אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בגלל העיכוב של אנרג'יאן: כיל ובזן ירכשו גז מתמר ב־200 מיליון דולר צילום: אלבטרוס

בלעדי לכלכליסט

בגלל העיכוב של אנרג'יאן: כיל ובזן ירכשו גז מתמר ב־200 מיליון דולר

החברה היוונית מתעכבת בכניסתה לישראל והחברות שבשליטת עידן עופר נאלצו למצוא אפיק אחר. ההסכמים אמורים לספק את צורכי הגז של שתי החברות עד הפקת הגז ממאגרי כריש ותנין

29.07.2020, 07:24 | גולן חזני

החברות כיל ובזן, שבשליטת עידן עופר, חתמו על הסכמים לרכישת גז ממאגר תמר בהיקף של כ־200 מיליון דולר. ל"כלכליסט" נודע כי ההסכמים אמורים לספק את צורכי הגז של שתי החברות עד לתחילת הפקת הגז מהמאגרים כריש ותנין, והם תקפים עד לאותה נקודה. מדובר על גז בהיקף של כ־1.25 BCM.  

קראו עוד בכלכליסט

בזן תרכוש שני שלישים מהכמות וכיל שליש. ההצעה של השותפות בתמר, תמר פטרוליום וישראמקו, זכתה במכרז שערכו בזן וכיל וגברה על שותפות לווייתן שבשליטת נובל אנרג'י, דלק קידוחים ורציו. המכרז התקיים לאור עיכוב מהותי הצפוי בכניסת אנרג'יאן היוונית. זאת נוכח עיכוב בבניית אסדת ההפקה שלה בסינגפור בשל חשש לבריאות העובדים בצל הקורונה. החברות מקבוצת החברה לישראל חתמו על הסכם גז מולה, וכעת נדרשו לאספקת גז שתגשר על המועד שעד כניסתה. הגז ישמש את בזן וכן מיועד לתחנות הכוח של כיל במישור רותם.

הסכם זה נחתם בסוף 2017 וכולל את בזן וכיל ואת OPC, גם היא בשליטת עופר. אולם, OPC כבר היתה חתומה על הסכם קודם שלפיו מאגר תמר יספק את צרכיה עד לתחילת ההפקה של אנרג'יאן. בזן וכיל קיבלו אספקה מתמר בהתאם לחוזים שהסתיימו בשנה האחרונה.

המשא ומתן בין השותפות במאגר תמר לנציגי כיל ובזן התנהל בהובלת תמר פטרוליום, ישראמקו ושותפותיהן, ללא מעורבותן של דלק ונובל אנרג'י, המחזיקות גם בחלק ממאגר לווייתן. לפי גורם בתעשייה, "נראה שהשותפות במאגר תמר נחושות להתגבר על ניגודי העניינים של דלק ושל נובל אנרג'י ולהתחרות במאגר לוויתן. הצעד הזה יגדיל את הכנסות תמר בשנים 2020 ו־2021".

בתחילת השנה פנו השותפות במאגר תמר לממונה על התחרות מיכל הלפרין, בדרישה למנוע מדלק ונובל אנרג'י להטיל זכות וטו על הסכמים שנחתמים בין מאגר תמר ללקוחות. בבסיס הפנייה עמדה העובדה שנובל ודלק מחזיקות בנתח הן במאגר תמר והן במאגר לוויתן, באופן שמעמיד אותן בניגוד עניינים וגורם להן להעדיף מכירת גז מלוויתן על פני גז מתמר.

לפיכך, ניסתה דלק להטיל וטו על הצעה למכירת גז במחיר מופחת שהגישו תמר פטרוליום, ישראמקו ואלון גז לחברת החשמל. טרפוד העסקה הביא את השותפות בתמר לפנות להלפרין, שקצבה לצדדים מועד להגיע להסכם פשרה שיבטיח את קיום התחרות ויוגש לאישורה. בימים אלה צפויה הממונה לבחון את ההסכם שאליו הגיעו הצדדים.

 

מאגר תמר , צילום: אלבטרוס מאגר תמר | צילום: אלבטרוס מאגר תמר , צילום: אלבטרוס

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות