אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניק קייב, עכשיו התערוכה צילום: Getty Images

ניק קייב, עכשיו התערוכה

המופע שלו בתל אביב בוטל, אך ניק קייב לא נח עם הופעה מצולמת חדשה ומפעימה ותערוכה בקופנהגן שבה הוא חושף לראווה את ספרייתו, חפציו ועולמו הרוחני

28.07.2020, 08:08 | שירי לב־ארי

ניק קייב ישב לבד על הפסנתר ביום חמישי האחרון באולם הגדול והריק של אלכסנדרה פאלאס בלונדון ובמשך שעה וחצי ביצע את שיריו. המופע צולם לסרט ששודר, ברוח ימי הקורונה, בסטרימינג ביום חמישי האחרון. קייב, מוזיקאי, משורר וסופר, קרא למופע, שאפשר לראות ביוטיוב "Idiot Prayer: Alone at Alexandra Palace", תפילת שוטה, על שם השיר שלו באותו שם. מאז שאיבד את בנו ב־2015 הוא חי, כפי שהוא כותב בבלוג שלו, "עמוק לתוך היגון".

ניק קייב, צילום: Getty Images ניק קייב | צילום: Getty Images ניק קייב, צילום: Getty Images

הסרט עורר לא מעט התרגשות בקרב אוהביו של קייב. "ממגנט לחלוטין", כתב מבקר המוסיקה של "הגרדיאן". קייב צילם את המופע ביוני האחרון הסרט מתחיל בסצינה אפלולית שבה הוא נראה כותב ומספר בקולו סיפור אגדה על מלך ומלכה ונסיך, מתוך שירו Spinning Song. בתחילת הסרט, שאותו ביים רובי ראיין האירי ("המועדפת", "סיפור נישואים"), נראה קייב פוסע בארמון אלכסנדרה הריק, עד שהוא מגיע לאולם הגדול ולפסנתר. ככל שההופעה נמשכת קייב שוקע אל תוך עצמו, והצופים אתו. בסוף ההופעה הוא קם והולך לכיוון האור.

קייב נהפך לאייקון תרבותי בשנות ה-80. הוא נולד ב־1957 במדינת ויקטוריה שבאוסטרליה. אביו היה מורה לספרות אנגלית ואמו ספרנית, הוא קרא הרבה. וגם כתב ספרים (שניים מהם תורגמו לעברית: "מותו של באני מונרו" ו"ותראה האתון את המלאך"). "הספרים שקראתי אחראים למסע הרוחני בעל הפנים המרובות שעברתי בחיי", אמר פעם, "הם העניקו לי את היכולת לאלף את הדרקון שבתוכי".

"המופע נראה כמו תפילה רצוצה ושבורה, שהנמען שלה לא ידוע", אומר חוקר התרבות יולי שפירא. "קייב כאילו אומר: אני ממשיך ליצור ולו רק בשבילכם, המאזינים. ב'המלך ליר' השוטה נעלם מהמחזה ברגע שהמלך הופך בעצמו לשוטה. כאן ניק קייב נעלם בסוף המופע, כשמלאכת היצירה תמה וצריך לחזור ליומיום".

מתוך התערוכה של ניק קייב. "יצרנו תערוכה שלא דומה לשום דבר שקרה קודם לכן" מתוך התערוכה של ניק קייב. "יצרנו תערוכה שלא דומה לשום דבר שקרה קודם לכן" מתוך התערוכה של ניק קייב. "יצרנו תערוכה שלא דומה לשום דבר שקרה קודם לכן"

קייב אכן ממשיך ליצור ועתה הספרייה הדנית המלכותית בקופנהגן המקדישה לו תערוכה (עד פברואר 2021) שנושאת את הכותרת "זר יותר מטוב" ("Stranger Than Kindness") ובה שמונה מיצבים ויותר מ־300 חפצים אישיים שלו, שמתארים את העולם היצירתי המורכב שלו.

התערוכה מציגה את הדרך שעבר , מילדותו בשנות ה־60, דרך השנים הכאוטיות עם הלהקות הראשונות שלו, The Boys Next Door ו- The Central, המעבר לברלין ואחר כך ללונדון, ושיתוף הפעולה עם The Bad Seeds, מראשית הדרך אתם ועד אלבומם האחרון, Ghosteen מ־2019.

התערוכה כוללת את כל הספרייה של קייב, קרוב ל-5,000 ספרים. ויש בה גם שחזור של המשרד הפרטי שלו.

"כשהספרייה הדנית המלכותית יצרה אתי קשר לגבי התערוכה", כתב קייב באתר שלו, "חששתי להסתבך. אני לא נוסטלגי מטבעי ולא היה לי זמן לטייל במורד הזיכרון. אבל אנשי הצוות בספרייה הם אנשים רציניים וזה משך אותי. יצרנו תערוכה שלא דומה לשום דבר שקרה קודם לכן, כפות רגליה מושרשות בעבר אך מגיעות אל העתיד הלא בטוח. בסופו של דבר הצלחנו להרכיב תערוכה עם פריטים יוצאי דופן, שמעידה על אופיה השברירי והפגיע של הזהות. זו היסטוריה מרוסקת". עכשיו נותר לקוות שהעולם יחזור להיות חופשי עד פברואר, שנספיק לבקר בקופנהגן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות