אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השוק חוזר לשגרה? היקף המשכנתאות החדשות ביוני - דומה לחודש המקביל אשתקד צילום: שאטרסטוק

השוק חוזר לשגרה? היקף המשכנתאות החדשות ביוני - דומה לחודש המקביל אשתקד

לפי בנק ישראל, היקף המשכנתאות החדשות שחולקו בחודש שעבר עמד על 6 מיליארד שקל - לעומת 5.2 מיליארד שקל בחודש מאי; נרשמה גם ירידה של 4% בשיעור המשכנתאות הנמצאות בהקפאה. 20% מכלל ההלוואות בחודש יוני חולקו לרוכשי דירות במסגרת מחיר למשתכן

22.07.2020, 14:03 | נעמי צורף

למרות הכל, נראה ששוק המשכנתאות חוזר לשגרה: בדומה ליוני אשתקד, היקף המשכנתאות החדשות בחודש יוני 2020 עמד על 6 מיליארד שקל, לעומת 5.2 מיליארד שקל בחודש מאי. כמו כן, נרשמה ירידה של 4% בשיעור המשכנתאות בהקפאה. כך לפי נתונים שמפרסם היום (ד') בנק ישראל.

קראו עוד בכלכליסט

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

הנתון של היקף המשכנתאות משקף עלייה גם לעומת 5 מיליארד שקל בחודש אפריל (בו הוחל סגר כמעט מלא, כמו גם חג הפסח). ביוני אשתקד נטלו ישראלים משכנתאות בהיקף של 5.9 מיליארד שקל.

מהנתונים עולה ב, בדומה לחודש מאי. עוד עולה, כי 40% מהמשכנתאות ביוני, כ-2.3 מיליארד שקל, ניתנו בשיעור מימון של יותר מ-60% מערך הנכס. זוהי הרמה הגבוהה ביותר של משכנתאות בשיעור מינוף גבוה מאז 2012, אז הורה בנק ישראל להגביל את שיעור המימון ביחס לערך הנכס (75% לרוכשי דירה ראשונה, 70% למשפרי דיור ו-50% למשקיעים).

יתרת שוק המשכנתאות כולו עומדת על 384 מיליארד שקל, מתוכה היקף המשכנתאות בהקפאה עומד היום על 81.2 מיליארד שקל, כלומר המשכנתאות המוקפאות מהוות 21% אחוז מסך המשכנתאות - וזאת לעומת 25% בחודש שעבר. נזכיר כי בזמן המשבר אפשרו הבנקים ללקוחותיהם לבצע הקפאה של שלושה חודשים בממוצע בתשלומי המשכנתא, ונראה שרבים מהם ניצלו את ההטבה.

יחד עם זאת, ראוי להזכיר שעל הדחייה האמורה צפויים הלקוחות לשלם ריבית, ולספוג החזרי משכנתא גבוהים יותר. לפי בנק ישראל, משכנתאות בהיקף של 2.9 מיליארד שקל נמצאות בפיגור של מעל 90 יו -, 0.76% מכלל המשכנתאות בישראל.

הריבית הממוצעת במשכנתאות במסלול השקלי בריבית קבועה עומדת על 3.3% בחודש יוני.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות