אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הנדל משנה כיוון: יחייב את HOT לפרוס סיבים אופטיים ב-30% מהמדינה צילום: אבי מועלם

הנדל משנה כיוון: יחייב את HOT לפרוס סיבים אופטיים ב-30% מהמדינה

שר התקשורת החליט לא לאמץ את המלצת הצוות המקצועי במשרד לפטור את HOT מחובת פריסה כלל ארצית; כמו כן, החברה תחויב לפריסה שווה בין פריפריה למרכז ביחס של 1:1

20.07.2020, 14:01 | אביאור אבו
שר התקשורת, יועז הנדל, אימץ היום (ב') את מתווה הסיבים האופטיים עליו המליץ הצוות המקצועי במשרד, בכפוף לשינוי משמעותי: HOT תידרש לפריסה של 30% ממשקי הבית בישראל, וביחס שווה של 1:1 בין פריסה בפריפריה לפריסה במרכז החל מהשנה השלישית לפעילות. המתווה צפוי לעבור כחלק מחוק ההסדרים.

קראו עוד בכלכליסט

הנדל למעשה מקבל החלטה בניגוד להמלצה של הצוות הבין משרדי – תקשורת, אוצר, תחרות – בחודש שעבר, שביקש לפטור את החברה לחלוטין מחובת פריסה כלל ארצית. הצוות מצא כי היתרונות התשתיתיים הקיימים ל-HOT יכולים להצדיק לכל היותר חובת פריסה בהיקף של כ-25% ממשקי הבית, וזאת בפרק זמן של כעשור.

שר התקשורת יועז הנדל שר התקשורת יועז הנדל שר התקשורת יועז הנדל

"חובת פריסה בהיקף זה מצומצמת יחסית ואינה משרתת את השגת יעדי המתווה" כתב הצוות. "ממילא, ככל ש-HOT תקבל החלטה אסטרטגית להקים רשת חדשה, הרי שסביר שהיקף הפרישה שלה יהיה גבוה יותר מ-25%. משכך הצוות סבור כי התמריץ הגדול ביותר להקדמת פריסה של הרשת על ידי HOT ולהרחבתה, ובכך למקסם את תועלות הצרכנים, הוא באי החלת חובת פריסה".

טל גרנות גולדשטיין מנכ"לית HOT, צילום: HOT טל גרנות גולדשטיין מנכ"לית HOT | צילום: HOT טל גרנות גולדשטיין מנכ"לית HOT, צילום: HOT

מנגד, לבזק, שפרסה סיבים לכ-60% ממשקי הבית אך השהתה את חיבורם הממשי לבתים, ניתן פטור מחובת פריסה אוניברסלית, תחת מגבלות ותנאים. בזק תידרש להודיע למשרד היכן היא רוצה לפרוס, כאשר היא תידרש להשלים פריסה מלאה באזורים אלה תוך 5 שנים. האזורים בהם תבקש בזק להימנע מפריסה יוגדרו כ"אזורי תמרוץ", עבורן תוקם קרן מהכנסות החברות, שכספיה יסבסדו פריסה באזורים לא כדאיים כלכלית, באמצעות מכרזים. גביית הכספים תתבצע כבר ב-2021, על בסיס הכנסות של 2020, כך שהיא צפויה לעמוד על כ-100 מיליון שקל.

תיעדוף לישובי גבול

 

החברות היחידות שפעילות כיום בתחום הסיבים הן פרטנר, שפרסה תשתית לכ-625 אלף משקי בית, ו-IBC של סלקום, שפרסה תשתית לכ-400 אלף משקי בית. יחד, הן מגיעות לכ-30% משטח ישראל, כאשר באזורים רבים הפריסה חופפת. עם זאת, כמות המנויים המשלמים בפועל נמוכה ועומדת על כ-150 אלף בלבד.

פריסת סיבים אופטיים של פרטנר, צילום: יח"צ פריסת סיבים אופטיים של פרטנר | צילום: יח"צ פריסת סיבים אופטיים של פרטנר, צילום: יח"צ

בזמן שלפרטנר אין חובות פריסה, IBC נדרשת לפרוס 40% ממשקי הבית תוך עשור, שכן לחברה בלעדיות על תשתית חברת החשמל. גם ל-IBC חובת יחס פריסה של 1:1 בין פריפריה למרכז, אך רק מהשנה השלישית לפעילותה. אזורים ש-HOT ו-IBC יפרסו באמצעות הקרן, לא יחשבו כחלק מחובת הפריסה שלהן. כמו כן, HOT לא תוכל לספק שירות סיבים סיטונאי על תשתית בזק, לפני שתציג למשרד תכנית הנדסית לשדרוג הרשת.

עוד כחלק מהמתווה, וכחלק מהאג'נדה של הנדל, כספי הקרן יתעדפו פריסה באזורי גבול, ב-10% ממשקי הבית שיחוברו במימון הקרן ורק בשלוש השנים הראשונות, כמו גם רק בישובים עם אוכלוסייה של עד 4,000 תושבים. הערכת המשרד היא שמדובר בכ-25 אלף משקי בית. על פי הודעת המשרד, עקרונות המתווה יקודמו גם באזור יהודה ושומרון.

מ-HOT נמסר: "החברה מציעה כבר כיום שירות אינטרנט רחב פס במהירות 500 מגה, המהירות הגבוהה ביותר בפריסה ארצית, וזאת תוך מתן מענה מלא ללקוחותיה בתקופת הקורונה. השקעות בהקמה ובפריסה של רשת סיבים אופטיים נאמדות במיליארדי שקלים. אנו לומדים לעומק את החלטת השר, מתוך תקווה כי הטלת חובות רגולאטורים, לא יהוו חסם להשקעות עתידיות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות