אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נערכים לסגר? עלייה של כ-10% ברכישות מזון, מוצרי חשמל ותרופות צילום: shutterstock

נערכים לסגר? עלייה של כ-10% ברכישות מזון, מוצרי חשמל ותרופות

לפי נתוני בנק ישראל, היקף רכישות המזון בכרטיסי אשראי היה גבוה בשבוע האחרון ב-15% לעומת נתוני טרום המשבר ועלייה של 11% אחוז לעומת השבוע הקודם. רכישות המזון החלו לעלות, כנראה בעקבות השיח על הטלת סגר נוסף ולחץ בקרב הציבור לאגור מזון לקראתו

22.07.2020, 12:16 | נעמי צורף

הישראלים נערכים לסגר נוסף? בשבוע האחרון נרשמה עלייה של כ-10% ברכישות מזון, מוצרי חשמל ותרופות, כך עולה מנתוני השימוש בכרטיסי אשראי שפרסם היום בנק ישראל.

לפי הנתונים היקף רכישות המזון בכרטיסי אשראי היה גבוה בשבוע האחרון ב-15% לעומת נתוני טרום המשבר, עלייה של 11% אחוז לעומת השבוע הקודם (אז נרשמה עלייה של 6% בלבד לעומת טרום המשבר). רכישות המזון החלו לעלות סביב סוף השבוע שעבר, כנראה בעקבות השיח על הטלת סגר נוסף ולחץ בקרב הציבור לאגור מזון לקראתו.

קראו עוד בכלכליסט

עלייה ברכישות בבתי מקרחת (אילוסטרציה), צילום: בלומברג עלייה ברכישות בבתי מקרחת (אילוסטרציה) | צילום: בלומברג עלייה ברכישות בבתי מקרחת (אילוסטרציה), צילום: בלומברג

עוד עליות בולטות בנתונים שעשויות להצביע על היערכות לסגר ניתן לראות בעלייה הדרמטית ברכישות בבתי המרחקת, 13% לעומת טרום המשבר, בהשוואה לנתון של ירידה ב2% ביחס לטרום המשבר, בשבוע שעבר. וכן, בנתוני צריכת מוצרי החשמל הגבוהים ב-9% מנתוני טרום המשבר, זאת לעומת נתון של עלייה ב3% בלבד, ביחס לטרום המשבר בשבוע שעבר.

נתון בולט נוסף הוא בתחום הפנאי והחינוך - היקף השימוש בכרטיסי אשראי בתחומים אלה צנח והיה נמוך ב-24% לעומת נתוני טרום המשבר. מדובר במגמת התדרדרות שתופסת תאוצה בשבועות האחרונים, שנובעת בעיקר מהמגבלות החדשות: בשבוע שעבר הנתון היה נמוך ב-20% אחוז, לעומת טרום המשבר ובזה שקדם לו, הנתון היה נמוך רק ב-15% לעומת טרום המשבר.

ענף המסעדות שומר על יציבות, וזאת חרף המגבלות שהורו על סגירתו, אך בוטלו טרם הגיע מועד מימושן. היקף השימוש בכרטיסי אשראי בענף זה עומד על אותם הנתונים כמו בשבועות הקודמים – נמוך ב18% לעומת טרום המשבר. הסבר אפשרי לכך הוא החופש הגדול, שמביא לגידול בצריכת מזון במסעדות מצד האוכלוסיה הצעירה שנמצאת בחופש.

בסך הכל השימוש בכרטיסי אשראי היה נמוך בשבוע האחרון ב-7% לעומת תקופת טרום המשבר, מה שמצביע על עלייה לעומת השבוע שעבר אז עמד הנתון על מינוס 13% לעומת טרום המשבר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות