אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המוסדיים נגד דחיית גיוס ההון בדלק: "ברגע שנותנים לתשובה משהו הם באים עם עוד" צילום: אייל טואג

המוסדיים נגד דחיית גיוס ההון בדלק: "ברגע שנותנים לתשובה משהו הם באים עם עוד"

מנורה, הראל ופסגות מתנגדים לדחיית גיוס ההון של דלק. המחזיקים: "תבצעו את ההנפקה גם בשווי אפס. לא נהסס לקחת את השליטה בחברה"

20.07.2020, 07:17 | גולן חזני

הניסיון של יצחק תשובה לדחות את גיוס ההון של קבוצת דלק מסוף יולי לסוף ספטמבר לא יצלח בתנאים שהציעה החברה. מרבית המוסדיים הגדולים, כמעט כולם, המחזיקים באג"ח של דלק, מתנגדים להצעה. מדובר, בין היתר, גם בשלושת הגופים שהובילו את הנציגות של המחזיקים שהתפרקה לאחר חתימת ההסדר, מנורה, הראל ופסגות.

קראו עוד בכלכליסט

יוני שר, נציג הראל שמחזיקה ב־450 מיליון שקל חוב, היטיב לבטא זאת באסיפת המחזיקים שנערכה באמצעות הזום, ובה אמר לחבריו: "גם כשהיה המו"מ הקודם על ההסדר, בהתחלה היו דחיות על גבי דחיות. ברגע שאתם נותנים לו משהו הם באים עם עוד ועוד ועוד. אף אחד לא מבטיח שבספטמבר יהיה יותר טוב. אני נגד לתת את הדבר הזה שהוא מבקש. זה מסוכן לנו ואני בעד לעשות את ההנפקה בכל מחיר עכשיו".

ל"כלכליסט" נודע כי מסרים נוקבים הועברו אתמול אחרי הצהריים לקבוצת דלק מנאמני האג"ח ומחזיקים גדולים עם מסר ברור: "תדאגו שההנפקה שלה התחייבתם תבוצע במועד. לא נהסס לקחת את השליטה בחברה. תבצעו את ההנפקה גם בשווי אפס מבחינתנו גם אם המשמעות היא שתשובה יאבד את השליטה ותדאגו לאינטרס של החברה ולא של בעלי השליטה". אי ביצוע ההנפקה תאפשר למחזיקי האג"ח שלהם חייבת דלק 6 מיליארד שקל, להעמיד את החוב לפרעון מיידי.

מנכ"ל דלק עידן ולס אמר בפתיחת האסיפה כי "הגורמים החיצוניים שמלווים את הקבוצה אומרים שבשלב הזה יהיה קשה לבצע את הגיוס ומאחר שאנחנו רוצים להצליח, במיוחד לאור ההצלחות של הפעולות שביצענו בשבועות האחרונים, עדיף לתת את האורכה. אם הגיוס לא מצליח זה עלול להקים עילה להעמדה לפרעון ,לאג"חים וגם לבנקים".  במסגרת המתווה אמורה דלק שפרעה 450 מיליון שקל לבנקים, לפרוע 380 מיליון שקל נוספים ולשחרר 40% ממניות דלק קידוחים, המשועבדות כעת לבנקים, לטובת מחזיקי האג"ח.

תמורת הדחייה תשובה מוכן להבעיר למחזיקים 2 מיליון שקל עבור כל חודש דחייה, ובסך הכל 4 מיליון שקל, ולהתחייב להזרים 50 מיליון שקל בהנפקה.אבל למרות המאמץ של דלק, המחזיקים לא מוכנים, כאמור, להמתין ולדחות את ההנפקה. בשיחות לא רשמיות הבהירו המחזיקים לחברה כי יהיו מוכנים לדחות רק אם תשובה יעביר את 50 מיליון השקלים כבר עתה כבטוחה להשתתפותו בהנפקה, או שיזרים אותם כעת לחברה ואת ההנפקה יבצע בסוף ספטמבר.

בדלק מזהים את ההתנגדות הגורפת למתווה. החברה נערכת גם לתרחיש שבו תיאלץ לבצע את ההנפקה עוד בשבוע הבא. כתבי ההצבעה להצעה של דלק יעלו רק ביום רביעי, והתוצאות אמורות להתפרסם ביום חמישי השבוע, כשלסוף החודש - המועד האחרון - ייוותר רק שבוע שיבשה על הצדדים להיכנס למהלך מהיר של מו"מ.

עידן וולס , צילום רון קדמי עידן וולס | צילום רון קדמי עידן וולס , צילום רון קדמי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות