היום הנפקה פרטית של אג"ח בהיקף חצי מיליארד יורו ובריבית אפס לטווח של שנתיים.

קראו עוד בכלכליסט

ההנפקה נעשתה למשקיע פרטי, עימו סוכמו הפרטים מראש בשונה מהנפקה ציבורית בה משתתפים מספר משקיעים. ההצעה הגיעה מהמשקיע ועליה נוהל משא ומתן. התשואות על אג"ח ביורו נמוכות מאוד בתקופה זו, כך שתשואה זו מהווה מרווח 0.66% מעל אג"ח ממשלת גרמניה לאותה תקופה, המשמש כמדד ייחוס (בנצ'מרק). בפועל, שומר המשקיע על ערך הכסף שלו בעוד שהממשלה מרוויחה הלוואה ללא ריבית.

החשב הכללי רוני חזקיהו, צילום: דנה קופל החשב הכללי רוני חזקיהו | צילום: דנה קופל החשב הכללי רוני חזקיהו, צילום: דנה קופל

הריבית האפסית נמוכה משמעותית מהריביות האחרונות אותן קיבל החשב הכללי בהנפקות בשנה האחרונה. כך למשל בסוף אפריל הנפיק החשב הכללי אג"ח בהיקף 5 מיליארד דולר בריבית של 3.8% לטווח של 40 שנה, ובמרץ גייס מיליארד דולר לטווח של 100 שנה בריבית של 4.5%, 2 מיליארד דולר לטווח של 10 שנים בריבית של 2.75% ו-2 מיליארד דולר לטווח של 30 שנה בריבית של 3.875%.

הריבית האפסית כעת מעלה שאלה האם ההנפקות הקודמות בהיקפים ובטווח בהן הונפקו היו מוצדקות. אולם יש לזכור כי הריביות על היורו נמוכות יותר מאשר על הדולר בתקופה זו, ולעצם ההנפקה יש עלות, כך שהרבה הנפקות לטווח זמן קצר לא בהכרח יהיו משתלמות יותר. גורמים בשוק טוענים כי עצם ההנפקה ל-100 שנה משדרת לשוק חוזק, מצג שתורם כעת לריביות הנמוכות מהן נהנית הממשלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות