אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רופאי בריאות הציבור: "אין היגיון בהגבלות", היועמ"ש לא עודכן צילום: ניצן דרור

רופאי בריאות הציבור: "אין היגיון בהגבלות", היועמ"ש לא עודכן

לאחר ההודעה הפומבית על הכוונה לאשר שורת הגבלות ובהן סגירת מוסדות החינוך וסגרים בסופי שבוע, מתברר כי איש לא עדכן את היועמ"ש. איגוד רופאי בריאות הציבור: "לא להחליט על בסיס שיקולים פוליטיים". יו"ר מרכז השלטון המקומי נגד סגירת בתי הספר: "אובדן עשתונות והרס הכלכלה"

16.07.2020, 17:12 | ynet
שעות ספורות לפני ההכרעה בממשלה על הגבלות חדשות, ובהן סגרים בסופי שבוע, אומרים בלשכת היועץ המשפטי לממשלה כי לא ניתנה כל חוות דעת משפטית בעניין ההגבלות החדשות המתוכננות, לרבות האפשרות לקיים סגר בסוף השבוע. הנושא הובא לפתחו של אביחי מנדלבליט רק לאחר פרסום ההמלצות בתקשורת, והעמדה המשפטית בנושא תגובש ותוצג בפני ממשלת ישראל בישיבת הממשלה שתתקיים הערב (חמישי).

 

קראו עוד בכלכליסט

 

בינתיים, ועד איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית מסר כי "החלטה על סגר בסופי שבוע או מניעת גישה לשטחים פתוחים, אם תתקבל כזאת, היא החלטה נעדרת היגיון אפידמיולוגי".

מתחם בדיקות קורונה היבדק וסע בתל אביב, צילום: ניצן דרור מתחם בדיקות קורונה היבדק וסע בתל אביב | צילום: ניצן דרור מתחם בדיקות קורונה היבדק וסע בתל אביב, צילום: ניצן דרור

 

הרופאים ציינו כי "על מנת לשמור על אמון הציבור ועל בריאות הציבור קבלת ההחלטות חייבת להתנהל בשקיפות, באופן מתוכנן, על בסיס היגיון אפידמיולוגי ונתונים ולא על בסיס שיקולים פוליטיים. יש אסטרטגיות חלופיות בבריאות הציבור שיאפשרו התמודדות טובה הרבה יותר עם המגפה, על כל השלכותיה, באופן שנוכל לשמור על בריאות הציבור בהסתכלות רחבה ולאורך זמן".

 

יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס מתח ביקורת חריפה על המגבלות המסתמנות. "ממשלת ישראל מאבדת את הציבור באובדן העשתונות הזה", הוא מסר. "על מה ולמה רוצים לסגור את בית הספר של החופש הגדול כשאחוז התחלואה הוא רק% 0.14? מישהו פה מרמה את הציבור ודוחף בכוח לסגירת המשק. מדובר בהרס טוטלי של המערכת הכלכלית שלא יהיה ניתן לשקם".

 

קרן אוחנה איוס וחנן דגן מפורום גני הילדים הפרטיים קראו שלא לאשר את סגירת גני הילדים. "אסור למדינת ישראל להכריז על סגירה נוספת של גני הילדים הפרטים. כל הממצאים מוכיחים שאחוז ההדבקות אצל פעוטות הוא נמוך ביותר. זה יסגור חצי משק ויוביל לקריסת סופית שלנו. לא נצליח לשרוד זאת שוב, לאחר שהסבב הקודם הוביל לסגירת 2,000 גנים", הם מסרו.

 

בתום דיון שקיים הבוקר עם שרים ואנשי מקצוע, ייכנס בנימין נתניהו הערב ב-20:30 את מליאת הממשלה לדיון על הצעדים הנדרשים לנוכח העלייה בתחלואה בקורונה. לממשלה יומלץ על הטלת סגר בסופי שבוע, הגבלת התקהלויות בחוץ עד 20 איש והתקהלויות במקומות סגורים עד 10 אנשים, סגירת חדרי הכושר, סגירת המסעדות והתרת משלוחים בלבד.

 

כמו יומלץ לממשלה לסגור את כל מוסדות הלימוד, ההוראה וההשכלה מכל הסוגים, לרבות בית הספר של החופש הגדול, קייטנות, ישיבות, מכללות טכנולוגיות והכשרות מקצועיות. בתי כנסת יוגבלו, כמו מקומות אחרים, ל-10 בפנים ו-20 בחוץ. מקומות עבודה ימשיכו לפעול.

הצעדים המומלצים שיעלו הערב בישיבת הממשלה:

 • סגר כללי בסופי שבוע במתכונת ליל הסדר

 • איסור התקהלויות מעל 10 איש במקום סגור

 • איסור התקהלות מעל 20 איש במרחב הפתוח

 • סגירת כל מוסדות הלימוד, ההוראה וההשכלה מכל הסוגים

 • סגירת תרבות הפנאי, סטודיו ומכוני כושר

 • מסעדות - יותרו משלוחים בלבד

 • צמצום קבלת קהל במשרדי ממשלה

 • במשרדי ממשלה תרד הנוכחות ל-50%

 • סגירת חדרי אוכל במקומות עבודה

 • פעילות אוטובוסים תרד ל-50%

 • הגבלות על אוכלוסיות בסיכון במקביל לפרויקט לאומי

כמו כן יומלץ על צמצום קבלת קהל במשרדי ממשלה, שיירדו ל-50% נוכחות במשרדים, ובחבורה הציבורית תרד פעילות האוטובוסים ל-50%.סוגיית הטלת סגר מחייבת חקיקה, כך שהיא לא רלוונטית לסוף השבוע הקרוב. מדובר על סגר במתכונת ליל הסדר שיחל בימי שישי ב-9:00 בבוקר ויסתיים בימי ראשון לפנות בוקר. תושבים יתבקשו להישאר בבתים למעט יציאה להצטיידות מזון ובחנויות הפארם. בשלב זה לא התקבלה החלטה לגבי סגר בלילות, אך אפשרות לסגר מלא ירדה מהפרק בשלב זה.

היועמ"ש מנדלבליט, צילום: שלו שלום היועמ"ש מנדלבליט | צילום: שלו שלום היועמ"ש מנדלבליט, צילום: שלו שלום

בכל מקרה, כניסת ההגבלות לתוקף כפופה להליך שבמסגרתו מתקבל האישור בוועדת הקורונה בכנסת. על רקע הסערה שהתרחשה השבוע בוועדה, ובמסגרתה הודיעו בליכוד שלא יביאו החלטות לאישור היו"רית יפעת שאשא-ביטון, תצטרך הממשלה לעקוף אותה.

 

את הדיון עם השרים קיים נתניהו בעקבות רשימת צעדים מגבילים ומחמירים ארוכה יותר שהגישו לו המועצה לביטחון לאומי (מל"ל) ומשרד הבריאות. בין השאר צוינו בה גם סגירת בתי כנסת, חופי הים, בריכות, קייטנות, בתי ספר של החופש הגדול, מכללות וצמצום של התחבורה הציבורית. אולם כאמור, לאישור הממשלה תובא רשימה חלקית.

 

לאחר הדיון נמסר מלשכת נתניהו: "בעקבות הזינוק בתחלואה לכ-1,800 חולים ביום, והעלייה התלולה בהכפלה של החולים הקשים כל שבעה ימים, שוחחנו אפשרות של צעדי ביניים שימנעו את הצורך בסגר כללי. המטרה היא לעשות צעדי ביניים".

לפי נתוני משרד הבריאות שפורסמו הבוקר, אתמול נרשם שיא חדש במספר המאובחנים עם קורונה: 1,758 נדבקים חדשים ביממה. השיא הקודם נרשם ביום שני, עם 1,719 נדבקים שאובחנו. בישראל 24,118 חולים פעילים, 204 מהם במצב קשה, 56 מונשמים. מניין המתים עלה ל-377.

בתוך כך, קראו היום ראשי רשויות בנגב לשר הבריאות יולי אדלשטיין להחריג את התיירות הכפרית בנגב ממדיניות הסגר בסופי השבוע. הם שיגרו מכתב ובו טענו כי "הנגב הוא המקום הנכון ביותר, על-פי הנחיות משרד הבריאות, להילחם בקורונה על-ידי בידוד חברתי ונשימת אוויר פתוח וזאת בשל היתרון הגיאוגרפי של התיירות במרחבי הנגב. אין כל סיכוי להדבקה בנגיף הקורונה מפני שאין ולא תהיה כאן התקהלות וצפיפות".

אריק קפלן, יו"ר הנהגת ההורים בירושלים, הביע גם הוא מחאה ואמר כי "סגירת בית ספר של החופש הגדול היא טעות גדולה". קפלן קרא לשרי הממשלה "לא לסגור את בתי הספר של החופש הגדול, אלא להשאירם פתוחים ולהקפיד על ההנחיות".

הוא הוסיף כי "לפי הידוע לנו, ילדים קטנים אלו שעברו תקופה קשה, לא יישבו רק בבית, אלא ייצאו לגני משחקים, לים, לרחובות ולמקומות אחרים שם נתוני ההדבקה אינם פחותים ואף גבוהים יותר וכך נגדיל את התחלואה ולא נוכל לשלוט עליה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות