אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרקליטות המדינה לבג"ץ: לדחות על הסף את העתירה להעניק דמי אבטלה לעצמאים צילום: נחום סגל

פרקליטות המדינה לבג"ץ: לדחות על הסף את העתירה להעניק דמי אבטלה לעצמאים

בתגובה טענו נציגי המדינה כי הצעדים שננקטו "נקבעו תוך הפעלת שיקול דעת בהתאם לסדרי העדיפויות של הרשות המבצעת". לשכת יועצי המס שהגישה את העתירה: "התכנית הכלכלית החדשה שאליה מתייחסת המדינה עדיין לא אושרה בכנסת"

21.07.2020, 14:43 | עמרי מילמן

פרקליטות המדינה העבירה אתמול לבג"ץ תגובה בנוגע לדיון שיתקיים מחר בעקבות עתירה של לשכת יועצי המס וארגון להב כנגד הממשלה בדרישה להעניק דמי אבטלה לעצמאים. בתגובה נכתב, כי "לעמדת המדינה.... אין כל מקום לבירור עתירה שבה נטען כי לא די במענה שניתן לעצמאים, מקום שבו לאחר הגשתה נקבעו הסדרים משמעותיים, לרבות בחקיקת משנה ובהחלטות ממשלה. מטבע הדברים, ככל שלעותרת יש טענות לגבי ההסדרים הקונקרטיים שנקבעו, באפשרותה להעלותן בפני הגורמים המוסמכים, ואין כל מקום לביקורת שיפוטית במסגרת עתירה זו. לפיכך, לעמדת המדינה, בשלב זה, בשים לב לשינוי שחל בתשתית העובדתית והמשפטית בכל הנוגע לסיוע המדינתי לציבור העצמאים בפרט, ולמשק בכלל, יש לדחות את העתירה על-הסף, ולחלופין למוחקה, תוך שמירת טענות הצדדים ביחס לצעדים שננקטו". הנתבעים - הממשלה, ראש הממשלה, שר האוצר, שר הרווחה והביטוח הלאומי, מיוצגים על ידי יונתן ברמן ואבי טוויג מפרקליטות המדינה.

קראו עוד בכלכליסט

מחאת העצמאים, צילום: גטי אימג מחאת העצמאים | צילום: גטי אימג'ס מחאת העצמאים, צילום: גטי אימג

בעוד שהעתירה טוענת לאפליה בין ציבור השכירים לציבור העצמאים בכל הנוגע לזכויות סוציאליות, פירטו נציגי הפרקליטות את המענקים השונים שניתנו במסגרת חבילות הסיוע להתמודדות עם הקורונה שניתנו לעצמאים.

בתגובה טענו נציגי המדינה כי הצעדים השונים שננקטו לטובת העצמאים ולטובת השכירים "נקבעו תוך הפעלת שיקול דעת וקביעת מדיניות חברתית-כלכלית בהתאם לסדרי העדיפויות המצויים בליבת שיקול הדעת של הרשות המבצעת, וככלל אינם מקימים עילה להתערבות שיפוטית".

בעקבות תגובתה של המדינה ביקשה לשכת יועצי המס באמצעות עורכי הדין ליאור דץ ויוסי אור הכהן להשיב להודעה שהוציאה המדינה ונימקה כי "התכנית הכלכלית החדשה שאליה מתייחסת המדינה בהודעתה המעדכנת עדיין לא אושרה בכנסת, ואף אחד לא ערב לכך שתאושר לאור ההתרחשויות האחרונות, שכן הממשלה אינה עקבית במדיניותה וכלל לא בטוח שיש לה הרוב הדרוש להעביר התכנית בכנסת. כל מה שעומד כיום על כף המאזנים זהו פוטנציאל לתכנית ולא תכנית מוגמרת וסופית". עוד הוסיפו, כי "במסגרת התוכנית החדשה המוצעת, העובדים העצמאים יקבלו את המענק הסוציאלי בכל חודשיים לעומת העובדים השכירים שמקבלים את הסיוע הסוציאלי בכל חודש. אין כל סיבה וכל הצדקה להבחנה זו ודי בכך בכדי להמחיש את האפליה הפסולה".

עו"ד גיל אפרתי, היועמ"ש של עמותת אנחנו המייצגת את העצמאים ובעלי העסקים הקטנים והבינוניים: "הדיון מחר בבג"צ בנושא דמי האבטלה לעצמאים, הינו דיון חשוב וראשון במעלה. כיום, כחצי שנה אחרי כניסתנו למשבר הקורונה אנו רואים את אזלת ידם של מקבלי ההחלטות, את ההנחיות הסותרות ואת חוסר המענה לטיפול בעמוד התווך של הכלכלה הישראלית- הם העצמאים ובעלי העסקים. דמי אבטלה לעצמאים הינו השוואת מעמדם של עצמאים לשכירים במשק והוא חיוני לא רק בעיתות משבר. הדיון בסוגיה עקרונית זו קודם לכל ובג"צ יכול להכריע להציל מאות אלפי עצמאים ובעלי עסקים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות