אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דלק קידוחים חותכת שוב את תחזית ההכנסות ואת השווי של מאגר תמר צילום: אלבטרוס

דלק קידוחים חותכת שוב את תחזית ההכנסות ואת השווי של מאגר תמר

שוויו של המאגר ירד ב־10% לעומת התחזית מסוף 2019, ומכירות הגז ביולי־דצמבר יקרסו ב־16%. עדכון התחזית נעשה כחלק מהיערכות השותפות למיחזור חוב של 2.2 מיליארד שקל עד לסוף השנה

23.07.2020, 07:12 | ליאור גוטמן

שותפות דלק קידוחים פרסמה אתמול תחזית עגומה נוספת להכנסות שלה ממאגר תמר לשנה הקרובה ול־2021 כולה.

קראו עוד בכלכליסט

התזרים המהוון המעודכן משקף למאגר תמר שווי נוכחי של 6.57 מיליארד דולר (23 מיליארד שקל) בשיעור היוון של 10%, ירידה של 10% בשווי המאגר לעומת שווי של 7.3 מיליארד דולר בתחזית מסוף 2019. פרסום התחזית נעשה כחלק מעדכון נתוני מאגר הגז שהשותפות שבשליטת יצחק תשובה מחוייבת להם לקראת המאמצים להשלמת מיחזור החוב הענק של 2.2 מיליארד דולר שמתוכנן עד לסוף השנה. ללא מיחזור החוב דלק קידוחים לא תוכל להעלות דיבידנדים לקבוצת דלק, המשוועת למזומנים.

לפי התחזית המעודכנת המגמה שנרשמה עם פרסום ההכנסות הצפויות ממאגר לווייתן חוזרת על עצמה גם בפרסום ההכנסות הצפויות ממאגר תמר. משבר הקורונה, ירידת מחירי הדלקים וצמצום רכש הגז שינו את תחזית השותפות והיא מגלמת מספרים קטנים יותר מהתחזית שפורסמה בסוף 2019.

יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים, צילום: עמית שעל יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים | צילום: עמית שעל יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים, צילום: עמית שעל

כך, למשל, מכירות הגז החזויות של תמר ביוני־דצמבר 2020 יעמדו על 4.4 מיליארד מ"ק ועל 7.84 מיליארד מ"ק לכל השנה, נתון שמגלם ירידה של 16% לעומת התחזית מסוף 2019. בניגוד למאגר לווייתן, שהוא מוטה יצוא עם אפשרות להקטנת המכירות למצרים או לירדן, תמר פחות חשוף למשבר הקורונה ולצניחה בביקוש ובמחירי הדלקים. זאת, מכיוון שהוא פועל בעיקר מול השוק המקומי עם חוזים מובטחים.

לפי דלק קידוחים ההכנסות ממכירת גז וקונדסנט (תוצר לוואי של הפקת הגז שמשמש כחומר גלם לזיקוק דלקים) יעמדו ביוני־דצמבר על 208 מיליון דולר, נמוך ב־6.3% לעומת הכנסות של 222 מיליון דולר בתחזית הקודמת, עם הכנסות שנתיות של כ־445 מיליון דולר. שינוי בולט נוסף הוא דחייה בשנה של תשלום הפעימה הראשונה של מס ששינסקי, שעמד בתחזית הקודמת על 10 מיליון דולר.

בנוגע ל־2021 האופק נראה דומה מבחינת דלק קידוחים ופחות חיובי. מכירות הגז יגיעו לפי התחזית העדכנית ל־8.24 מיליארד מ"ק, ירידה של כ־7.5% לעומת התחזית הקודמת. ההכנסות ב־2021 מוערכות ב־371 מיליון דולר, ירידה של 8.4% לעומת הכנסות של 405 מיליון דולר בתחזית הקודמת. מס ששיסנקי חוזר לתחזיות לקראת 2021, והוא יעמוד על 58 מיליון דולר.

בתוך כך, בצד היותר אופטימי של משק האנרגיה המקומי, לכלכליסט נודע כי שר האנרגיה יובל שטייניץ שוחח אתמול לראשונה עם מייקל וירת', מנכ"ל ענקית האנרגיה שברון שהודיעה השבוע על רכישת נכסי נובל אנרג'י, שותפתה של דלק קידוחים למאגר לווייתן, תמורת 5 מיליארד דולר.

לדברי מקורבים שנכחו בשיחה שנערכה באפליקציית זום, גם יו"ר שברון ובכירים בחברה השתתפו בשיחה. שטייניץ ברך על כניסתה של שברון לשוק הגז הישראלי, והצדדים שוחחו על אפשרויות שיתוף הפעולה האזורי בתחומי הגז והאנרגיה. לפי שברון, מהלך רכישת נכסי נובל אנרג'י בעולם יושלם עד דצמבר 2020, אז שברון תכנס לסיטואציה ייחודית שבה יהיו לה אחזקות הן במאגר לווייתן (40%) והן במאגר אפרודיטה הקפריסאי (35%) שטרם פותח.

מכירות הגז ב־2021 יירדו ב־7.5% לעומת התחזית הקודמת, ל־8.24 מיליארד מ"ק, וההכנסות יירדו ב־8.4%, ל־371 מיליון דולר, לעומת 405 מיליון דולר בתחזית הקודמת
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות