אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מיקי זוהר הודיע ליפעת שאשא ביטון: את מודחת מתפקידך כיו"ר ועדת הקורונה צילום: עדינה ולמן - דוברות הכנסת, ערוץ הכנסת

מיקי זוהר הודיע ליפעת שאשא ביטון: את מודחת מתפקידך כיו"ר ועדת הקורונה

יו"ר הקואליציה מדיח בגיבוי נתניהו את שאשא ביטון לאחר שהמרתה פעמיים את עמדת הממשלה לגבי פתיחת חדרי כושר ומסעדות לנוכח התפרצות הקורונה; הסביר זאת בכך שנהגה בניגוד לכללי המשמעת הקואליציונית; שאשא ביטון מסרה בתגובה: "החלטה שנועדה למנוע השמעת קולות אחרים"; זוהר הטיל סנקציות גם על ח"כים אחרים בליכוד, בהם שלמה קרעי שאמר: "הוא מפלג את הסיעה"

28.07.2020, 18:56 | צבי זרחיה

יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) שיגר הערב (ג') מכתב לח"כ יפעת שאשא ביטון מסיעתו שבה הודיע כי הוחלט להעבירה מתפקידה כיו"ר ועדת קורונה בכנסת. ח"כ מיכל שיר מהליכוד אמורה להחליף אותה בתפקיד.

קראו עוד בכלכליסט

הודעה זו באה לאחר שבשבועיים האחרונים המרתה שאשא ביטון את עמדתה של הממשלה: בשבוע שעבר החליטה הוועדה בניגוד לעמדת הממשלה לאפשר את פתיחת חדרי הכושר מיום ראשון האחרון. כמו כן, הוועדה החליטה בניגוד להחלטת הממשלה לאפשר את פתיחת המסעדות לפי ה"תו הסגול" כך ש-20 סועדים יוכלו לשהות בתוך חלל מסעדה סגורה, ו-30 בחלל הפתוח. רה"מ בנימין נתניהו נתן בשבוע שעבר את ברכתו להדחתה של שאשא ביטון אבל המהלך לא קודם ביו היתר על רקע התנגדותה של סיעת כחול לבן.

במכתבו לשאשא ביטון כתב זוהר כי "בהמשך לישיבת הסיעה, ברצוני להביא לידיעתך כי על רקע העדרויותיך מהצבעות מחייבות במליאה, בניגוד לכללי המשמעת הקואליציונית, הוחלט להעביר אותך מתפקידך כיו"ר ועדת הקורונה".  שאשא ביטון תקפה את הכוונה להדיחה ואמרה כי "ההחלטה של ראש הממשלה היא החלטה שמטרתה למנוע הקשבה לציבור ולמנוע השמעת קולות אחרים. זו החלטה שמטרתה למנוע דיונים רציניים ושיח. אני שמחה שפתחתי את הועדה גם בפני הציבור בשקיפות, ברצינות, בהקשה מלאה ואני מתחייבת להמשיך כך גם בעתיד בכל מקום שאהיה".

יפעת שאשא ביטון, צילום: ערוץ הכנסת יפעת שאשא ביטון | צילום: ערוץ הכנסת יפעת שאשא ביטון, צילום: ערוץ הכנסת

לצורך הדחתה של שאשא ביטון יש צורך בכינוסה של ועדת הכנסת בראשותו של ח"כ איתן גינזבורג מכחול לבן ובגיבוש רוב בעד החלטה של ועדת הכנסת בעניין. לאחר מכן יש לכנס את ועדת הקורונה כדי שתצביע על בחירת מועמד אחר לראשות הוועדה. בלעדי כחול לבן אין לליכוד רוב להדחתה של שאשא ביטון. בתחילה הודיעו בכחול לבן על התנגדותה להדחתה של שאשא ביטון אבל כעת נראה שהסיעה לא תערים מכשולים, מאחר שלפי ההסכם הקואליציוני כל מפלגה מממנה את נציגה למשרות של ראש ועדה בכנסת.

מיקי זוהר, צילום: ערוץ הכנסת מיקי זוהר | צילום: ערוץ הכנסת מיקי זוהר, צילום: ערוץ הכנסת

ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) החברה בוועדת הקורונה אמרה כי "‏פיטורי  שאשא ביטון מתפקידה כיו"ר ועדת הקורונה הם תעודת עניות ל‎ליכוד. הם מונעים מתוך פחד, היסטריה ונקמנות אישית והוועדה בראשות שאשא ביטון חשפה את מחדליהם. אם ב‎כחול לבן יתנו לזה יד הם יהיו שותפים לפשע. ועדת הקורונה נשארה אי השפיות האחרון בכנסת עבור האזרחים והוכחנו זאת בעבודתנו".

ח"כ אילת שקד (ימינה) צייצה כי ‏"בקואליציה הרעה הזו, עד שסוף סוף מישהי עושה עבודה טובה למען הציבור, בלי פאניקה, מדיחים אותה. אצלנו מעריכים נשים חזקות".

.

שאשא ביטון היא יו"ר מפלגת כולנו שהתמודדה ברשימת הליכוד לכנסת ה-23, והיום היא חלק מסיעת הליכוד. עם זאת, היא מקבלת מימון מפלגות נפרד מהליכוד - מימון שמשמש להחזרת חובות מפלגת כולנו.

סנקציות נגד ח"כים אחרים בליכוד

בתוך זוהר קבע כי שורה של חברי כנסת מהליכוד לא יורשו להגיש הצעות חוק עד סוף מושב הקיץ, שלא ברור עד מתי ימשך, וזאת מאחר שלא נכחו בהצבעות או הצביעו נגד הקואליציה. המדובר בשאשא ביטון, שלמה קרעי, קרן ברק, שרן השכל, עוזי דיין ואבי דיכטר. ח"כ מיכל שיר, שהצביעה נגד הקואליציה בשבוע שעבר באישור החוק האוסר טיפולי המרה לא תורשה להעלות הצעות חוק פרטיות והצעות לסדר עד לסיום המושב. שיר עם זאת אמורה כאמור להיבחר כיו"ר ועדת הקורונה.

הסנקציות על קרעי הוטלו, לאחר שבשבוע שעבר התקזז עם ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) בהצבעה על החוק האוסר טיפולי המרה. קרעי טען שקוזז באישור הסיעה. לדברי קרעי, זוהר "פועל באופן שקרי ומניפולטיבי לקידום תוכנית 'נטו מיקי זוהר'. שלושת הכ"פים: הכוח, הכסף והכבוד שהוא מנסה להשיג, בניגוד לערכי הליכוד, מעבירים אותו על דעתו. קצת צ' - צניעות לא תזיק לו. הוא מפלג את סיעת הליכוד, פוגע בליכוד ובראש הממשלה וצריך ללכת הביתה עכשיו. לא אאפשר לו לפגוע בפעילותי למען אזרחי ישראל".

השרים אמיר אוחנה, ישראל כץ, אופיר אקוניס, אלי כהן ויואב גלנט ישולבו בתורנות שרים במליאת הכנסת לאחר שנעדרו מהצבעות.

החיכוכים של זוהר עם חברי הליכוד, כוללים עימות חריף שלו עם שר האוצר כץ בשבוע שעבר עם  בוועדת הכספים. זוהר דרש להגדיל את תקרת הפיצוי לעסקים, ושר האוצר הטיח בו: "מה הדחף שלך? יש לך בן דוד עם אולם?"; זוהר השיב: "כהונתך הופכת לסכנה לליכוד".

זוהר הגיב לביקורת נגדו בחשבון הטוויטר שלו וכתב: "תפקידי וחובתי לדאוג לשלמות הקואליציה. לאחרונה יש התרופפות במשמעת הקואליציונית אשר מקשה עלינו לפעול למען עם ישראל. בעצה משותפת עם רה"מ הוחלט להטיל סנקציות על מי שהפרו את המשמעת, כפי שנהגו בכל ממשלות ישראל לדורותיהן. צר לי שיש מי שלא יודע לקבל ביקורת ובוחר לירות בתוך הנגמ"ש".

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות