אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שר האוצר כץ מציע מענק מיוחד לכולם, ואח"כ מס לבעלי השכר הגבוה צילום: לע"מ

משבר הקורונה

שר האוצר כץ מציע מענק מיוחד לכולם, ואח"כ מס לבעלי השכר הגבוה

עפ"י הצעת כץ, מעל להכנסה מסוימת ייגבה מס על המענקים. הקבינט הכלכלי התכנס הבוקר כדי להגיע להסכמה על האופן שבו יחולקו 6 מיליארד השקלים לאזרחים. גנץ ופרץ דורשים: המענק של 750 שקל לאזרח ומענקי המשפחות יופחתו, ובמקביל יועלו המענקים לבעלי השכבות הנמוכות

20.07.2020, 09:58 | צבי זרחיה ועמרי מילמן

שר האוצר ישראל כץ מציע להעניק לכל האזרחים את המענקים במסגרת התוכנית עליה הוכרז בשבוע שעבר, ואחר כך להטיל מס על מי שמשתכר מעל השכר הממוצע במשק. הצעתו של כץ נדונה כעת בפגישת הקבינט הכלכלי עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ראש הממשלה החלופי בני גנץ ושר הכלכלה עמיר פרץ.

קראו עוד בכלכליסט

הצעתו של כץ היא כי מעל להכנסה מסוימת ייגבה מס על המענקים כך שגם המענקים בפועל יהיו דיפרנציאליים וגם המהלך יעלה פחות מ-6 מיליארד שקל שכן חלקו יחזור למדינה

עמדת הדרגים המקצועיים וכמעט כל הכלכלנים מלבד היועץ של נתניהו, אבי שמחון היתה כי מדובר בבזבוז כסף, ודווקא כעת שהחוב הממשלתי מזנק ואין לדעת מתי ייגמר המשבר צריך להשתמש בכסף בצורה נבונה.

הקבינט הכלכלי התכנס הבוקר על מנת להגיע להסכמה על האופן שבו יחולקו 6 מיליארד שקל לאזרחים. גנץ ופרץ דורשים הרכב שונה של חלוקה. לפי הצעתם: המענק האוניברסלי של 750 שקל לאזרח ומענקי המשפחות יופחתו, ובמקביל יועלו המענקים לבעלי השכבות הנמוכות ממצב סוציו-אקונומי חלש.

 

 

ישראל כץ, בנימין נתניהו ובני גנץ, צילומים: דנה קופל, אוליבייה פיטוסי, עמית שעל ישראל כץ, בנימין נתניהו ובני גנץ | צילומים: דנה קופל, אוליבייה פיטוסי, עמית שעל ישראל כץ, בנימין נתניהו ובני גנץ, צילומים: דנה קופל, אוליבייה פיטוסי, עמית שעל

 

אצנטח פורסם בכלכליסט כי מסתמן שתוכנית המענקים שזכתה לביקורת רבה תחולק לפי שיטת חישוב חדשה: האוכלוסייה המבוססת תקבל תשלום אוניברסלי לכל המשפחות שיהיה נמוך ממה שהוצע בשבוע שעבר, ואילו השכבות החלשות יקבלו מענק דיפרנציאלי, שיהיה גבוה ממה שהוצע בשבוע שעבר והוא ישתנה בהתאם לרמה הסוציו-אקונומית של האזרח.

המחאה נגד הממשלה, צילום: איי פי המחאה נגד הממשלה | צילום: איי פי המחאה נגד הממשלה, צילום: איי פי

לפי המתווה המסתמן, כל המשפחות המבוססות שיש להם ילדים עד גיל 18 יקבלו 300-200 שקל פחות מסכום המענק שהוצע על ידי נתניהו. כזכור, על פי התוכנית המקורית עמד סכום המענק על 2,000 שקל לזוג עם ילד; זוג עם שני ילדים - 2,500 שקל; וזוג עם 3 ילדים - 3,000 שקל. אזרח מעל גיל 18 יקבל פחות מ-750 השקלים שהוצעו על ידי נתניהו. בתוך כך נדחו ההצעות להטיל מס של 100% על המענק לבעלי השכר הגבוה ביותר במשק, כלומר למעשה לשלול אותו מהם.

לעומתם, לפי דרישת כחול לבן, האוכלוסיות המוחלשות כמו מובטלים, אמהות חד הוריות ומקבלי קצבאות יקבלו מענקים גבוהים יותר בהתאם למצבם. כך למשל נשקלת הצעה להעניק מענק של 1,000 שקלים לסטודנט במצב סוציו-אקונומי נמוך, ולקצץ במענק לסטודנט במצב סוציו-אקונומי גבוה. המענק למשפחות בעלות 3 ילדים ממצב סוציו-אקונומי נמוך עשוי לגדול מ-3,000 שקל ל-4,000-3,500 שקל.

אם נתניהו, גנץ, כץ ופרץ יגיעו להסכמה, אזי ביום רביעי יועלה החוק להצבעה בשלוש קריאות במליאת הכנסת. בממשלה מקווים שהביטוח הלאומי יעביר את הכסף לאזרחים כבר ביום חמישי הקרוב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות