אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אין תקציב מדינה: עיכובים בתשלום שכר הטרחה לעורכי דין שמעניקים ייצוג למעוטי יכולת צילום: אימג'בנק/thinkstock

פרסום ראשון

אין תקציב מדינה: עיכובים בתשלום שכר הטרחה לעורכי דין שמעניקים ייצוג למעוטי יכולת

עורכי דין שמעניקים סיוע משפטי לנזקקים מתלוננים שהמדינה מעכבת את התשלומים עבורם; משרד המשפטים טוען שהסיבה לכך היא העדר תקציב שנתי ובעיית תזרים נקודתית

20.07.2020, 12:14 | ענת רואה

עורכי דין רבים שעובדים עם הסיוע המשפטי ומעניקים ייצוג למעוטי יכולת, לא מקבלים את הכספים המגיעים להם ממשרד המשפטים, בשל עיכובי תקציב שונים – כך נודע לכלכליסט.

קראו עוד בכלכליסט

אגף הסיוע המשפטי פועל תחת משרד המשפטים והוא אחראי למטרה החשובה של הנגשת השירות המשפטי לנזקקים ומעוטי יכולת. הייצוג המשפטי של מי שנמצאים זכאים לכך נעשה על חשבון מדינת ישראל ובאמצעות כ-2000 עורכי דין פרטיים.

סכומי שכר הטרחה המשולמים לעורכי הדין הללו הם צנועים יחסית, בטח בהשוואה לסכומים אותם דורשים עורכי דין מלקוחות בשוק הפרטי. לפי תקנות הסיוע המשפטי, עורכי הדין שמגישים בקשת תשלום על שירותים שנתנו, יקבלו את הכסף לכל המאוחר בתוך 60 ימים מהיום האחרון בחודש שבו הוגשה הבקשה (כלומר שוטף + 60).

עורכי דין בטקס הסמכה (ארכיון), צילום: גיא אסיאג עורכי דין בטקס הסמכה (ארכיון) | צילום: גיא אסיאג עורכי דין בטקס הסמכה (ארכיון), צילום: גיא אסיאג

לטענת עורכי דין, בפועל הנוהג הוא כי מרגע אישור הבקשה מופקד התשלום ב-6 לחודש העוקב. לדבריהם לעיתים אישור הבקשה לוקח תקופה ארוכה אפילו יותר מ-60 יום.

אלא שכעת נטען, עורכי דין רבים לא קיבלו ב-6 ליולי את התשלומים שאושרו להם במהלך חודש יוני וגם לא קיבלו הסבר מדוע התשלומים מתעכבים.

במשרד המשפטים מסבירים שבגלל שאין תקציב מדינה ל2020, תיקצוב הסיוע המשפטי מועבר בפעימות ובאופן שאינו קבוע. וכך לעיתים אין מספיק כסף לשלם לעורכי הדין והתשלום מתעכב. יחד עם זאת, לפי טענת המשרד בכל מקרה התשלומים מועברים בתוך תקופת ה"שוטף + 60".

בתגובה לדברים אומרים עורכי דין שעובדים עם הסיוע המשפטי שרוב הבקשות לתשלום מאושרות אחרי יותר מ-60 יום. כך לדוגמה, עורכת דין שמעניקה סיוע משפטי וממתינה לכספה אמרה לכלכליסט: "אני בשוטף פלוס 'אלוהים יודע כמה זמן'. כבר מזמן ויתרתי. אבל כשכבר מאשרים תשלום, היה מקובל לשלם עד ה 6 בחודש שאח"כ. עכשיו גם את זה מושכים עוד 60 יום לכאורה. וזה לא בסדר. ממש לא בסדר. וגם לא חוקי".

לדבריה, היו מקרים בהם היא המתינה אפילו שנה עד שבקשות תשלום שהעבירה אושרו, ולאחרונה חל שיפור במצב אך עדיין ברוב המקרים היא ממתינה מעל 60 יום וכעת אף יותר בגלל שתשלומים לא הופקדו.

מהסיוע המשפטי נמסר בתגובה: "התשלומים לעורכי הדין בסיוע המשפטי מבוססים על בקשות אשר מוגשות על ידי עורכי הדין, נבדקות ומאושרות על ידי מחלקות שכר טרחה בסיוע המשפטי ובימים כתיקונים משולמות בסמוך למועד הגשת הבקשה. כתוצאה משיטת תקציב המדינה ההמשכי בה מתנהלים משרדי משרדי הממשלה בימים אלו, הרי שייתכנו עיכובים בזמני התשלום ביחס לזמנים בהם היו מורגלים עורכי הדין לקבל תשלומי שכר טרחה. עם זאת, הסיוע המשפטי מוודא כי מועדי התשלומים גם בתקופה זו אינם חורגים מעבר למועדים המחייבים הקבועים בתקנות. יתרה מכך, על רקע המשבר הנוכחי במשק, הסיוע המשפטי עושה מאמצים, ככל שניתן להקדמת התשלומים אף יותר מהמקובל. יצוין כי הודעות בנושא נמסרו לעורכי הדין באמצעים השונים, והם עודכנו בדבר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות