אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלפים מפגינים בכנסת נגד חוק ההסמכה: "פיגוע בדמוקרטיה" צילום: איי אף פי

אלפים מפגינים בכנסת נגד חוק ההסמכה: "פיגוע בדמוקרטיה"

עשרות ארגונים התאספו בסמוך למעון ראש הממשלה בירושלים כדי להפגין נגד החוק שמאפשר לממשלה לתקן צווים ולקבל את אישור הכנסת בדיעבד. המשטרה אישרה להם לצעוד לעבר הכנסת, למרות שנמנעה מכך מוקדם יותר. במקביל מפגינים המסעדנים נגד אוזלת היד של הטיפול בתחום

21.07.2020, 21:58 | רעות ברנע ו-ynet

אלפים מפגינים הערב (יום ג') נגד חוק ההסמכה וראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים. מפגינים מעשרות ארגונים התאספו בסמוך למעון ראש הממשלה ברחוב בלפור, והחלו לצעוד לעבר הכנסת, שם נמשכת ההפגנה. במקביל מפגינים המסעדנים נגד ההגבלות ומחלקים אוכל תחת הכותרת: "זאת לא הסעודה האחרונה".

אחרי שבוע של הפגנות סביב מעון ראש הממשלה בבלפור, בכיכר פריז ובמרכז העיר, המפגינים צעדו לעבר כנסת ישראל, עם הרבה תופים, זמבורות וכל דבר שיכול לגרום לרעש. מול רחבת הכנסת התפתח מעין פסטיבל מחאה, בלי במה מרכזית ובלי נואמים, עם כמה מוקדים של ססמאות. בניגוד לשדרות בן מיימון הצפופות, רחוב קפלן המוביל לכנסת הוא רחב, כך שהמפגינים מצליחים להפגין עם קצת יותר מרווחים ביניהם.

 

לצד מפגיני "קריימיניסטר" זועמים שצעקו "שוחד, מרמה הפרת אמונים" ו "ביבי נתניהו למעשיהו", היה מעגל שליו של מפגינים שהתיישבו על הדשא של מעגל התנועה, שרו והדליקו נרות וקטורת.  

הפגנת הדגלים השחורים מול הכנסת, הערב, צילום: שלו שלום הפגנת הדגלים השחורים מול הכנסת, הערב | צילום: שלו שלום הפגנת הדגלים השחורים מול הכנסת, הערב, צילום: שלו שלום

 

 

המחאה בדרך לכנסת, הערב, צילום: איי אף פי המחאה בדרך לכנסת, הערב | צילום: איי אף פי המחאה בדרך לכנסת, הערב, צילום: איי אף פי

 

יש לציין כי בניגוד להפגנה הקודמת, אז המפגינים הקיפו את הרחובות שסובבים את מעון ראש הממשלה, הפעם כל הרחובות נסגרו על ידי המשטרה, שבניגוד להודעתה הראשונית, אישרה את התהלוכה לכנסת.

 

נזכיר כי חוק ההסמכה מאפשר לממשלה לתקן צווים, במסגרת המאבק בנגיף הקורונה, שייכנסו לתוקף באופן מיידי - ולקבל את אישור הכנסת רק בדיעבד.

ממארגני האירוע נמסר: "בחסות הקורונה ממשלתו של הנאשם מנסה לבצע פיגוע בדמוקרטיה. לממשלה שמונהגת על ידי נאשם בפלילים אין לגיטימציה ציבורית לפגוע בהליכים הדמוקרטיים. זהו חוק רע שחייבים לעצור". 

דן מאזור ירושלים צעד יחד עם בנו גוני בן התשע: "אנחנו רוצים שהוא יחיה כשראש הממשלה לא מושחת עד היסוד כדי כשהוא יהיה גדול עדיין תהיה לו מדינה".

יצחק טמקין בן 67 מהיישוב נטף אמר: "באנו בשביל להזיז את ביבי מבלפור". 

 

מהמשטרה נמסר כי אישרה את התהלוכה לכנסת: "לאור בקשה שהוגשה למשטרה ע"י המארגנים לקיים תהלוכה, אישרה המשטרה את התהלוכה בהתאם לתנאים שסוכמו. המשטרה שבה ומדגישה כי היא מאפשרת את חופש הביטוי והמחאה, לצד שמירה על הסדר הציבורי. אנו מזכירים למארגנים ולמפגינים, שהמחאה מתקיימת בצל התפשטות נגיף הקורונה, ואנו קוראים לכלל המשתתפים להקפיד על הנחיות משרד הבריאות, לעטות מסיכות ולשמור על ריחוק חברתי בצורה שלא תסכן את בריאותם של יתר המשתתפים והשוטרים".

 

עשרות מוחים ומחלקים מזון: "צריך ערבות הדדית"

 

במקביל מפגינים, כאמור, עשרות מסעדנים ואנשי עסקי המזון בכיכר פריז מול מעון ראש הממשלה בירושלים, תחת הכותרת "זו לא הסעודה האחרונה". ההפגנה באה בעקבות שבוע של חוסר ודאות עבור המסעדות בארץ, בו במשך רוב הזמן לא ידעו בעלי המסעדות אם יוכלו לפתוח אותן לפעילות ביום שלמחרת, או בכלל.

מחאת המסעדנים בירושלים מול מעון ראש הממשלה, צילום: חיים גולדיטש מחאת המסעדנים בירושלים מול מעון ראש הממשלה | צילום: חיים גולדיטש מחאת המסעדנים בירושלים מול מעון ראש הממשלה, צילום: חיים גולדיטש

המסעדנים מפגינים כנגד אוזלת ידה של ממשלת ישראל, שלטענתם - אינה מציעה עד היום מתווה הגיוני וברור לפיצוי הענף, שנפגע אנושות במשבר הקורונה, ואף אינה מצליחה להגיע להחלטה בנוגע למתווה הפתיחה הנכון של המסעדות בישראל.

בין השפים והמסעדנים שעלו להפגין מול מעון ראש הממשלה אפשר למצוא את חיים כהן, ישראל אהרוני, האחים יותם ואסף דוקטור ("האחים", "אייבי", "דוק"), מושיקו גמליאלי ("בר 51", "מונא", "אנה"), מוטי טיטמן ובן רינג ("מלגו ומלבר"), דיוויד פרנקל ("פרונטו"), אסף ליס ואלון פרידמן ("משייה", "קיטשן מרקט", "מגרב"), קרן קדוש (קפה "קדוש"), תומר טל ("ג'ורג' וג'ון), וגיא גמזו ("אריא").

ההבדל המרכזי בין ההפגנה הזו לבין הפגנות אחרות שמתקיימות בימים אלה על בסיס יומיומי בבלפור היא שבמקביל, בחרו המסעדנים לעשות את מה שהם יודעים לעשות הכי טוב – להאכיל אנשים רעבים.

רבים מהשפים ומהמסעדנים שמשתתפים בהפגנה תרמו לטובת העניין מנות חמות עליהן הם עמלים מהבוקר. המנותיחולקו לכל אדם רעב שיגיע למתחם המסעדנים. בפעולה זו מבקשים המסעדנים לאותת כי דווקא בתקופה קשה כזו, הכי חשוב לשמור גם על הערבות ההדדית - בדיוק כפי שהם היו מצפים מהממשלה לנהוג כלפי הענף החבול, שאינו מקבל תשובות ברורות כבר מתחילת המשבר.

בין המנות שיוגשו בהפגנה: מסעדת מחניודה הכינה עוף צלוי, אורז וירקות. מסעדת פופינה תגיש את ההמבורגר שפונדרה המפורסם שלה. אריאל רוזנטל מ"הקוסם" יגיש חזה עוף ואורז וחומוס. מסעדת "הדסון" והשף מתן אברהמס יגישו כריכי רוסטביף. הקונדיטורית מיכל בוטון, מאפיית לחמים ומאפיית קדוש מירושלים יחלקו מאפים. מסעדת 25M והשף יהונתן בורוביץ' יחלקו עראייס. ועוד מסעדות רבות נוספות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות