אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
זכות הציבור לדעת מה הממשלה מסתירה צילום: אמיל סלמן

דעה

זכות הציבור לדעת מה הממשלה מסתירה

לאזרחים יש זכות ממעלה ראשונה לדעת בדיוק איך ולפי אילו שיקולים מתקבלות ההחלטות. העובדה שגם ב"פרוטוקולים" מישיבות הממשלה אין שום מידע רלבנטי, מעלה את החשש שיש להם משהו להסתיר

26.07.2020, 08:04 | עומר כביר

תהיתם איך נראה מאחורי הקלעים של הליך קבלת ההחלטות בממשלה? פרוטוקולים מישיבות ממשלה שפורסמו בסוף השבוע פותחים צוהר להליך זה. כך, למשל, נראה דיון בנושא הגבלת השימוש בכלי האיכון של השב"כ: "ראש הממשלה פותח. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה מציג את הצעת ההחלטה ואת היבטיה המשפטיים. השר יובל שטייניץ מתייחס ומעיר. ראש הממשלה משיב (רוב קולות בעד ו־1 קול נגד)".

קראו עוד בכלכליסט

נתניהו, גנץ ואדלשטיין בישיבת הממשלה, צילום: אמיל סלמן נתניהו, גנץ ואדלשטיין בישיבת הממשלה | צילום: אמיל סלמן נתניהו, גנץ ואדלשטיין בישיבת הממשלה, צילום: אמיל סלמן

מאוכזבים? אתם לא לבד. הפרוטוקולים, שפורסמו בעקבות עתירה לפי חוק חופש המידע, הם בעצם ראשי פרקים כלליים של הדיונים שהתנהלו בממשלה. מי התייחס למה ובאיזה הקשר, ללא שום פירוט על תוכן הדברים.

מגפת הקורונה והמיתון הכלכלי שנוצר בעקבותיה הם כנראה המשבר החמור ביותר שרבים מאתנו יחוו בימי חיינו. השלכותיו הכלכליות ועל בריאות הציבור עלולות להיות חמורות אף מאלו של מלחמה. אלא שבניגוד למלחמות, אין שום סודות צבאיים או מדיניים, למעט אולי במיעוט מהדיונים שעוסק בכלי האיכון של השב"כ. אמור להיות שם דיון מבוסס עובדות, נתונים והערכות על סמך ידע וניסיון שנצברו. להחלטות שמתקבלות בממשלה יש השלכות מרחיקות לכת על בריאותם, מצבם הכלכלי, ואפילו על חופש התנועה וזכויות אזרח של מיליוני ישראלים.

לא צריכה להיות שום סיבה להסתרה, ולאזרחים יש זכות ממעלה ראשונה לדעת בדיוק איך ולפי אילו שיקולים מתקבלות ההחלטות. העובדה שגם כשמופצים סוף סוף "פרוטוקולים" של הדיונים אין בהם שום מידע רלבנטי על הליך קבלת ההחלטות, מעלה את החשש שאולי יש להם משהו להסתיר. ההסבר המתבקש הוא שמשהו בהליך עצמו משובש, אולי נתון לשיקולים אישיים ואינטרסים פוליטיים (מה שיסביר החלטות נטולות היגיון כמו סגירת חדרי כושר אך לא בתי כנסת).

כחצי שנה לתוך המגפה, כשהליך קבלת ההחלטות בישראל מזגזג ומפשל, זכות הציבור לראות מה קורה באמת בישיבות הממשלה, כדי לבוא חשבון עם מקבלי ההחלטות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות