אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"לפסיקה בעניין אפל עשויה להיות השפעה ממתנת על הנציבות האירופית" צילום: דן פורגס ויקיפדיה

"לפסיקה בעניין אפל עשויה להיות השפעה ממתנת על הנציבות האירופית"

"הנציבות לא הצליחה לבסס בפני בית המשפט האירופי את יסודות ההפרה של דיני האיחוד בפרשת אפל ואירלנד", אומר פרופסור אריה רייך, מומחה למשפט כלכלי אירופי ובינלאומי מאוניבררסיטת בר אילן, "הסיכוי שהפסיקה תגיע לערעור בפני בית המשפט האירופי לצדק הוא גבוה"

16.07.2020, 15:12 | מיקי גרינפלד
"להחלטה של בית המשפט האירופי בעניין המס של אפל עשויה להיות השפעה ממתנת על המאבק של הנציבות בסוגיות של תחרות ותמיכות ממשלתיות. הסיכוי שהיא תגיע לערעור בפני בית המשפט לצדק הוא גבוה", כך אומר פרופסור אריה רייך, מומחה למשפט כלכלי אירופי ובינלאומי מאוניבריסטת בר אילן.  

קראו עוד בכלכליסט

רייך מתייחס להחלטה שהתקבלה אתמול בבית המשפט הכללי של האיחוד, General Court, שפסלה את הוראת הנציבות בעניין תשלומי המס של אפל באירלנד. בית המשפט קבע שרשות התחרות בנציבות לא הצליחה לבסס את הטענה, לפיה אירלנד הפרה את דיני הסובסידיות של האיחוד בכך שנתנה לאפל יתרון מס פסול בשתי החלטות, האחת מ-1991 והשנייה מ-2007.

ההחלטות האמורות שהתקבלו באירלנד נועדו לשכנע את אפל למקם במדינה את המטה האירופי שלה. הנציבות שקבעה ב-2016 שמדובר בהחלטות מנוגדות לדין, הורתה לאפל לשלם את הסכום ששיקף את הייתרון שנבע לה מהן - 13 מיליארד יורו.

"הנציבות טענה שההחלטות הללו מהוות הפרה של סעיף 107 לאמנת התפקוד של האיחוד האירופי. הרציונל של הסעיף הוא צמצום האינטרס של מדינה לתת עדיפות לחברות מסוימות. אינטרסים מנוגדים של המדינות החברות יכול להפוך למירוץ לתחתית", מסביר רייך.

החשש הגדול של האיחוד, שעמד מאחורי ההחלטה למנוע את הסיוע המדינתי העודף, הוא למנוע מצב שחוזר על עצמו במדינות שאינן "מוגנות" בסעיף האמור – כניעה לחברות ענק שמתנות הקמת מרכזים בקבלת הטבות בסכומי עתק. הסעיף ששולב באמנה מגן על האיחוד מפני הדרישות הללו.

"בית המשפט הכללי האירופי פסל את העמדה של הנציבות, מכיוון שמה שהיא היתה חייבת להראות זה את החריג במדינות המס שלה מול אפל אם כל הקשת של החברות מקבלת פטורים ממס כדי לעודד ריכוז של הפעילות באירלנד, אזי הרשויות לא העניקו כל יתרון מיוחד לאפל. בסופו של דבר, הנציבות לא הצליחה להוכיח את היסודות הדרושים לטענת ההפרה של הענקת העדיפות", אמר רייך.

אפל הודיעה מייד לאחר הפסיקה מ-2016 שבכוונתה להגיש ערעור. את הסכום הנדרש העבירה לאירלנד והוא הועבר לנאמנות  עד לפסיקה של בית המשפט. אם לא יהיה ערעור תוכל החברה למשוך את הכסף - במקרה השני היא תמתין עד להכרעה של בית המשפט הבכיר.

פרופ פרופ' אריה רייך , מומחה למשפט כלכלי אירופי ובינלאומי, אוניברסיטת בר אילן. | צילום: דן פורגס ויקיפדיה פרופ

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות