אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בן־משה רכש מניות מקבוצת רבוע כחול ב־41 מיליון שקל צילום: שאול גולן, אוראל כהן

בן־משה רכש מניות מקבוצת רבוע כחול ב־41 מיליון שקל

בעל השליטה רכש אישית, תוך שהוא מדלג על הקומה העליונה בפירמידה, ממניות רבוע כחול נדל"ן ודור אלון במהלך יולי. הערכה: מוטי בן־משה מזהה בוננזה בגלל בניית קמפוס מיקרוסופט בהרצליה, סמוך לקרקע של דור אלון

23.07.2020, 07:13 | חזי שטרנליכט

מוטי בן־משה, הבעלים (100%) של קבוצת אלון רבוע כחול, רכש בשלושת השבועות הראשונים של חודש יולי ממניות החברות־הבנות בקבוצה ב־41 מיליון שקל. מסע הרכישות נעשה כמעט מדי יום בשתי האחזקות הבולטות של אלון רבוע כחול – חברת הנדל"ן המניב רבוע כחול נדל"ן (58.7%) וחברת תחנות הדלק דור אלון אנרגיה. 

קראו עוד בכלכליסט

בן־משה מחזיק בשליטה בשתי החברות באמצעות אקסטרא אחזקות ישראל הפרטית, אולם את הרכישות הוא ביצע בשוק תוך שהוא מדלג על הקומה העליונה בפרמידה. ברבוע הכחול נדל"ן רכש בן־משה 168.2 אלף מניות ב־24.3 מיליון שקל, ובדור אלון אנרגיה ביצע רכישה כוללת של 248.8 אלף מניות ב־17 מיליון שקל. בסיכומו של דבר רכש מניות בהיקף של 41.3 מיליון שקל בחודש יולי. בן־משה עלה בשיעור האחזקה הפרטי שלו ברבוע כחול נדל"ן מ־0.16% בתחילת החודש ל־1.45% שלשום ובדור אלון אנרגיה זינק מ־0.64% בתחילת יולי ל־2.08% שלשום.

מעבר להערכה שמסע הרכישות של בן־משה מהווה צעד של הבעת אמון בעסקי החברות שבהן הוא מחזיק בקבוצה פעילים בשוק ומוסדיים תולים את המהלך בהזדמנות שבן־משה הצליח לאתר, ולדברי אחד מהם, "מעבר לכך שכנראה הוא מאוד מאמין בקניון TLV, יש לו גם קרקע ששייכת לדור אלון ונמצאת מול הקמפוס שמיקרוסופט בונה בהרצליה. בגלל שהם בונים שם זה יכול להבשיל לבוננזה". עניין נוסף שייתכן וקשור לרכישות נוגע לפרסום מצגות עדכניות של דור אלון אנרגיה בתחילת יולי, במקביל לפרסום דו"חות הרבעון הראשון וערב היציאה של בן־משה למסע הרכישות.

הפעילות של דור אלון אנרגיה, שנסחרת בשווי של 1.14 מיליארד שקל, כוללת 215 תחנות דלק ושליטה (100%) ברשת AM:PM שלה יש 48 סניפים ופעילות סחר מקוונת. מניית דור אלון שירדה ב־15% מתחילת השנה, אך זינקה מתחילת יולי ב־21%. רבוע כחול נדל"ן פועלת בתחום הרבה יותר רגיש לנוכח משבר הקורונה.

היא מחזיקה ב־113 נכסים מניבים – קניונים, משרדים ומרכזים לוגיסטיים – בשטח כולל של 398 אלף מ"ר. לפי החברה נכסים אלה נהנים משיעור תפוסה של 98% ויחס חוב ל־CAP נטו של 55%. דור אלון קיבלה דירוג של +A ושל A1 מטעם S&P מעלות ומידרוג בהתאמה, עם זאת, בגלל משבר הקורונה, אופק הדירוג של החברה הוא שלילי.

מוטי בן משה, צילומים: עמית שעל,  נעה קסלר מוטי בן משה | צילומים: עמית שעל, נעה קסלר מוטי בן משה, צילומים: עמית שעל,  נעה קסלר

הנכס הבולט של (100%) רבוע כחול נדל"ן הוא קניון Fashion TLV, שרשם לפי החברה עלייה של 10% בפדיונות בינואר־פברואר השנה, ערב משבר הקורונה. בסוף 2019 שווי הקניון בספרים עמד על 1.55 מיליארד שקל, אך לפי מעריך שווי חיצוני עלה שוויו בסוף מרץ ל־1.61 מיליארד שקל. מספרים אלה יעמדו למבחן כשממדי השפעת משבר הקורונה יתבררו בדו"חות הרבעון השני.

רבוע כחול נדל"ן, שהעריכה לפני המשבר כי הההכנסות המתואמות (NOI) שלה מהשכרה בקניונים ובמרכזים המסחריים יעמוד השנה על 344 מיליון שקל, חתכה את התחזית ב־5% בעקבות המגפה, ל־327 מיליון שקל. עם זאת, לפי הערכת החברה שפורסמה בתחילת יולי, המשבר לא צפוי להשפיע על ההכנסות מתחום המשרדים שעדיין אמורות לעמוד על 31 מיליון שקל השנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות