אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכה לכצמן: גם מידרוג הורידה לנורסטאר את דירוג האשראי צילום: Agaton Strom

מכה לכצמן: גם מידרוג הורידה לנורסטאר את דירוג האשראי

דירוג החברה הורד בשתי רמות, ל־A3 עם אופק שלילי; ההורדה ‑ בשל שחיקה ברמת המינוף, כתוצאה מירידת השווי של החברה־הבת גזית גלוב

28.07.2020, 08:09 | יניב רחימי

אחרי שמניית נורסטאר צנחה מתחילת השנה ביותר מ־80%, וכשאיגרות החוב של החברה שבשליטת חיים כצמן נסחרות בתשואת זבל, חברת דירוג האשראי מידרוג הורידה את הדירוג של נורסטאר לרמה של A3.

קראו עוד בכלכליסט

מידרוג הכניסה את הדירוג של נורסטאר לבחינה לפני כחודש, ואתמול הודיעה על הורדת הדירוג בשתי רמות והצבת אופק שלילי. הורדת הדירוג קוטעת רצף של שמונה שנים שבמהלכן נורסטאר שמרה על דירוג ברמה של A1.

חיים כצמן, בעל השליטה בנורסטאר, צילום: Agaton Strom חיים כצמן, בעל השליטה בנורסטאר | צילום: Agaton Strom חיים כצמן, בעל השליטה בנורסטאר, צילום: Agaton Strom

הורדת הדירוג מגיעה אחרי שבתחילת השבוע שעבר חברת דירוג האשראי S&P מעלות הקדימה עם הורדת דירוג משלה. אולם בעוד מעלות הסתפקה בהורדת דירוג אחת, מרמה של +A לרמה של A, במידרוג בחרו להוריד את הדירוג בשתי רמות, לרמה של A3.

ברשימת השיקולים העיקריים להורדה מציינת מידרוג את השחיקה המשמעותית בשיעור המינוף, שנמדד כיחס בין שווי השוק של נורסטאר לחוב נטו שלה. גורם נוסף שהביא להורדת הדירוג נעוץ בשחיקה בפרופיל הפיננסי של החברה־הבת, גזית גלוב. במידרוג מציינים שלנורסטאר יש פיזור חלש מאוד ושהאחזקה בגזית גלוב מהווה 98% מתיק הנכסים שלה.

מנגד, בדו"ח מצוין שיחס כיסוי הריבית הממוצע של נורסטאר בולט לחיוב ביחס לדירוג שלה וזאת הודות ל"נזילות גבוהה ומסגרות אשראי חתומות בהיקף משמעותי". לפני כשבועיים נורסטאר השתתפה בהצעת הרכש שביצעה גזית גלוב ומימשה מניות באופן שהביא לעלייה של 280 מיליון שקל ביתרות הנזילות שלה.

במידרוג מציינים שנורסטאר נהנית מ"נזילות ויחס כיסוי שירות חוב הבולטים לחיוב ביחס לדירוג ולוח סילוקין הפרוס בצורה נוחה ללא עומס פירעונות משמעותי". אך מנגד מצביעים על כך שהגמישות והנגישות של החברה לשוק החוב נפגעו באופן משמעותי משחיקה בשווי מניות גזית.

בתגובה להורדת הדירוג, מניית נורסטאר ירדה אתמול ב־0.9% והשלימה צניחה של 82.5% מתחילת השנה. האג"ח של נורסטאר הגיבו גם הן בירידות שערים, אם כי אלו היו נמוכות יותר, והגיעו עד 2.2%. נכון להיום, סדרת האג"ח הגדולה ביותר של נורסטאר נסחרת בתשואה של 18.3%, שמעידה על החשש של המשקיעים ביחס ליכולת החברה לעמוד בהתחייבויות שלה במועדן.

הורדת הדירוג לא מביאה בשלב זה להפרה של אמות מידה פיננסיות. בשטרי הנאמנות של שלוש סדרות האג"ח, נורסטאר התחייבה לשמור על דירוג ישראלי שלא יהיה נמוך מ־+BB (מעלות) או Ba1 (מידרוג).

בסדרה י"ב נקבע שאם דירוג האשראי הישראלי של נורסטאר יירד מתחת לרמה של -A (מעלות) או A3 (מידרוג), הדבר יביא לעליית תשלומי הריבית למחזיקי סדרת האג"ח בשיעור שעשוי להגיע עד לרמה של 1%. הורדת הדירוג התפרסמה שעות אחדות אחרי שמידרוג הותירה על כנו את דירוג האשראי של גזית גלוב, Aa3. במידרוג הסתפקו רק בשינוי אופק הדירוג מיציב לשלילי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות