אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עימות בוועדת הכספים - זוהר לכץ: "לבחון המשך כהונתך"; כץ: "אתה דואג לבן הדוד שלך" צילום: עומר מסינגר, אלכס קולומויסקי

עימות בוועדת הכספים - זוהר לכץ: "לבחון המשך כהונתך"; כץ: "אתה דואג לבן הדוד שלך"

יו"ר הקואליציה מיקי זוהר דרש להגדיל את תקרת הפיצוי לעסקים, ושר האוצר הטיח בו: "מה הדחף שלך? יש לך בן דוד עם אולם?"; זוהר השיב: "כהונתך הופכת לסכנה לליכוד" ויו"ר הוועדה גפני הפסיק את הדיון; נתניהו זימן את הצדדים לשיחת הרגעה; חברות עם מחזור של למעלה מ-100 מיליון יקבלו מענק עד תקרה של 500 אלף שקל לחודשיים, לפי המחזור ומידת הפגיעה

20.07.2020, 13:03 | צבי זרחיה ועמרי מילמן

עימות חריף בין שר האוצר ישראל כץ ליו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר, על רקע דרישתו של זוהר בדיון בוועדת הכספים שהתקיים היום (ב') להגדיל את תקרת הפיצוי שמעגן החוק לעניין עסקים. לאחר העימות הפומבי בין כץ לזוהר, הודיע יו"ד ועדת הכספים משה גפני על הפסקה בדיון. לאחר מכן זימן ראש הממשלה נתניהו את שניהם לשיחת הבהרה בניסיון להרגיע את הרוחות.

קראו עוד בכלכליסט

במהלך הדיון שהתקיים בוועדת הכספים על התוכנית הכלכלית לסיוע, הודיע כץ על רקע הביקורת, כי התוכנית מוגבלת רק לעסקים עם מחזור של עד 100 מיליון שקל, זאת כי "לעניין העסקים עם מחזור מעל 100 מיליון שקל יש עסקים גבוליים, של כל מיני גורמים שנפגעו באופן קשה".

ח"כ זוהר דרש להגדיל את תקרת הפיצוי לעסקים. שר האוצר, ישראל כץ השיב על דרישתו של זוהר: "עמדה אישית שלך, בניגוד לעמדת רה"מ, ולנוכח כך שיש לך בן דוד עם אולם אירועים. אמר לי אחד הגורמים בתחום, מה הדחף שלך, שיש לך בן דוד עם אולם".  

מימין יו”ר הקואליציה מיקי זוהר ושר האוצר ישראל כץ, צילום: עומר מסינגר, אלכס קולומויסקי מימין יו”ר הקואליציה מיקי זוהר ושר האוצר ישראל כץ | צילום: עומר מסינגר, אלכס קולומויסקי מימין יו”ר הקואליציה מיקי זוהר ושר האוצר ישראל כץ, צילום: עומר מסינגר, אלכס קולומויסקי

   

עוד הטיח השר כץ בח"כ זוהר בטוויטר: "ח"כ מיקי זוהר, פעם אחר פעם מנסה להכניס את הדעות הלוביסטיות שלו לדיוני הוועדה. פעם ראשונה, לטובת סוכני הביטוח, וכעת לטובת בעלי האולמות. אני בקשר מתמיד עם כל הגורמים בשטח, נפגש עם כולם ושומע באופן אישי. "הניתוק" היחיד שלי הוא מבעלי עניין ואינטרסנטים".

ח"כ מיקי זוהר הגיב מאוחר יותר לציוצים של כץ: "צר לי שכחלק מתנועת הליכוד יש לנו שר אוצר מנותק מהעם, אני מצר על זה. ועם כל הכבוד לרצון של שר האוצר להפגין כוחניות, עלי זה לא עובד. אני באופן אישי חייב להודות שהייתה לי תקווה גדולה ממינויו של ישראל כץ, יש לי מפח נפש גדול מההתנהלות שלו. יכול להיות מאוד שצריך לקרוא לרה"מ לבחון את המשך כהותנו של שר האוצר. המשך כהונת הופכת לסכנה להמשך כהונת הליכוד".

עוד כתב זוהר: "‏לאור מתקפת הציוצים של השר ישראל כץ: אני מציע לו להירגע ולהתחיל לעבוד למען אזרחי ישראל תוך שימת דגש על קשב לצרכים ולבעיות. חבל מאוד שהוא מנסה להשליך עליי את ההתנהלות הכלכלית המנותקת שלו במקום להאבק אך ורק למען הצרכים של הציבור. אמשיך להילחם למענכם, גם אם זה לא מוצא חן בעיניו".

במהלך הדיון אמר, כאמור, כץ כי התוכנית מוגבלת רק לעסקים עם מחזור של עד 100 מיליון שקל, זאת כי "לעניין העסקים עם מחזור מעל 100 מיליון שקל יש עסקים גבוליים, של כל מיני גורמים שנפגעו באופן קשה, יש את ענף התיירות היוצאת והנכנסת, היקף המחזור שם מאוד גבוה, אך הרווח לא גבוה.

"צריכים למצוא להם פתרון. פנו אלי מפיקי מופעים וכל סוכני התיירות והנסיעות בחברות גדולות, בהיקפים האלה, אבל אני מדייק את זה. נציע לצרף כאן בקריטריון של מעל 100 ועד 200 מיליון למי שנפגע ב-60%, ומעל 200 מיליון שקל ועד 400 מיליון שקל למי שנפגע ב-80%. נשנה לפי הקריטריונים. אך לא נשנה את גובה המענק".

כץ הוסיף: "יש חשיבות רבה לאישור מהיר שיאפשר גם מהלילה, עם סיום החקיקה בע"ה, או ממחר, יאפשר לבעלי העסקים להיכנס לאזור האישי, ללחוץ ולקבל סכומי מענקים. כולנו תחת אותם אילוצים – שהחוק יהיה טוב ומצד שני שיהיה מהיר".

 

‫בנוסף, חברות עם מחזור שנתי של 200-101 מיליון שקל ושהמחזור השנתי שלהם נפגע ב-60% לפחות, וחברות עם מחזור של 400-201 מליון שקל ושהמחזור השנתי שלהם נפגע ב-80% לפחות יוכנסו לתוך התוכנית ויקבלו מענק השתתפות בהוצאות הקבועות עד תקרה של 500 אלף שקל לחודשיים.

 

עוד הודיע כץ במהלך הדיון ‫כי מי שגילו נמוך מ-28 עם ילד אחד לפחות, יקבל דמי אבטלה רגילים ללא ההפחתה הקיימת כיום בחוק עבור אוכלוסיה זו, כמו יתר אוכלוסיית הזכאים.

 

"עם בעלי האולמות ישבנו 6-7 פעמים"

 

כץ התייחס למצוקת בעלי האולמות ואמר "עם בעלי האולמות ישבנו 6-7 פעמים, התוכנית החדשה הותאמה גם להם וגם לאחרים. עכשיו גיליתי שהאולמות לא יכולים לתפקד, כי ללא ריקודים הם לא יכולים לעבוד. כך הם נכנסים לקבוצה שיש בהם עוד סקטורים. עולה מכאן כמה חשוב שיהיו קריטריונים. הלכנו בצורה מרחיבה על פגיעה של 40% לעסקים שיהיו זכאים לפיצוי. הלכנו עד יוני שנה הבאה. זה נותן מענה לעסק שמקבל 500 אלף, זה 3 וחצי מיליון שקל לשנה. הלכנו עד 15 אלף לחודשיים למענק סוציאלי לעסקים. אף אחד לא הופך למיליונר ממענקים ומדמי אבטלה".

עוד התייחס בדיון כץ לשביתת העובדות הסוציאליות ואמר "לגבי העובדות הסוציאליות – מתנהל איתן מו"מ ממושך, נכנסתי לעובי הקורה, סיפרה לי ענבל חרמוני על המצב, אני מלא הערכה גם למה שהם עושים ועושות בפרט במשבר הקורונה ובכלל. ישבנו בישיבה ממושכת ואח"כ ישיבה נוספת, תוך כדי דיון הדדי הגענו לפתרון, שמאפשר לתגבר, את כל המוגונות, וגם סדרת מענקים של השנה הזו והשנה הבאה. בסוף הסכמנו למענקים לכל העובדות הסוציאליות, לא חלקי.

"הדברים היו בגדר הסכמות, לאחר מכן היא חזרה בה, ואמרה שהיא לא מוכנה לפתרונות אם לא דנים בהסכמי השכר הקבועים. אנחנו לא יכולים לחצות כמשרד אוצר את הגבול הזה, בסוף צריך להיות מוגש תקציב, כולם צריכים לשאת בנטל, הדבר הבסיסי ביותר, הוא דחיית הסכמי שכר בשנתיים, על מנת לאפשר לבעלי העסקים, לנפגעים. לכן זה קו שאי אפשר לחצות אותו".

על האחיות: "כל הנשיאה בנטל הולכת להיפתר"

בנוגע למחלוקות עם האחיות אמר "עם האחיות זה מצב דומה, לא הייתי מעורב במו"מ, אמרו לי שזה הולך להיפתר, ישבתי עם משרד הבריאות, וקבעתי עיקרון, שאין רופא פנוי שלא יכנס למערכת, מדובר על כ-400, כאלה שלא ברפואה הקהילתית ולא בבתי החולים. לא תהייה אחות אחת זמינה שלא תיכנס למערכת, מדובר על כ-2,000 – 2,100 אחיות. זו ההנחיה. סוכם שעד היום היא תבוצע. כל הנשיאה בנטל, כתוצאה מחוסר והכנסה לבידוד, הולכת להיפתר, גם ברמת האחיות וגם ברמת הרופאים. ההנחה הייתה שלא צריכה להיות שביתה נוכח כך אך כנראה הוויכוח שהן רוצות להפוך את זה לתקנים קבועים. הן רוצות להיכנס להסכמי השכר".

יו"ר נעמת, חגית פאר, בתגובה לעימות כץ-זוהר ולהתנצחות הנמשכת בין חברי הממשלה: "זו ממשלה מנותקת שלא רואה את אזרחי ישראל ממטר – השרים משקיעים את האנרגיות במלחמות אגו ומפקירים את האחיות, העובדות הסוציאליות והמחנכות במעונות. הממשלה הזו לא רואה את אזרחי ישראל ממטר.

"השרים עסוקים יומם ולילה במלחמות קרדיט ואגו במקום בדאגה למי שעומדים בחזית המאבק על החוסן החברתי של מדינת ישראל. המשבר הזה הוכיח, שללא חוסן חברתי, המדינה לא תצליח לצאת מהמשבר. האחיות, העובדות הסוציאליות, המחנכות במעונות, משוועות ליחס מהממשלה הזאת אך כל מה שאכפת לחבריה זה הם עצמם. זו לא התנהלות של מדינה מתוקנת – זה ישראבלוף. לא מפתיע שהנפגעות העיקריות הן האחיות, העובדות הסוציאליות והמחנכות במעונות - מקצועות עם רוב נשי מובהק״.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות