אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עורך דינו של נתניהו: "תיק 4000 אחראי לפילוג בעם" צילום: אוראל כהן

עורך דינו של נתניהו: "תיק 4000 אחראי לפילוג בעם"

עורך הדין ה־15 של נתניהו, יוסי שגב, התייצב בדיון בבית המשפט המחוזי עם ייפוי כוח לישיבה אחת בלבד. השיטה הזו כבר לא תמשוך זמן: המשפט יחל בינואר 2021. התובעת בן־ארי תצטרך להסביר את פשרם של חלקים חסרים בתמלולי המשטרה

19.07.2020, 20:35 | משה גורלי

"אנחנו לא באירוע של 'לפתוח את היומנים'" (שם הקוד לקביעת תאריכים לדיון), אמרו כל הסנגורים, כל אחד בדרכו ובעילתו. אנחנו ממש באירוע של פתחו את היומנים, השיבה אם בית הדין רבקה פלדמן־פרידמן, והכתיבה את התאריכים – תחילת משפט בינואר 2021, שלושה ימים בשבוע. ולפני כן, עוד סדרת תאריכים לבקשות וטענות מקדמיות.

קראו עוד בכלכליסט

את התאריכים כך נדמה הביאה השופטת מהבית. האם זה אומר שטיעוני הדחייה הנרגשים של הסנגורים נטחנו כגז בניוטרל? לא בהכרח. במיוחד לא הטענה של עורכי הדין מיכל רוזן־עוזר וז'ק חן, סנגורי איריס ושאול אלוביץ', שהצליחו לחלץ מהשופטת עוד תאריך - כשקצבה לתובעת ליאת בן־ארי שבעה ימים להשיב על "האירוע שרק השבוע הבנו את מלוא חומרתו", כדברי רוזן־עוזר.

מימין: עו"ד מיכל רוזן־עוזר, השופטת רבקה פלדמן־פרידמן והתובעת ליאת בן־ארי. "פתחו את היומנים", צילומים: דוברות הרשות השופטת, עמית שאבי, עמית שעל מימין: עו"ד מיכל רוזן־עוזר, השופטת רבקה פלדמן־פרידמן והתובעת ליאת בן־ארי. "פתחו את היומנים" | צילומים: דוברות הרשות השופטת, עמית שאבי, עמית שעל מימין: עו"ד מיכל רוזן־עוזר, השופטת רבקה פלדמן־פרידמן והתובעת ליאת בן־ארי. "פתחו את היומנים", צילומים: דוברות הרשות השופטת, עמית שאבי, עמית שעל

ובמה מדובר? בסיפור הפגישה המוקלטת בין שאול אלוביץ' לבנו אור, שבו נטען לניסיון של המשטרה להתערב באמצעות הבן בייצוג האב - שיפטר את עו"ד ז'ק חן ויהפוך לעד המדינה. "אירוע סופר־דרמטי", טענה רוזן־עוזר כשהצביעה על הפער בין התמליל שהתקבל מהמשטרה לבין התמליל שערכו הסנגורים ישירות מההקלטה. "ההבדלים בין התמלילים", אמרה, "מצביעים על כשלים חמורים: הסתרה מכוונת ופסולה של חומרי חקירה והטעיית היועץ המשפטי בידי המשטרה. היועץ השיב שלא היתה התערבות מצד המשטרה בייצוגו של שאול אלוביץ', ותשובה זו חסרת שחר". ומכאן היא המשיכה באופנסיבה: "זו לא אנקדוטה, זו אינדיקציה. אינדיקציה לכך שמעלימים מאתנו חומרים. אינני יכולה להגיד שקיבלנו את כל חומר החקירה. עוצמים לנו את העיניים, מסובבים אותנו על המקום ומכניסים אותנו לקוראלס. מסתירים מאתנו את האמת. הגענו למצב שאיננו מאמינים לכלום".

לא מסתירים

השופטת פלדמן גלגלה את הכדור לתובעת ליאת בן־ארי, שכמובן הצביעה על "האינטרס הברור של ההגנה לדחות את המשפט ככל שניתן". השופטת לא אהבה את הכיוון הזה ודרשה תשובה עניינית יותר. בן־ארי: "נבדוק ונשיב בצורה מסודרת. איננו מסתירים חומרי חקירה".

השופטת בירכה את הכוכב החדש בצוות נתניהו עו"ד יוסי שגב, אבל התעניינה לעניין קביעותו. "איך נתקדם אם כל כמה חודשים יבוא עורך דין לישיבה אחת בלבד", תהתה. שגב, שכמו קודמו, עו"ד מיכה פטמן", הצטייד בייפוי כוח לישיבה אחת בלבד, האשים כצפוי את מנדלבליט מונע המימון. ולשגב היה עוד נימוק לדחייה: "איך נוכל לגלות את סממני האמת בפניו של עד שמעיד מאחורי מסכה?" פלדמן השיבה: "אז אתה מציע שנסגור את בתי המשפט?" תשובה אחרת היא שבתיקים האלה יש כל כך הרבה שקרנים מיומנים, עדים ונאשמים, כך שזה לא ממש משנה אם הם מעידים עם מסכה או בלעדיה.

את שגב פגשנו לפני הדיון, והוא פרש את תמצית השקפתו על תיק 4000: "תיק הזוי, אין בו לא סיקור חיובי מכאן, ולא כסף משם. ותראה את הפילוג שהוא גרם בעם. עוד לפני שהכרתי את נתניהו כתבתי ליועץ המשפטי שיש לעכב הליכים בתיקים הזה".

שגב הוא עורך דין אזרחי שלפני שנים רבות החליט שלא לחכות לפנסיה ולהתחיל ליהנות לפני הפרישה. הוא רכש יאכטה והחל מחלק את זמנו בין בתי המשפט לבין ארבעה חודשי הפלגה בשנה. ועכשיו הוא עלה על הסיפון של נתניהו לאחר שכ־15 עורכי דין ויועצים כבר ירדו ממנו.

מספר 1

"נאשם מספר 1", הקפידה התובעת בן־ארי לכל אורך הדיון לא להגות את השם המפורש. שאר הנאשמים זכו לשבח כפול שנמנע ממספר 1: הם גם באים לקחת את חומרי החקירה, וגם מממנים מכיסם את שכר הטרחה. ואכן, לנאשם מספר 1, בנימין נתניהו, שום דבר לא בוער. בפנקס עורכי הדין רשומים עוד מאות שמות שאפשר לגייס להופעה יומית חד־פעמית בפני כבוד השופטת פלדמן־פרידמן. אלא שעכשיו נראה שמשחק הזה - היועץ מונע מימון, הנאשם מונע משפט - הסתיים. הצדדים ביקשו להאריך, השופטת הגיבה בתאריך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות