אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התכנון של נתניהו: בחירות לצד המשפט צילום: רויטרס

התכנון של נתניהו: בחירות לצד המשפט

התנהלות המשפט בקצב של שלושה ימים בשבוע, שבהם עשוי נתניהו להופיע לפחות לחלק מהישיבות, עשויה ל"הדליק את השטח", ולשרת אותו מבחינה פוליטית. הוא יזכה לסיקור רב בכלי התקשורת, כאשר סיקור שלילי רק צפוי לסייע לו בקרב תומכיו

20.07.2020, 07:07 | צבי זרחיה
פתיחת שלב ההוכחות במשפטו של רה"מ בנימין נתניהו בינואר 2021 רק מחזקת את דרישתו להנהגתו של תקציב מדינה ל־2020 בלבד, ומצד שני, מדרבנת את יו"ר כחול לבן בני גנץ להתנגד לכך, ולהתעקש על תקציב דו־שנתי. השאלה מי מהם ימצמץ ראשון?

קראו עוד בכלכליסט

מבחינתו של נתניהו, אישור תקציב המדינה לשנת 2020 בלבד יגרום לפיזור הכנסת ועריכת בחירת באמצע 2021, כשהוא עומד בראש ממשלת המעבר, בהנחה שהכנסת לא תאשר את תקציב המדינה עד 31 במרץ 2021. במצב שכזה המשפט יתנהל מינואר במקביל למערכת הבחירות שתתחיל כבר בתחילת 2021 כשיתברר שהליכוד לא ממש מעוניין לאשר את התקציב לשנה הבאה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו , צילום: קובי גדעון, לע"מ ראש הממשלה בנימין נתניהו | צילום: קובי גדעון, לע"מ ראש הממשלה בנימין נתניהו , צילום: קובי גדעון, לע"מ

התנהלות המשפט בקצב של שלושה ימים בשבוע, שבהם עשוי נתניהו להופיע לפחות לחלק מהישיבות, עשויה ל"הדליק את השטח", ולשרת אותו מבחינה פוליטית. הוא יזכה לסיקור רב בכלי התקשורת, כאשר סיקור שלילי רק צפוי לסייע לו בקרב תומכיו.

הפגנת התמיכה של חלק משרי וח"כי הליכוד שהתייצבו בבית המשפט בישיבת הפתיחה ב־24 במאי 2020 היא רק ה"פרומו" למה שיתחולל במהלך המשפט. בליכוד מעריכים ששורה של תומכים יתייצבו להפגנות תמיכה ברה"מ מול בית המשפט המחוזי בשכונת שייח ג'ארח בירושלים, בדומה להפגה שנערכה בפתיחת המשפט.

נתניהו ימנף את המשפט ויהפוך אותו למוטיב המרכזי בקמפיין הבחירות שלו: הדחה של רה"מ שנבחר בקלפי. כולם יהיו על הכוונת של הקמפיין: היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט וה"דיפ סטייט", התובעת ליאת בן ארי והפקידים שרוצים להדיחו מהשלטון, ה"תקשורת העויינת", וגורמי השמאל שהפגינו בשבועיים האחרונים נגדו בגלל מצב הקורונה, שיואשמו ברדיפה פוליטית. בקרב תומכי ימין גם תושמע ביקורת על התנהלות השופטים במשפטו של נתניהו.

בליכוד אומרים כי התמהיל הזה של רדיפת נתניהו, עושה לו טוב ב"בייס" – תומכיו מימין. המשפט המתקושר יכול לחזק את התמיכה הפוליטית בו על חשבונם יו"ר ימינה נפתלי בנט שהתחזק לאחרונה בסקרים, ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן. בליכוד מקווים שיוכלו לגייס גם קולות תומכי ימין נוספים ממה שנשאר ב"כחול לבן". לעומתו, לגנץ, שנחלש בסקרים ל־9–10 מנדטים, מוטיבציה הפוכה משל נתניהו והאפשרות שהמשפט ישמש תפאורה לקמפיין הבחירות של נתניהו יעודדו אותו להתנגד לתקציב חד־שנתי. גנץ מבין שאישור תקציב ל־2020 בלבד יסלול את הדרך לבחירות באמצע 2021 כשנתניהו ישתמש במשפט לצורך קידומו הפוליטי.

גנץ חזר והודיע בשבוע שעבר שהוא מתעקש על תקציב דו־שנתי, גם לאחר שנתניהו איים לפני שבועיים בהקדמת הבחירות.

לנתניהו כמו גם לגנץ אין עניין להקדים כעת את הבחירות. נתניהו נחלש באחרונה בסקרים בגלל מצב המשק, המובטלים, והשתוללות הקורונה, ולמרות זאת לפי הסקרים האחרונים גוש הימין בראשותו מונה 61 מנדטים. עם זאת, המשך החרפת המצב הכלכלי עשוי לגרום לו לירידה במנדטים. ולגנץ עם 9–10 מנדטים בסקרים האחרונים אין התלהבות להקדים כעת את הבחירות. שניהם יודעים את זה, ועדיין כל אחד תופס את השני בגרון. לפי החוק, אי אישור תקציב 2020 עד 25 באוגוסט גורם להתפזרות הכנסת ולעריכת הבחירות בסוף נובמבר 2020. מדובר במועד מוקדם מדי לבחירות עבור שניהם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות