אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המאבק בקורונה: דין חופים לא כדין בתי כנסת צילום: ניצן דרור

המאבק בקורונה: דין חופים לא כדין בתי כנסת

האם הממשלה מבקשת לסגור את החופים כדי "לאזן" את הצורך לסגור בתי כנסת? כש-73% מההדבקות מתרחשות במקום סגור - הצורך לסגור את הים נראה לא מובן

16.07.2020, 13:52 | אדריאן פילוט

האם ממשלת ישראל בראשות בנימין נתניהו מבקשת לסגור את חופי הים כדי "לאזן" את הצורך לסגור בתי כנסת? מעין "עיקרון שלמה" שמבקש לחלק שווה בשווה את הפגיעה או את הכאב. החרדים יתרמו את חלקם עם סגירת בתי הכנסת והחילונים יתרמו את חלקם למאבק הקורונה בצורה של סגירת חופי ים. לכאורה - סביר והגיוני. אלא שכאשר צוללים אל תוך הנימוקים, המספרים והסטטיסטיקות מבינים כי אנו עדים להפליה הקלאסית של ממשלות נתניהו-חרדים.

קראו עוד בכלכליסט

ראשית, למרות שאין נתונים מדויקים על היקף התחלואה לפי מידת הדת, לא מעט חולים משתייכים לחברה החרדית. אחת הסיבות קשורה לכך שמשתנה הצפיפות הוא משתנה משפיע להדבקה והצפיפות בערים החרדיות גבוהה מאוד.

בית כנסת בבני ברק (ארכיון), צילום: צילום: איי אף פי בית כנסת בבני ברק (ארכיון) | צילום: צילום: איי אף פי בית כנסת בבני ברק (ארכיון), צילום: צילום: איי אף פי

שיעור הבדיקות החיוביות בקרב האוכלוסייה החרדית ב-6 היישובים שנבחנו גבוה פי 2 (6.8%) משיעור הבדיקות החיוביות בכלל האוכלוסייה (3.4%), יחס הנשמר בשבועיים האחרונים. ב-6 הערים הללו זוהו 20% מכלל החולים החדשים בארץ השבוע. הישוב היחיד שנמצא במגמת שיפור הוא אלעד. מתוך שאר הישובים יש להגביר את צעדי האכיפה ולשאוף לפינוי של החולים הידועים בבני ברק ואשדוד ובמקביל להגביר את מספר הבדיקות בביתר עילית, בית שמש ומודיעין עילית. מתוך מרכז המדע והידע הלאומי למערכה בקורונה.

הנסיון להשוות בין בתי כנסת לבין חופי ים, מפספס עיקרון פשוט: בתי כנסת לא רק שהם מקום סגור אלא הם גם מקום בו נפגשים אנשים שיש להם היכרות מוקדמת וקרבה. זאת בניגוד לחופי הים שהם מקומות פתוחים, בהם המבלים אינם מתקשרים אחד עם השני ואף יש נטיה טבעית להתרחק אחד עם השני.

לראיה: בדיון סביב סגירת חדרי כושר בוועדת הקורונה שבכנסת, משרד הבריאות הציג את מספרי ההדבקות בחודש יוני: 170 איש נדבקו בחתונות, אך רק 35 בחדרי כושר 21 איש במסעדות ורק 6 בברים. קרי, 73% מההדבקות בחוץ התרחשו במקום סגור בו ישנה היכרות מוקדמת בין המשתתפים בפעילות החברתית (חתונות) שם נפגשים בני משפחה וחברים, ומטבע הדברים, הנטייה להתקרב (לרבות להתנשק ולהתחבק) היא טבעית ומובנת. זו גם אחת מהסיבות מדוע רוב ההדבקות, מתרחשות בבתים של האנשים, שם הריחוק החברתי הוא כמעט בלתי אפשרי.

עיקרון "שלמה הסלקטיבי" בין חילונים לחרדים - שהתחיל הרבה לפני הקורונה למשל בכל הקשור לשירות צבאי-לאומי או בתרומה לצמיחה והכנסות המדינה - עובר כחוט השני גם בהחלטה השגויה לנסות להשוות בין חופי ים לבתי כנסת וכמובן גם דרך ההחלטה השערורייתית עליה החליטו אתמול ראש הממשלה ושר האוצר: לקבוע את מספר הילדים כקריטריון מפלה במתן מענק אוניברסלי. קרי, משק בית עם קשיש עני יקבל 750 שקל ומשק בית עשיר עם ילדים יקבל פי 4 (3,000 שקלים) למרות שההוצאה של משק בית עם ילדים איננה גדולה פי 4 מזו של משק בית עם משפחה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות