אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאומי נדרש להעביר מידע על חשבונות ג'פרי אפשטיין צילום: AP

לאומי נדרש להעביר מידע על חשבונות ג'פרי אפשטיין

התובעת הכללית של איי הבתולה דרשה משבעה גופים פיננסיים למסור פרטים על החשבונות. המטרה: לאתר כספים שישמשו לפיצוי הקורבנות; בלאומי אומרים כי טרם קיבלו פנייה שכזו

25.07.2020, 10:49 | עירית אבישר

שבעה מוסדות פיננסים בארה"ב קיבלו בשבוע שעבר פנייה מהתובעת הכללית של איי הבתולה להעביר מידע בנוגע לחשבונותיו של ג'פרי אפשטיין ושל גופים הקשורים אליו. מדובר בשישה מוסדות אמריקאים ובגוף אחד ישראלי, בנק לאומי, שזרוע הפעילות שלו בארה"ב קיבלה פנייה כזו. כך פורסם בבלומברג בסוף השבוע.

עם זאת, בלאומי אומרים כי טרם קיבלו פנייה שכזו.

קראו עוד בכלכליסט

נוסף לבנק לאומי קיבלו את הפנייה: וולס פארגו, סיטיבנק, פידלטי, צ'רלס שוואב, נורת'רן טראסט וסיליקון וואלי בנק. ככל הידוע, אין חשד למעשה פלילי מצד הבנקים, והמטרה היא לאתר את הכספים של אפשטיין על מנת שישמשו לפיצוי קורבנותיו.

 

לפי בלומברג, הבנקים קיבלו בשבוע שעבר צווי זימון מהתובעת הכללית של איי הבתולה, דניז ג'ורג', שהגישה תביעה אזרחית נגד מנהל העיזבון של אפשטיין בניסיון לשים יד על כספים שגלגל אפשטיין, כאמור בכדי להעבירם כפיצוי לקורבנותיו ששימשו כשפחות מין ולתשלום קנסות.

 

במסגרת הצווים מבקשת התובעת הכללית מהבנקים מידע על יתר מ־20 גופים מסוגים שונים הקשורים לאפשטיין. הבנקים נדרשים לספק מידע לגבי הפקדות ומשיכות כספים מהחשבונות, מידע על מקור הכספים ולאן הם עברו, ואת זהות האנשים שביקשו את העברות. בנוסף, הבנקים נדרשים לספק תזכירים, רשומות טלפון וכל מידע נוסף שקשור לחשבונות. את המידע עליהם להעביר בתוך 30 יום.

צווים אלה מצביעים על כך שבאיי הבתולה משקיעים משאבים במאמצים להשגת הונו של אפשטיין. התשובות של הבנקים אמורות לשפוך אור לגבי מצבו הפיננסי של אפשטיין, שעדיין לא נחשף לגמרי גם לאחר מותו בשנה שעברה בבית הכלא במנהטן.

אפשטיין, שהואשם בשורה של עבירות מין וסחר בקטינות, התאבד בתאו במתקן המעצר באוגוסט 2019. הוא נעצר ב־6 ביולי 2019 בנמל תעופה בניו ג'רזי, שאליו הגיע במטוס פרטי מפריז.

בסוף יוני נפתחה קרן הפיצויים שהוסכמה בין התובעת הכללית דניס ג'ורג' לבעלי העזבון של אפשטיין. הקרן מאפשרת לעשרות הנשים שאפשטיין שידל והדיח לזנות בעודן נערות להגיש בקשות לפיצוי מתוך עזבונו המוערך ב־600 מיליון דולר. יותר מ־36 נשים הגישו תביעות נגד אפשטיין וביקשו פיצויים אולם עורכי הדין של רבות מהן אמרו כי לקוחותיהם יסכימו לשקול השתתפות בקרן הפיצוי אם תהיה הוגנת ותשמור על פרטיותן.

ביום חמישי אישר שופט פדרלי לפרסם מסמכים של גיליין מקסוול, שנחשדה כי סייעה לאפשטיין ועסקה בסחר בנשים עבורו, ממשפט שנערך ב־2015. המסמכים בני יותר מ־400 עמודים כוללים את הצהרת מקסוול במעמד המשפט כמו גם הצהרות שניתנו על ידי חלק מהמתלוננות נגד אפשטיין. השופטת לורטה פרסקה נתנה לעורכי הדין של מקסוול שבוע לעתור נגד ההחלטה.

ג ג'פרי אפשטיין | צילום: אם סי טי ג

בעשור האחרון הרשויות במדינות שונות, ובמיוחד בארה"ב, הגבירו את החקירות מול גופים פיננסים במטרה לגלות עבירות של סיוע בהעלמות מס ובהלבנת הון של לקוחותיהם, ודרשו מהבנקים מידע רב, שעד לפני עשור חסה תחת "סודיות בנקאית".

לאומי כבר היה מעורב בעבר בחקירה שכזו, וב־2014 הגיע להסדר מול הרשויות בארה"ב במסגרתו שילם קנס של 400 מיליון דולר והודה כי סייע ללקוחותיו האמריקאים להעלים מס. הסדר דומה נחתם בהמשך גם עם בנק הפועלים ומזרחי טפחות.

לאומי נכווה מפרשה זו, ומאז הפך לשמרן בכל הקשור לכללי ציות ולמדיניות מניעת הלבנת הון. הבנק אף סגר חלק גדול מהפעילות הבינלאומית שלו בעקבות חקירה זו.

לפי הפרסום בבלומברג, לעת עתה לא מדובר בחקירה אלא רק בדרישה לקבל מידע על חשבונותיו של אפשטיין. אולם סביר כי לאור הרגישות בבנק ליחסיו עם הרגולטורים בחו"ל, בבנק יעשו ככל שביכולתם בכדי לסיים את הנושא בהקדם האפשרי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות