אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשפט של מנכ"ל אינטל שהצליח לטלטל את 4,900 עובדי החברה בקריית גת צילום: בלומברג

המשפט של מנכ"ל אינטל שהצליח לטלטל את 4,900 עובדי החברה בקריית גת

בסוף השבוע הודיעה אינטל כי הייצור של שבבי ה-7 נ"מ שלה יתעכב בחצי שנה והמנכ"ל בוב סוואן הודיע כי ענקית השבבים שוקלת להעביר את חלק מפעילות הייצור שלה למיקור חוץ. הדיווחים הובילו את מניית החברה לצלילה של 16% - ביום הגרוע ביותר שלה זה 20 שנה. ההודעה אמנם דרמטית, אבל התרחיש במסגרתו תועבר כל פעילות הייצור מהמפעל בקריית גת ליצרנית חלופית עדיין לא נראה קרוב

26.07.2020, 11:53 | מאיר אורבך והגר רבט

4,900 עובדי מפעל אינטל בקרית גת קמו בתחושה מוזרה הבוקר (א'). מקום העבודה המובטח להם קיבל זעזוע על ידי משפט אחד שאמר מנכ"ל החברה בוב סוואן "אנחנו שוקלים להעביר חלק מפעילות הייצור בעתיד שלנו למיקור חוץ אשר ישתלב בייצור העצמי שלנו. בכדי לתת את הפתרון הטוב ביותר ללקוחות שלנו אנחנו שוקלים כל אפשרות החל משימוש ביצרני חוץ וכלה בשימוש בייצור שלנו או שילוב של השניים".

אמירתו של סוואן משתלבת היטב במגמה הכלל עולמית כיום של חברות השבבים המתחרות באינטל להתמקד בפיתוח ולהשאיר את הייצור לאחרים.

קראו עוד בכלכליסט

התרחיש של העברת העבודה ממפעל אינטל בקרית גת ליצרנית אחרת הוא ככל הנראה אפשרי אבל מאוד לא קרוב. אינטל מדברת כעת בעיקר על שימוש ביצרנים נוספים שיגבו אותה ופחות ביצרנים אשר יקחו בעלות על מפעלי החברה בשלב הנוכחי. הקושי של החברה לספק שבבים בזמן הביאו אותה להבנה שהיא חייבת להיעזר בייצור חיצוני, בין אם כהשלמה ובין אם כאמצעי חלופי. השאלה הגדולה היא כמובן מה יקרה אם אינטל תתאהב במיקור חוץ ותבין שזמנה בעולם הייצור הגיע לסופו.

הבנה כזו של החברה יכולה להביא אותה להחלטה של הוצאת כלל פעילות הייצור שלה למכירה לענקיות כמוה או לקרנות השקעה אשר יהפכו את כלל מפעלי הייצור של אינטל לחברת ייצור ענקית של עשרות מיליארדי דולרים עם לקוח מובטח. במקרה כזה העננה, שכיום כמעט ואינה קיימת על מפעל אינטל בקרית גת ו-4,900 עובדיו, תהפוך להיות עננה אמיתית וחוסר הוודאות יהפוך להיות אמיתי וברור.

משרדי אינטל בפתח תקווה, צילום: רויטרס משרדי אינטל בפתח תקווה | צילום: רויטרס משרדי אינטל בפתח תקווה, צילום: רויטרס

ביום חמישי יצאו דו״חות הרבעון השני של החברה ובהם בשורה: ייצור שבבי ה-7 נ״מ מתעכב משמעותית ואלה ייצאו לשוק רק ב-2022 במקום ב-2021 כפי שתוכנן; עיכוב של שנה במפת הדרכים של החברה. לבשורה הזו נלוותה התבטאות של מנכ״ל החברה ומניית החברה צנחה ב-16% בשישי, ליום הגרוע ביותר שלה מזה 20 שנה.

אינטל, שהיא גם המעסיקה הגדולה ביותר בהייטק הישראלי, נחשבת למובילת הייצור המתקדם בארה״ב. ובעוד שהחברה השילה 41 מיליארד דולר משוויה ביום בודד, יצרנית השבבים הטאיוונית TSMC הוסיפה 33 מיליארד דולר לשלה ומתחרות כמו Nvidia ו-AMD נהנו גם הן מעליות יפות.

השבבים של אינטל, צילום: אינטל השבבים של אינטל | צילום: אינטל השבבים של אינטל, צילום: אינטל

לא כל חברות השבבים מתבססות על ייצור עצמי, Nvidia וקוואלקום למשל משמתמשות שתיהן בשירותיה של TSMC ולמעשה ההודעה של אינטל על כך שתשקול שימוש במיקור חוץ נועדה רק על מנת לסייע לה לצמצם את העיכוב בהשקת שבבי ה-7 נ״מ המדוברים.

אולם ההודעה הזו מגיעה לאחר תקופה מאתגרת עבור ענקית השבבים. רק לפני מספר חודשים אפל הודיעה שתעבור להסתמך על שבבים שפיתחה בעצמה עבור מחשבי המק שלה ולמרות שלא מדובר במכה כלכלית קשה עבור אינטל, זו הייתה, ללא ספק, פגיעה קשה במותג.

על אף שהדו״חות הרבעוניים של החברה הכילו בתוכם גם כמה בשורות טובות (כמו עלייה של 7% בשבבים למחשבים נייחים וניידים והודעה על השקת שבבי ה-10 נ״מ אחרי עיכובים ארוכים) אלה נבלעו על ידי בשורת האיוב לגבי שבבי ה-7 נ״מ. אנליסטים רבים ראו בכך סימן לשמיטת המושכות על ידי החברה שהובילה במשך שנים את תחום השבבים בעולם. שבבי ה-7 נ״מ מהווים את הדור הבא בתחום והחשש הגובר הוא שעיכוב משמעותי כל כך יצור פער שאינטל לא תוכל לסגור.

בוב סוואן מנכ"ל אינטל, צילום: בלומברג בוב סוואן מנכ"ל אינטל | צילום: בלומברג בוב סוואן מנכ"ל אינטל, צילום: בלומברג

אינטל ישראל ללא מפעל

אינטל מעסיקה היום כמעט 14 אלף עובדים בישראל ואם התוכנית למיקור חוץ תצא לפועל עשויה להיות לה השפעה גם על ישראל. היום אינטל מייצרת במפעל שלה בקריית גת את שבבי ה-10 נ״מ, אבל המפעל החדש והמדובר שלה אמור להיות מוקדש, לפי הערכות ודיווחים, לשבבי ה-7 נ״מ המדוברים. באינטל לא הבהירו עדיין אם במיקור חוץ הכוונה להעברת פסי ייצור מלאים או רק לחיזוק הייצור, אבל בכל מקרה סביר שהתוכניות בישראל ישתנו בהתאם.

אינטל ישראל ללא מפעל ייצור ששולח שלוחות לכל המשק הישראלי היא עוד מרכז פיתוח בישראל כמו מיקרוסופט, גוגל, אפל וכל ענקית אחרת. אמנם הרבה יותר גדולה אבל דריסת הרגל של חברה המייצרת כאן היא הרבה יותר משמעותית ממרכז פיתוח שמעסיק בעיקר מהנדסים ופעילותו מתמקדת בעיקר במרכז ובחיפה. אין מרכזי פיתוח בקרית גת ואין לחברה אשר רק עוסקת בפיתוח טכנולוגי מתקדם נגיעה לעם הפשוט.

אינטל קריית גת, צילום: הרצל יוסף אינטל קריית גת | צילום: הרצל יוסף אינטל קריית גת, צילום: הרצל יוסף

התסריט של אינטל ללא מפעל הוא תסריט רחוק מאוד שמסתכל ככל הנראה מספר שנים קדימה אבל אם ייצא לפועל אינטל ישראל תהיה שונה מאוד ללא פעילות ייצור בארץ. מעבר למיקור חוץ של מפעלי הייצור של אינטל אומר שכל 4,900 עובדי אינטל יהפכו להיות עובדים של TSMC היצרנית הגדולה בעולם של שבבים או של כל גוף אחר אשר יחמוד את הפנינה שנקראים מפעלי הייצור של אינטל.

מדינת ישראל הזרימה עד היום מיליארדי שקלים למפעל אינטל ישראל בקרית גת על כל גלגוליו וננמצאת בליבו של מהלך של הרחבה משמעותית של המפעל עם תמיכה של כחצי מיליארד שקל ומחוייבות של הענקית האמריקאית להמשיך להפעילו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות121 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

121.
לגבות מהם מיליארדים
שוב ושוב אותה השיטה. מפעלים מקבלים מיליארדי שקלים הטבות אך ורק בשל סיבת העסקת עובדים, וברגע שבא להם הם מחליטים לעבור להודו וכדומה כדי להוריד עלויות ייצור. אז למה מלכתחילה לא התנחלתם בהודו? קודם מקימים מפעל בגיבוי הממשלה ובעלויות ציבוריות של עשרות שנים ויתור על מיסים, ואחר כך עושים מה שרוצים. כך גם עם טבע. המדינה צריכה להתנות סיוע והטבות בחוזים ובהעסקת עובדים ובהחזר כספי למקרה של העתקת המפעלים.
אופיר  |  28.07.20
118.
אי דיוקים למכביר, חוסר הבנה בסיסי של המצב אליו נקלעה אינטל
קודם יש להבהיר שקיימים בפועל שינויים מהותיים בהגדרות הנ"מ, ה+14 נ"מ של אינטל קרוב להיות 10נ"מ המקובל בשוק. אינטל מזה מספר שנים מנסה לשדרג את מערך הייצור שלה מ14 נ"מ ל10, אולם קשיים טכניים שונים ושאננות מה גרמו לעיכובים מצטברים והביאו לידי כך שהמעבר לייצור עצמי ב 10 נ"מ כמעט התייתר והפך להיות לא כלכלי בגלל עלויות ההקמה העצומות וזמני הקמה שיכולים לארוך כשנה וחצי, מימלא לא יוכלו לגשר על הפער שנוצר ויהפכו להיות לא רלוונטיים במחצית אורך חייהם כך שההשקעה כבר לא מצדיקה את עצמה. לכן בלית ברירה, בהיעדר יכולת ייצור עצמי בטכנולגיה של 10נ"מ המוצא היחיד שנותר מבלי לאבד דור שלם של מוצרים היא להעביר חלק מהייצור לחברות שבבים מתחרות שכבר מחזיקות קווי יצור פעילים שיתנו מענה לקו המוצרים של אינטל ב10נ"מ וזאת עד שאינטל תשלים את הפיתוח וההקמה של הדור הבא 7 או 5נ"מ. יתכן, שהתוצאות והלקחים מהצעד הזה יגרמו בעתיד לשינוי גישה לגבי עצם הייצור העצמי, אבל אנחנו לא שם וספק רב אם זה יקרה.
סתם אחד  |  28.07.20
לכל התגובות